Hz. Yusuf'un Kuyuya Atılması (Farklı Pencereden Mükemmel Bir Yazı)

PAYLAŞ:

                                                          İYİLİĞİN ZAFERİ

    Farkındalık; bel büken ağırlık, yürek burkan acı, tasa, korku, hüzün, tedirginliği beraberinde getirir. Aynı zamanda bitimsiz bir ümit, donuk olmayan heyecan, kararlı yöneliş, kesintisiz teslimiyet, ince anlayış, tefekkür ve tezekküre de gebedir.  

    Hiçbir şeyden habersiz, küçücük adımlar atmaya çalışarak bu topraklarda yaşayan minik yüreklerin, zamanın akışıyla büyüyüp şeytan işi acı gerçeklerle yüzleşmesinden daha büyük bir ıstırap olmasa gerek. Birçok idealleri, hedefleri, amaçları, rüyaları, hayalleri olan bu toplum evlatlarının kıskançlık, kibir, riya, hırs, ihanet, intikam, iftira, bitmek bilmeyen istek ve kirli oyunlarla alaşağı edilmeye çalışılması, tarihin derinliklerinde kök salmış olan ortamını buldukça filizlenerek ortaya çıkan bir hastalığın uzantısından başka bir şey değil. Zaman ve mekân değişse de tarihin kendinde barındırdıkları sürekli taze kalıyor. Yabancısı olmadığımız bu akıl tutulması, bilinç kaymasına karşı sürekli uyarıldığımız halde, aynı delikten defalarca ısırılmamız, olayları analiz edip asli gerçekleri sorgulayarak görebilen bir anlayışın önemini bir kez daha ortaya koyuyor.

    Bu toprakların şu an şahit olduklarıyla tarihteki Hz. Yusuf(a.s) ile kardeşlerinin durumu, birbirleriyle bu minvalde paralellik arz ediyor. Kıssaların en güzeli olarak bu olayı niteleyen Rabbimiz, bu ibretlerle dolu yaşanmışlıkların kıyamete kadar iman edenleri aydınlatıp yol gösterici olmasını dileyerek, Yüce Kitabına koca bir sure olarak yerleştiriyor.

    Peygamberin dizinin dibinde olup iman ettiğini söyleyen kardeşlerin kin, nefret, çekememezlik dürtülerine yenik düşerek, ilahi lütfa mazhar olan beraberlerinde bulundukları Yusuf’u karanlık, derin kuyulara atmaktan çekinmeyişlerini yalnızca o zamana hapsedip bir kıssa olarak görmek, kısır bir okumadan başka bir şey olmasa gerek. Araçlar değişse de amaçlardaki mantık tazeliğini koruyor tekrar ederek... Bin bir yalan ve hile ile yaptıkları planlarla oluşturdukları ısmarlama kanlı gömlekle gerçek yüzlerini gizleyip sahte gözyaşlarıyla süsleyerek, aile ve çevre baskısından kurtulup babalarının gözünde yüksekçe bir mevki ve sevgi kazanma bakış açısının günümüz Müslümanlarına da sirayet etmesi, bunu biraz daha da açıklar nitelikte.

    At izinin it izine karıştığı, her şeyin hedefe varmak için mubah kılındığı, kardeşlerin birbirlerini sırtından vurarak koyu karanlık kuyulara acımasızca atılmak istendiği bugün, Hz. Yakub’un (a.s) duruşu ve tavrı daha bir önem arz etmektedir. Zulmün üzerine kirletilerek kana bulanmış masumiyet gömleğinin çekilişine aldanmadan, çelişkilerin gerçeğinin olamayacağını yüzlerine en güzel bir dille vurup, yapılanlardan Allah’a (c.c)  sığınarak nasihatte bulunmak, Yakubi bir duruşun gereklerindendir. İlahi sınırları aşmadan zulmü kabullenmeyip, en güzel bir sabır ile adalete büyük bir kararlılıkla ümit beslemek, böylesi bir fitne ortamının olmazlarındandır.

     İdeal, hedef ve rüyaların gerçekleşmesi yolunda engeller, tuzaklar, kuyular sürekli var olmuş, Hz. Yusuf’ta (a.s) bunu belirgin bir şekilde yaşayarak sonraki kuşaklara hikmet yüklü birçok mesaj bırakmıştır.

    Yalnızca Allah’a (c.c) dayanarak sabır ve sebat göstermesi O’nu karanlık kuyu diplerinden saraylara nasıl taşımışsa, bugünde bu yola çıkanların karşısındaki açmaz ve çıkmazları aşması ancak Kadir-i Mutlak olan Allah’ı (c.c)  dayanak olarak kabul edip dua, teslimiyet, tefekkür ile sabır göstermesine bağlıdır.

   Saraya Yusuf(a.s) çok basit bir miktara köle olarak satılırken büyükçe bir yanılgıya düşülür. Günümüzde de basit ve değersiz olarak görülen kardeşliği pek önemsemeyip, ucuz çıkarlar uğruna yok pahasına kendilerinden olan kardeşlerini satanlar (Allah (c.c) katındaki değer dikkate alınmadığından), kendilerini korkunç bir kayıp ve iflasın eşiğine getirmektedirler.

    İyilik yolunda durmaksızın koşuşturduğundan ödül olarak saraylara yerleştirilen ve kendisine hüküm ve ilim verilen Hz. Yusuf(a.s), imtihanlarla bu defa farklı biçimlerde muhatap olması, değerlerine sadakat gösterenlerin sınavlarının hayatın her alan ve döneminde bitmeyip devam edeceğinin bir göstergesidir.

   Kirlenmemiş, tertemiz, ak ve parlak güzelliği karşısında kendilerini alamayıp bu güzelliğe neşter vurmak isteyenlerin ısrarlı kötülük davetlerine karşılık, Allah’a (c.c) sığınarak sonu zindan dahi olsa burasını ötekine tercih etmek, Hz. Yusuf(a.s) ile iyilik yolunda aynı safı paylaşıp beraber olmakla benzer anlam taşımaktadır.

   Birçok soğuk günleri aşmayı başaran kimi Müslümanların, sıcak ve rahat günlerin rehavetine kapılarak hedeflerini yitirip, kendilerine doğru yapılan yıkıcı çağrılara sırtını dönemeyerek gömleklerinin önden yırtıldığı, imanın kor bir ateşe döndüğü şu günlerde, Yusufça iffet ve direnişlere iman erlerinin fazlasıyla ihtiyacı var. 

    Onurlu yürüyüşüne karşılık olarak Yüce Allah(c.c), bulunduğu çizgiden sapmamak için bedelini yıllarca zindana girmekle ödeyen Hz. Yusuf(a.s)’u birçok güzelliklere mazhar kılmış, atılan tüm iğrenç iftiralardan temizleyip sarayda yüksekçe bir mevki bahşetmişti. Ayrıca hayata derinlemesine nüfus edebilecek bir anlayış, ileriyi görebilecek keskin bir basiret ve gelişen olayları okuyabilecek güçlü bir sezgi sahibi kılmıştı.

   Güç ve imkân sahibi durumundayken bir zamanlar kendisini kuyuya atan kardeşleriyle karşılaşmış, tüm olanlara rağmen onları affedip bağrına basmış olması, birbirlerini bir türlü affetmeye yanaşamayan bu günün kardeşlerine aydınlatıcı bir uyarı niteliğindedir.

    Her şeye rağmen bu toplumun cesaretle koşuşturmasıyla Rahmani ideal ve amaçları, saf ve temiz hayalleri Hz. Yusuf’un (a.s) rüyalarının gerçekleştiği gibi gerçekleşecek, iyilik kötülüğe mutlak olarak bir gün galip gelecektir.

                                                                                                                         Ramazan ASLAN
                                                                                                                      Matematik Öğretmeni
                                                                                                                              MALATYA

Not: Bu yazı, değerli dostum Ramazan ASLAN tarafından kaleme alınmıştır.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,475,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Hz. Yusuf'un Kuyuya Atılması (Farklı Pencereden Mükemmel Bir Yazı)
Hz. Yusuf'un Kuyuya Atılması (Farklı Pencereden Mükemmel Bir Yazı)
Hz. Yusuf2un kuyuya atılması ile ilgili günümüz yansımaları...
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/04/hz-yusufun-kuyuya-atilmasi.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/04/hz-yusufun-kuyuya-atilmasi.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için