Kayısı Yağının Harikulade Yararları

   Olgunlaşmış kayısı çekirdeğinin kurutulmasından sonra elde edilen kayısı yağı; içerisinde bulundurduğu A, E ve C vitaminleri sayesinde cilde faydaları çok olan bir yağdır. Birçok bakım ürününde kullanıldığı gibi, evlerde yapılan doğal cilt bakım maskelerinde de sıkça kullanılmaktadır. Kayısı yağı, özellikle hassas ciltlerde veya birçok...

192 0
   Olgunlaşmış kayısı çekirdeğinin kurutulmasından sonra elde edilen kayısı yağı; içerisinde bulundurduğu A, E ve C vitaminleri sayesinde cilde faydaları çok olan bir yağdır. Birçok bakım ürününde kullanıldığı gibi, evlerde yapılan doğal cilt bakım maskelerinde de sıkça kullanılmaktadır. Kayısı yağı, özellikle hassas ciltlerde veya birçok ürüne karşı hassasiyet veya alerjik reaksiyonlar gösteren ciltlerin bakımında ve onarımında etkilidir. Peki, kayısı yağının cilde faydalarınelerdir?

Kayısı Yağı Kırışıklıkları Önler

Zaman içerisinde, doğanın gereği olarak insan cildinde kırışıklıklar oluşmaktadır. Ancak bu kırışıklıklar kimi insanlarda zamanında ortaya çıkarken, kimi insanlarda ise zamanından önce ortaya çıkabilmektedir. Cildin nemsiz kalması, bireylerin sağlıklı ve yeterli şekilde beslenmemesi, suyun yeterince tüketilmemesi, güneş ışığına maruz kalma ve temizlikle ilgili hususlar erken yaşlanmayı beraberinde getirmektedir. Kayısı yağının cilt için faydası da bir anlamda burada devreye giriyor. Cildi sürekli yumuşak ve nemli tutan kayısı yağı, kırışıklıkların daha fazla belirginleşmesini ve yeni kırışıklıkların oluşmasını engelliyor.

Kayısı Yağı ile Maske Yapımı

Kayısı yağının cilde faydalarını öğrendikten sonra, cildiniz için bir maske hazırlamayı düşünebilirsiniz. Sizlere etkili bir maske tarifi sunmaya çalışacağız. Maskemizin ana malzemesi kil olacak; ancak kayısı çekirdeği yağı da işinizi asıl görecek olan malzeme olacak.
Bir yemek kaşığı kadar bal, iki çay kaşığı kayısı yağı, bir yemek kaşığı kil ve 4-5 damla limon suyunu iyice karıştırarak, cilde sürülebilecek kıvama getiriniz. (Kuru ciltlere sahip olanlar limon suyunu kullanmasınlar. Ayrıca aşırı yağlı ciltlere sahip olanlar limon suyunun miktarını artırabilirler.) Hazırladığınız maskeyi yüzünüze uygulayarak 10-15 dakika kadar bekleyiniz ve daha sonra ılık su ile durulayınız.
Bu maske cildi hem yumuşatacak hem de nemlendirecektir. Böylece kırışıklıkların önlenmesi sağlanmış olacak ve cilt daha parlak, daha pürüzsüz bir görünüm kazanacaktır.

Kayısı Yağı Cildi Rahatlatır

Özellikle stresli ve gergin olduğunuz dönemlerde, cildiniz de psikolojinize ayak uydurarak yıpranır. Büründüğünüz asık surat, cildinizin de zarar görmesine sebep olabilir. Aynı zamanda soğuk havalarda veya güneş ışığına aşırı derecede maruz kaldığınız zamanlarda cildiniz nem dengesini de kaybederek sertleşir. Bu tür durumlarda kayısı yağını uyguladığınız takdirde cildiniz yumuşayacak ve rahatlayacaktır.

Cildinize Parlaklık Sağlar

Doğal görünümünü kaybetmiş ciltlerin tekrar doğal, parlak ve pürüzsüz bir hal alması için kayısı yağından istifade edebilirsiniz.

Kayısı Yağının Diğer Bazı Yararları

-Cildi ihtiyaçlarına uygun bir şekilde besler.
-Kaşıntı oluşmuş bölgelerin kaşıntılarını gidermede yardımcı olur.
-Cildin yağlanmasına sebep olmaz.
-Bir anlamda güneş kremi etkisi gösterir.
-Yapısı itibariyle ciltteki emilimi hızlı olur.
Uyarı:

Her insanın yapısı ve cildi birbirinden farklı özelliklerde olabilmektedir. Özellikle cilt hassasiyeti olan kişilerin, kayısı yağını kullanmadan önce bir doktora başvurmaları gerekir. Kayısı yağı kullanımından sonra herhangi olumsuz bir durumla karşılaşırsanız mutlaka bir doktora başvurun!
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php