Resim Öğretmenliği Yetenek Sınavı Nasıl Yapılır?

PAYLAŞ:

   YGS’ye giren öğrenciler; üniversitelerin Resim öğretmenliği başvurusu için belirlediği puanı aldıktan sonra, ilgili üniversiteye Resim öğretmenliği için başvurabilirler. Resim öğretmenliği bulunan üniversiteler YGS puanını kendilerinin oluşturdukları bir komisyon aracılığı ile belirlerler. Belirlenen bu puanlar genellikle 180 YGS puanı olduğu gibi, daha düşük veya daha yüksek puanlar da belirlenebilmektedir. Örneğin resim öğretmenliği mülakatlarına (yetenek sınavları) başvurma şartı olarak kimi üniversiteler 200 YGS puanı isterken, kimisi de 140 veya 160 YGS puanı istemektedir. Bu puanları öğrenmenin en iyi yolu, üniversitelerin ilgili duyurularını takip etmektir.
Resim Öğretmenliği Yetenek Sınavları Nasıl Yapılır?
Öğrencilere uygulanacak sınavlar, yine ilgili üniversitenin kurduğu komisyonca belirlenir. Sınavda nelerin sorulduğu nelerin yapılması istendiği ile ilgili sizlere örnek olması açısından Dokuz Eylül Üniversitesini örnek olarak göstereceğiz. Dokuz Eylül Üniversitesi resim-iş öğretmenliği mülakatları nasıl yapılır?
Resim Öğretmenliği Başvurusu İçin Aranan Şartlar
Dokuz Eylül Üniversitesi
Bu üniversiteye göre ön kayıt başvuruları için
-Dilekçe
-YGS sonuç belgesinin 2 adet fotokopisi
-2 adet fotoğraf
-Nüfus cüzdanı örneği
-Kayıt ücreti banka dekontu
Yetenek Sınavı
1 . Eleme Sınavı
Bu sınavda resim öğretmeni olmak isteyen adaylara 50x70 santimetre ebatında kağıt verilerek, canlı modelden kurşun kalemle desen çizdirilir. Bu sınavda adayların; oran, hareket, kompozisyon, anatomi ve form bilgisi değerlendirilir. Bu sınavda 100 puan üzerinden 50 veya daha üstü alanlar, seçme sınavına girmeye hak kazanırlar.
2 . Seçme Sınavı
Resim öğretmenliği seçme sınavları kendi içerisinde iki aşamada yapılır. Birinci aşamada adaylara 35x50 santimetre ebatlarında bir kağıt verilerek, kurşun kalemle kurulacak olan bir düzenlemeden kompozisyon çalışması ve ikinci aşamada ise tekrar 35x50 santimetre ebatındaki bir resim kağıdına imgesel bir çalışma yaptırılmaktadır. Bu iki aşama da ayrı ayrı hesaplanarak 100 puan üzerinden değerlendirilecektir. Daha sonra, eleme sınavından alınan puan ve bu iki aşamadan alınan puanlar toplanarak, ortalaması alınacak; böylece resim öğretmenliği yetenek sınavı puanı belirlenmiş olacaktır.
Kesin Kayıt
Yukarıda bahsettiğimiz üç sınavın ortalamasına göre adayların aldığı puanlar belirlenmiş olur. Bu sınavların ortalamasından 50 ve üzeri puan alanlar yüksekten düşüğe göre sıralanırlar. Kontenjan sayısına göre yüksek puandan düşük puana göre alımlar gerçekleşir. Sıralamaya giren ancak aynı puana sahip olan öğrenciler olursa, YGS puanına bakılır ve YGS puanı yüksek olan aday seçilir.

Resim öğretmenliği yetenek sınavı bu şekilde yapılıyor arkadaşlar. Ancak bu, Dokuz Eylül Üniversitesinin yaptığı sınavdır. Her üniversitenin şartları veya mülakatları farklı olabilmektedir. Biz sadece sizler için örnek teşkil etsin diye bunu açıkladık. Umarım işinize yarar.
Nasıl Resim Öğretmeni Olunur?

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 6
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Resim Öğretmenliği Yetenek Sınavı Nasıl Yapılır?
Resim Öğretmenliği Yetenek Sınavı Nasıl Yapılır?
resim öğretmenliği mülakatları nasıl yapılır, yetenek sınavında neler sorulur?
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/04/resim-ogretmenligi-yetenek-sinavi-nasil.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/04/resim-ogretmenligi-yetenek-sinavi-nasil.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için