Yüzdeki Benler Nasıl Geçer?

   Yüzdeki veya cildin herhangi bir bölgesindeki benlerin çok kolay bir şekilde tedavi edilerek geçebileceğini biliyor muydunuz? Peki, ben tedavisi nasıl yapılır, ciltteki benler nasıl yok edilir? Ben aldırma olarak bilinen ben tedavisinin birden fazla yöntemi var. Bu yöntemlerden bazıları, çağa uygun olmayıp geçerliliğini kaybetmiş...

239 0
   Yüzdeki veya cildin herhangi bir bölgesindeki benlerin çok kolay bir şekilde tedavi edilerek geçebileceğini biliyor muydunuz? Peki, ben tedavisi nasıl yapılır, ciltteki benler nasıl yok edilir? Ben aldırma olarak bilinen ben tedavisinin birden fazla yöntemi var. Bu yöntemlerden bazıları, çağa uygun olmayıp geçerliliğini kaybetmiş olsa da hala birçok yerde uygulanmaya devam edilmektedir. Bahsettiğimiz bu ilkel ben aldırma yöntemi ise ameliyatla ben aldırma yöntemidir. Yani, benlerin kesilerek tedavi edildiği yöntemdir. Dr. Atilla KAYA’nın deyimiyle ‘’ameliyatla ben aldırmak, pire için yorgan yakmak gibidir.’’ Ancak bu ilkel yöntemin yanı sıra çağa uygun olan modern ben tedavi yöntemleri de bulunmaktadır ve birçok sağlık ve güzellik merkezinde de uygulanmaktadır. Ben tedavisi ile ilgili yöntemlere geçmeden önce benlerle ilgili merak ettiklerinizi cevaplamakta fayda var.

Ben Tedavisi Zararlı Veya Tehlikeli Midir?

İnsanlar arasında öyle bir yanlış inanış vardır ki bu da, ben aldırmanın kansere sebep olacağı ve benlere asla dokunulmaması gerektiğidir. Belirttiğimiz gibi bu düşünce kesinlikle yanlış bir düşüncedir. Hatta doktorların görüşlerine göre kansere alınan benler değil, alınmayan yani tedavi edilmeyen benler sebep olmaktadır. Bu yönüyle cildinizde sizi estetik veya sağlıksal olarak rahatsız eden benleriniz varsa, tedavi etmek için hemen harekete geçebilirsiniz.

Yüzde Bulunan Benler Kansere Sebep Olur Mu?

Bu soruya net bir cevap vermek son derece yanlış olur. Benler büyük olasılıkla zararsız cilt oluşumlarıdır. Bu oluşumlarda bir anda var olan değişimler gözlenmediği sürece zararsız ve tehlikesiz olarak sayılabilmektedir. Cildimizde bulunan benlerin çoğu iyi huylu olsalar da nadiren kötü huylu benlere de rastlanmaktadır. Bunu öğrenmenin yolu da bir doktora görünmektir. Konu ile ilgili doktorların önerisi şu şekilde olmaktadır: ‘’Cildinizdeki benler bir anda büyüyüp gelişmişse, aniden renk değişimine uğramışsa ters giden bir şeyler olabilir. Böyle bir durumda mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.’’

Benleri Kendim Çıkarsam Ne Olur?

Tıp dünyasının bu kadar gelişmiş olmasına karşın, hala bunun farkında olmayan, bu gelişmeleri kullanmayan bazı insanlar; benlerini bıçak, iğne vs. yardımı ile kazıyıp çıkarma böylece onlardan kurtulma derdine düşmüşlerdir. Aklı başında olan hiçbir insanın bunu yapacağını düşünmüyoruz; ancak yine de uyarmakta yarar olduğunu düşünüyoruz. Kesinlikle ve kesinlikle benlerinizle asla oynamayınız, kazımayınız ve kesmeyiniz. Beni kazıyıp yerinden çıkarsanız bile o yine kendiliğinden çıkacaktır. Çünkü sizin o benin kökünü bu yöntemlerle kurutmanız mümkün değildir. Böyle bir davranışınız, kanser gibi çok daha büyük bir soruna sebep olabilir. Benlerinizi sizi rahatsız ediyorsa bir doktora görünün mutlaka çaresi veya tedavi yöntemi hakkında sizleri bilgilendirecektir.

Ben Tedavisi Yöntemleri

Benlerin tedavi edilmesi ile ilgili birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bunlardan en çok bilinen ve uygulananları şunlardır:

Ameliyatla Ben Aldırma

Eskiden beri çokça uygulanan bir yöntem olsa da artık uzmanlar tarafından kesinlikle önerilmemektedir. Ameliyatla ben aldırma tedavi yönteminde benler kesilerek alınır ve o bölgeye dikiş atılır. Küçük bir beni almak için gerçekleştirilen kesik, daha büyük ve kötü görünümlü izlere sebep olabilir. Bu tedavi yönteminden uzak durmanız önerilmektedir.

Lazerle Ben Tedavisi

Özellikle cildin altında bulunan benlerin tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Lazerle ben tedavisi seanslar halinde yapılır ve bu seanslar 4-5 seansa kadar çıkabilir. En çok kullanılan ben aldırma yöntemlerinden biridir.

Radyo Frekansla Ben Tedavisi

Cildin altında değil de, ciltte kabarık olan büyük siyah ve cilt rengindeki benlerin tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Bu tedavi yönteminde, benler buharlaştırma yöntemi ile yok edilir. Şu ana kadar bilinen bir yan etkisi gözlenmemiştir.

Elektrokoter İle Ben Tedavisi

Radyo Frekansla tedavi yöntemine çok benzeyen bir ben aldırma yöntemidir. Bu tedavi şeklinde de benler buharlaştırılarak yok edilmeye çalışılır.

Krio Terapi ile Ben tedavisi

Bu yöntem de eskiden beri kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Benlerin dondurularak yok edilmesidir. Benler çoğu defa -50 ila -60 derecedeki sıcaklıklarda dondurularak yok edilir. Dondurulan benler zamanla çürüyerek kaybolurlar. Ancak bu tedavi yöntemi biraz daha risklidir. Çünkü benler düştükten sonra oluşacak çukurun ebatlarının kestirilmesi zor olmaktadır.
Son Sözler:

Bu bilgiler ışığında sizlere şunları söyleyebiliriz. Sizi rahatsız eden, aynalara küstüren, kendinize olan güveninizi kaybettiren benleriniz varsa uygun bir doktora veya güzellik merkezine başvurarak onları yok edebilirsiniz. Merak edenler için şunu da hatırlatmamızda fayda var ki ben tedavisi sadece ücretli güzellik merkezlerinde değil, aynı zamanda birçok kamu hastanesinde de yapılabilmektedir. Bilginize…
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php