Adaçayının Cilde Faydaları

   Kırlardan, dağlardan toplanan gri renkli adaçayının geçmişten günümüze sayılamayacak kadar çok faydası var. Vücudun genel sağlığı için önemli bir yer teşkil eden adaçayının cilde faydaları da azımsanacak gibi değil.    Adaçayının cilde yararları, bu bitkiden elde edilen yağ vesilesi ile oluyor. Bu yağ sayesinde...

192 0
   Kırlardan, dağlardan toplanan gri renkli adaçayının geçmişten günümüze sayılamayacak kadar çok faydası var. Vücudun genel sağlığı için önemli bir yer teşkil eden adaçayının cilde faydaları da azımsanacak gibi değil.
   Adaçayının cilde yararları, bu bitkiden elde edilen yağ vesilesi ile oluyor. Bu yağ sayesinde cilt bakımında hatırı sayılır etkiler görülüyor. Adaçayının cilt için bilinen en büyük faydaları; yıpranan ciltlerin onarımını sağlaması, yüzdeki kızarıklığı yok etmesi, saç kepeklenmesini önlemesi ve bayanların en büyük sıkıntılarından biri olan selülitlerin belirginliğini azaltmasıdır.
Cilt Kızarıklığı İçin Adaçayının Yararları
‘’Eritem hastalığı’’ olarak adlandırılan deri kızarıklığının tedavisinde, adaçayı önemli bir yere sahiptir. Yapılan bilimsel bir araştırmanın sonuçlarında; adaçayının eritem hastalığına ve deri döküntülerine iyi geldiği görülmüştür.
Kepek İçin Faydası
Yine farklı bir tıp üniversitesinin bilimsel araştırmalarına göre, adaçayının saç derisindeki kepeği önlemede çok etkili olduğu ortaya çıkarılmıştır. Adaçayının bu özelliğinden yararlanmak için adaçayı yağı kullanmak gerekiyor. Bu yağ ile saç dersine masaj yapıldığı takdirde kepeklenmenin tedavi eildiği görülüyor. Bu yağı sürekli saçlara masaj yapma yöntemi ile kullanmak istemeyenler, şampuanlarına 3-4 damla kadar eklediklerinde bile büyük fayda görebiliyorlar.
Adaçayının Sivilcelere Etkisi
Sivilce oluşumunun önlenmesi veya sivilce tedavisinde de bu bitkinin büyük yararları görülüyor.  Bir miktar suya adaçayı yaprakları eklenerek kaynatılıp, cilde özellikle sivilceli bölgelere sürüldüğünde büyük etkileri görülüyor. Hazırladığınız bu su ile soğuduktan sonra yüzünüzü yıkamanız yeterlidir. Etkili bir yüz temizleyici, bir tonik, görevi görmektedir.
Selülit Tedavisinde Kullanılabilir
Selülitli bölgelere adaçayı yağı ile düzenli olarak masaj yapıldığında, selülitlerin belirginliğinin yok olduğu görülecektir.
Kırışıklıklar İçin Etkis
Adaçayı kırışıklıklara da iyi geliyor. İçerisinde bol A vitamini barındırdığından dolayı, cildin kendini yenilemesini sağlıyor. Ölü hücrelerin temizlenip, yeni hücrelerin oluştuğu bu olayda kırışıklıkların da oluşması önlenmiş oluyor.

Uyarı:Adaçayının, sizin için herhangi bir yan etkisinin olmadığından emin olunuz. İlk kullanımınızda herhangi olumsuz bir etki görürseniz doktorunuza başvurunuz.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php