Ahududunun Cilde Faydaları

   Doğada genellikle kendiliğinden yetişen ahududunun, birçok yararının olduğu ortaya çıkarılmıştır. Frambuaz olarak da bilinen ahududu; küçük, kırmızı ve pembemsi meyvelere sahiptir. Bu lezzetli meyveleri taze iken yenilebildiği gibi kurutularak da tüketilmesi mümkündür. Ahududu birçok alanda kullanılırken, ülkemizde daha çok taze meyve olarak ve ahududu...

164 0
   Doğada genellikle kendiliğinden yetişen ahududunun, birçok yararının olduğu ortaya çıkarılmıştır. Frambuaz olarak da bilinen ahududu; küçük, kırmızı ve pembemsi meyvelere sahiptir. Bu lezzetli meyveleri taze iken yenilebildiği gibi kurutularak da tüketilmesi mümkündür. Ahududu birçok alanda kullanılırken, ülkemizde daha çok taze meyve olarak ve ahududu reçeli olarak tüketilmektedir. 
Ahududunun Cilde Faydaları

   Aslında ahududunun doğrudan cilde güzellik veren belirgin bir özelliği henüz rastlanamamıştır. Ancak antioksidan etkiye sahip olması ve C vitamini bakımından da çok zengin olması, cilt için de yararlı olacağı kanaatini oluşturmuştur. Yine yapraklarının özsuyunun yüksek bir terletici özelliği vardır. Oluşturacağı terlemeden dolayı toksinlerin dışarı atılması cilde faydalarından başka bir tanesidir. Bilinen bir diğer faydası ise mikrop öldürücü etkisidir. Bu yüzden özellikle ağız içi yaralarını tedavi edici özelliğinden yararlanılması tavsiye edilmiştir.
Ahududunun Diğer Yararları

-Kalp ve damar sağlığı için etkilidir.
-Östrojen kaynaklı göğüs tümörlerini önlediği ile ilgili araştırma sonuçlarına varılmıştır.
-Mide ve kolo (kalın barsak) kanserinin oluşma ihtimalini azalttığı gözlenmiştir.
-Kanı sulandırıp kanın pıhtılaşmasını önler böylece kalp ve damar sağlığı için faydalıdır.
-İltihap önleyici etkisi sayesinde vücut içindeki iltihapların giderilmesinde yardımcı olmaktadır.
-Tüketiminde dikkatli olunması gereken bir meyvedir.
Uyarı: Kan ile ilgili rahatsızlıkları olan hastalarının tüketmeden önce doktorlarına başvurmaları önerilir.

Uyar 2: Ahududunun kabız yapıcı özelliği vardır. Bu nedenle meyvesi aşırı derecede tüketilmemeli, çocuklarda tüketimine dikkat edilmelidir.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php