Argan Yağını Her Alanda Kullanın

   Binlerce yıldır güzellik ve cilt bakımında kullanılan ve günümüzde de UNESCO tarafından koruma altına alınan bir ağacın meyvesinden elde edilen Argan yağı cilt için çok faydalı bir bitkisel yağdır. Argania Spinosa olarak adlandırılan bu kıymetli ağaç, dünyada sadece Fas ülkesinde yetişiyor. Bu bölgede yaşayan...

204 0
   Binlerce yıldır güzellik ve cilt bakımında kullanılan ve günümüzde de UNESCO tarafından koruma altına alınan bir ağacın meyvesinden elde edilen Argan yağı cilt için çok faydalı bir bitkisel yağdır. Argania Spinosa olarak adlandırılan bu kıymetli ağaç, dünyada sadece Fas ülkesinde yetişiyor. Bu bölgede yaşayan kadınlar, argan yağını cilt bakımında binlerce yıldır kullanageliyorlar. Faslı kadınlar argan yağını; yüzlerine, vücutlarına, saçlarına ve aynı zamanda tırnaklarına uyguluyorlar. Bu kadınların vücutça çok güzel olması, bilim adamları tarafından argan yağının cilde faydalarına bağlanılıyor. Peki, bu kadar etkili olan argan yağının cilt için faydaları nelerdir?

Argan Yağı Kırışıklıkları Önler


   Bu bitkisel ürünün en büyük özelliklerinden biri cildi muhteşem şekilde nemlendirmesi ve yumuşatmasıdır. Cildin nem ihtiyacını giderme konusunda, bilinen birçok nemlendiriciden daha etkilidir. Özellikle kuru ciltlerin en büyük sıkıntıları olan kırışıklık ve çatlamalar için argan yağı mükemmel bir çözümdür. Yüze veya vücudun diğer bölgelerine sürüldüğünde cildin nem ihtiyacını giderir ve böylece kırışıklıkların oluşmasını önler. Kuru ciltlere sahip olanlar hem sabah hem de akşam; yağlı ciltlere sahip olanların ise sadece akşamları ciltlerine uygulamaları en ideal olanıdır. Her duştan sonra vücudun istenilen her bölgesine uygulanabilir. Özellikle boyun ve yüz bölgesine çok etkilidir.
Argan yağı deyim yerindeyse tam bir cilt muhafızıdır. Onu hem zararlı güneş ışınlarına hem de kuru ve sert rüzgârlara karşı korumaktadır. Ayrıca daha önceden oluşan çatlakların hızla iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Argan Yağının Sivilcelere Karşı Etkisi


Argan yağının sivilceleri yok etme gibi bir özelliği de vardır. Sivilce tedavisinde 2-3 günde bir uygulanması yeterlidir. Bu işlem için, bir pamuk parçasına bir miktar argan yağını dökerek sivilcelerinizi üzerine uygulayın. Bunu yaparken göz ve göz çevrenizi korumayı unutmayın. Herhangi bir sebeple gözlerinize değmesi durumunda, gözlerinizi bol su ile yıkayın. Uygulamaya devam ettiğiniz takdirde sivilceleriniz zamanla kaybolmaya başlayacaktır. Konu ile ilgili kesinlikle dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise, cilde argan yağısürülmeden önce cildin çok iyi temizlenmiş olması gerektiğidir.

Göğüs ve Dekolte Bakımınızı Bu Bitkisel Yağ ile Yapabilirsiniz


Daha güzel bir cilt, daha güzel bir vücut argan yağını dekolte ve göğüs bakımınızda da kullanabilirsiniz. Cildi hem nemlendirme hem de sıkılaştırıcı etkisi sayesinde güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Argan Yağının Saça Faydaları


En büyük yararlarından bir tanesi de saçlara çok iyi gelmesidir. Saç bakımınızı en güzel şekilde yapmak için, bir miktarını saçlarınıza sürerek, masaj yaparak yedirmeniz yeterlidir. Ancak sadece sürüp bırakmak yeterli gelmez. Masaj ile uygulama işlemi en azından 5 dakika kadar olmalıdır.

Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

Yüz Güzelliği İçin

Yüzünüzü argan yağı ile güzelleştirmek çok kolay. Bunun için sadece 2-3 damlasını avucunuza koyarak 1-2 dakika bekleyin. Argan yağı vücut sıcaklığınıza ulaşınca nazikçe tüm yüzünüze sürün. Sürme işlemini gözlerinizden uzak tutarak ve nazikçe yapın. Yağ, deriniz tarafından hemen emilecektir.  Bu işlem sayesinde cildiniz yumuşamış ve doğal bir parlaklık kazanmış olacaktır.

Tüm Vücut İçin

Vücut bakımınızı bu bitkisel yağ ile yapmak isterseniz, geceleri uyumadan önce tüm vücudunuza sürebilirsiniz. Yağlanma veya yapışkanlık gibi bir korkunuz olmasın; zira argan yağı cilt tarafından çok hızlı emilen yağlardan bir tanesidir. Bu bakım sayesinde cildinizin nem dengesini korumuş, çatlakları önlemiş ve derinizi sıkılaştırmış olursunuz.

Saçlarınız İçin

Bir miktar yağı eliniz yardımıyla tüm saç diplerinize sürerek ve saça masaj yaparak iyice yedirin. Yedirme işlemi bitince saçlarınızı bir bezle kapatarak yarım saat kadar bekleyin. Yarım saat sonra saçlarınızı yıkayın. Saçlarınıza parlaklık kazandırmış ve onları güçlendirmiş olacaksınız.

Tırnaklarınız İçin

Argan yağı ve aynı oranda suyu karıştırın. Bu suyu uygun bir kaba koyarak tırnaklarınızı 10 dakika kadar içinde bekletin. Uygulamayı haftada bir yapmanız yeterlidir.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php