Ayvanın Yararlarını Biliyor musunuz?

   Ayva, dilimizde pek de hoş olmayan bir deyim (ayvayı yemek)olarak yerine almış olsa da aslında pek çok faydası bulunmaktadır. Pek çok hastalık ve rahatsızlığa iyi gelmesinin yanında, ayvanın cilde faydaları da hatırı sayılır derecededir. Bu faydalardan en çok bilineni ise cilt lekelerini yok etmekte...

162 0
   Ayva, dilimizde pek de hoş olmayan bir deyim (ayvayı yemek)olarak yerine almış olsa da aslında pek çok faydası bulunmaktadır. Pek çok hastalık ve rahatsızlığa iyi gelmesinin yanında, ayvanın cilde faydaları da hatırı sayılır derecededir. Bu faydalardan en çok bilineni ise cilt lekelerini yok etmekte yardımcı olduğudur. Aynı zamanda gerek cildi gerekse de tırnakları besleyerek güçlendirmektedir.
   Cildiniz için ayva maskesi uygulamak isterseniz, size küçük ama etkili bir maske önerisinde bulunabiliriz:

Cilt Lekeleri İçin Ayva Maskesi Tarifi

Yüz için ayva maskesinin uygulanması basit olsa da, uygulama süresi biraz uzundur. Şöyle ki ayva maskesini oluşturmanız için size lazım olan süre yaklaşık 24 saattir. Bu maskeyi yapabilmek için bir miktar ayva çekirdeği ile eşit miktarda suyu bir kaba koyarak 24 saat beklemeniz gerekiyor. 24 saat içinde beklettiğiniz bu karışım hafif katı bir hal alacak. Bir sonraki gün maskeniz hazır olacaktır. Hazırlamış olduğunuz maskeyi yüzünüze, boynunuza veya aynı zamanda dekoltenize sürerek, 25 dakika sonra temizleyebilirsiniz. Ayva maskesinin en büyük faydası cilt lekelerini geçirmesidir. Ancak cilt lekelerinin geçmesinin yanı sıra, cildi sıkılaştırıcı etkisi de gözlenmiştir.

Ayvanın Genel Faydaları

-Ayvanın çiğ olarak değil, pişirilmiş olarak tüketilmesi önerilmektedir.
-Hem mideyi hem de bağırsakları korur ve güçlendirir.
-Sindirimi kolaylaştırır.
-Soğuk algınlığı, nezle ve gribin çabuk geçmesini sağlar.
-Yorgunluğu giderir ve sürekli bir zindelik sağlar.
-Hazırlanan ayva suyu içildiğinde ishalin geçmesi sağlanmış olur.
-Ağzın kötü kokmasını önler.
-Varise karşı iyi bir koruyucudur.
-Kalp ve damar dostudur.
-Erkeklere özel güç vermektedir.
-Ağız içi yaralara karşı, kompostosu, iyileştirici etkiye sahiptir.
-Emziren anneler için de mükemmel bir besindir. Özellikle ayva çiçekleri kaynatılıp bir miktar balla içildiğinde anne sütünün artmasını sağlar.
-Boğaz iltihabına, baş ağrısına iyi geliyor.
-Ayvanın faydalarından bir tanesi de ayva çayı tüketiminde kendini gösteriyor. Ayva yapraklarının kaynatılması ile elde edilen ayva çayı sakinleştiriyor ve yorgunluğu gideriyor.
-Kalorisi düşük olduğu için, kilo aldırmayan meyveler arasında yerini alıyor.

-Ayva çiçekleri bir miktar su ile kaynatılıp çatlamış dudaklara sürüldüğünde, çatlakların hızla kapanmasını sağlıyor.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php