Doğum İzni Kaç Gün 2014

PAYLAŞ:

   657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na bağlı olarak çalışan bayan memurlara, doğum öncesi ve doğum sonrasında ücretli izin verilmektedir. Doğum yapacak veya doğum yapmış memurlara verilecek ücretli ve ücretsiz izin ilgili kanunla belirlenmiştir. Şimdi dilerseniz ücretli veya ücretsiz doğum izni ile ilgili merak ettiklerinizin tümünü soru cevap yöntemi ile açıklığa kavuşturalım:

Soru 1: Doğum öncesi ücretli izin süresi kaç gün/haftadır?
Cevap 1: Doğum yapacak memurlara, doğum öncesi için 8 hafta izin verilir. Yani doğum yapacak kişi doğuma 2 ay kala izinli olmaya başlayabilir. (Doğum yapılacak tarih, tahmin edilen tarihtir)

Soru 2: Doğum sonrası ücretli izin süresi kaç hafta/gün 2014?
Cevap 2: Doğum yapmış memurlara doğum sonrasında 8 hafta (2 ay)ücretli, yani aylıklı izin verilir.

Soru 3: Doğum öncesindeki izin hakkı doğum sonrasına eklenebilir mi?
Cevap 3: Doktor raporu ile ‘’hamile memurun, doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışabileceği’’ kanıtlanırsa ve memur isterse, doğum öncesindeki 5 hafta izin hakkını kullanmayıp, doğum sonrasındaki 8 haftaya ekleyebilir. Bu durumda doğum öncesinde 3, sonrasında ise 13 hafta kullanılmış olur ki bu da toplam ücretli izin süresi olan 16 haftaya denk gelmektedir.

Soru 4: Erken doğum olması halinde doğum öncesi izin hakkı ne olur?
Cevap 4: Doğum beklenen tarihten önce olursa, memurun doğum öncesi izin hakkı iptal olmaz. Ne kadar erken olmuşsa o süre kadar, doğum sonrası izin hakkına eklenir.

Soru 5: Çoğul gebeliklerde (ikiz, üçüz vb.) izin süresi ne kadardır?
Cevap 5: İkiz veya üçüz, yani çoğul gebeliklerde, doğum yapacak memura, doğum öncesi 8 haftalık izin hakkına 2 hafta daha eklenir.


   Yukarıda verdiğimiz bilgilerin hepsi maaşlı (aylıklı, ücretli) izinler için geçerlidir. Doğum yapan memurun izin hakları bunlardan ibaret değildir. Bunun haricinde memurların ücretsiz, aylıksız izin hakları da mevcuttur. Anne veya babanın talebi durumunda ikisinden biri doğum sonrasında ücretsiz izne ayrılabilir. Bu hak sadece anneye değil babaya da verilmiştir. Annenin bu ücretsiz izne ayrılmaması halinde, babanın talebi olursa baba ücretsiz izne ayrılabilir.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Doğum İzni Kaç Gün 2014
Doğum İzni Kaç Gün 2014
2014 doğum izni kaç hafta? Doğum yapan memura kaç gün, izin verilir?
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/05/dogum-izni-kac-gun-2014.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/05/dogum-izni-kac-gun-2014.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için