Elma Sirkesinin Cilde Yararları

   Elma sirkesi artık her yönüyle bayanların vazgeçilmez bakım, güzellik ve zayıflama ürünlerinden biri haline gelmiştir. Elma sirkesinin cilde faydaları kendini birden fazla alanda gösteriyor. Hem saç bakımında kepeği, yüzdeki sivilceleri yok etmek amacıyla hem de cilt lekelerini açmak amacıyla kullanılan elma sirkesinin cilt için...

215 0
   Elma sirkesi artık her yönüyle bayanların vazgeçilmez bakım, güzellik ve zayıflama ürünlerinden biri haline gelmiştir. Elma sirkesinin cilde faydaları kendini birden fazla alanda gösteriyor. Hem saç bakımında kepeği, yüzdeki sivilceleri yok etmek amacıyla hem de cilt lekelerini açmak amacıyla kullanılan elma sirkesinin cilt için yararları inanılmaz.
   Eskiden daha çok sofralarda tüketilen elma sirkesi, şimdilerde birçok güzellik maskesi ve diyet listesinin olmazsa olmazlarından olmuştur. Peki, elma sirkesinin cilde faydası nedir, cilde etkisi ne şekildedir?

Kepek İçin Elma Sirkesi

Elma sirkesinin bilinen en büyük yararlarından bir tanesi kepeği yok etmesi ve tekrar oluşmasını önlemesidir. Ayrıca bunu sağlamak için saçlarınıza uygulayıp dakikalarca beklemenize gerek yok. Kullanımı çok kolay ve pratiktir. Saç kepeğini yok etmek için elma sirkesini şu şekilde kullanmanız yeterli.
   Duşta saçlarınızı şampuanlayarak duruladıktan sonra, kalan birkaç litrelik suya birkaç kaşık elma sirkesi eklemeniz ve bu suyu saçlarınızı durulamakta kullanmanız yeterlidir. İlk kullanımda bile kepeğin yok olduğunu şaşırarak görebilirsiniz.

Elma Sirkesi Sivilceleri Yok Eder mi?

Özellikle yüz estetiğinin en büyük düşmanlarından biri de sivilcelerdir. İnsanlar sivilcelerinden kurtulmak amacıyla sayısız bakım ürünü, ilaç vb. kullanmaktadır; ancak ne yazık ki sivilcelerden kurtulmak sanıldığı kadar kolay olmamaktadır. İşte mikrop öldürücü etkisi bulunan elma sirkesinin faydalarından bir tanesi de sivilceleri yok etmesidir. Ciltteki sivilcelere uygulandığında, sivilcelerin oluşmasına sebep olan mikropları öldürerek, sivilcelerin oluşmasını önleyecek ve kurumalarını sağlayacaktır.
   Ancak sirkeyi saf haliyle yüze uygulamak istenmeyen durumlara sebep olabileceği için kesinlikle suyla seyreltilmelidir. Sivilce tedavisiiçin aynı miktarlarda su ve sirkeyi karıştırarak bir pamuk yardımı ile sivilceli bölgelerinize uygulayın. 5 dakika sonra ise normal su ile durulayın.

Güneş Lekeleri İçin Elma Sirkesi Buhar Uygulaması

Elma sirkesi cilt lekelerinizi açmakta da son derece etkilidir. Bunu sağlamanın yolu ise yüzünüze buhar banyosu yaptırmaktır. Buhar uygulaması tıpkı papatya buhar uygulamasında olduğu gibidir. Bunun için 1,5 bardak su ve üç kaşık elma suyunu karıştırarak derince bir tencerede kaynatınız. Kaynama işlemi gerçekleşir gerçekleşmez tencereyi uygun bir yere indirerek yüzünüzü çıkan buhara doğru tutunuz. Tencereden çıkan buharın zayi olmaması ve cildinize iyice işleyebilmesi için başınıza büyük bir havlu veya çarşaf alınız. Buhar uygulamasını 4 günde bir yapabilirsiniz. Böylece cildiniz hem yumuşayacak hem de güneş lekelerinden kurtularak daha güzel bir görünüme kavuşmuş olacaktır.

Elma Sirkesi Zayıflatır mı?

Kilo vermek isteyenlerin diyet listelerinde sıkça rastlanan elma sirkesi zayıflamada da yardımcı oluyor. Zayıflamak isteyenler bir su bardağına iki çay kaşığı elma sirkesi ve bir tatlı kaşığı bal ekleyerek tüketebilirler. Düzenli bir diyet ve düzenli bir kullanım sayesinde bu uygulama ile de kilo vermeniz gayet mümkündür.

Elma Sirkesinin Bilinmeyen Diğer Faydaları

-Nasırları yumuşatma özelliği vardır.
-Ciltteki çillerin geçmesine yardımcı olur.
-Cilt temizleyici olarak kullanılabilir, bir tonik görevi görür.
-Cildin beyazlamasını sağlar.
-Maskelerde kullanıldığında cildi sıkılaştırır.

   Elma sirkesinin cilde faydalarını artırmak mümkündür. Ancak bu bilgiler bile onu kullanmak için yeterlidir. 
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php