Fıkra Nedir Özellikleri Nelerdir?

PAYLAŞ:

   Bir yazarın; gündemdeki olayları, yurt ile ilgili sorunları veya toplumsal olayları kendi bakış açısına göre ele aldığı yazılara fıkra denir.

   Fıkranın diğer bazı yazı türlerine göre ayırıcı özelliği, onun daha çok toplumsal olayları ele alması ve yazarının kendi düşüncelerini belirtiyor olmasıdır. Fıkra yazı türü öğretici yazı türleri arasında bulunmaktadır. Metin türü olarak da düz yazı türündedir.

   Fıkralarda yazar, anlattığı konuları ispatlamaya çalışmaz. Okuyucu inandırmak için kaynak gösterme, belge sunma gibi yollara başvurmaz. Anlatılanlar tamamen fıkra yazarının kişisel düşünceleridir. Fıkralar hemen hemen her konuda yazılabilir. Özellikle gazeteler yoluyla okuyucularına ulaşırlar. Fıkra yazılarının dili okuyan herkesin anlayabileceği niteliktedir. Ağır bir dil yerine, kısa, net ve anlaşılır cümleler kullanılır.

Fıkranın Özellikleri
-Daha çok güncel olayları, toplumsal olayları konu edinir.
-Akla gelebilecek her konuda yazılabilir.
-Gazetelerde ‘’köşe yazısı’’ olarak yerini almıştır.
-Fıkralarda kanıtlama çabası güdülmez.
-Dili sade ve anlaşılırdır.
-Süslü ifadelerden uzaktır.
-Fıkralarda halkça bilinen deyim ve atasözlerinden sıkça yararlanılır

Komik Fıkralar
Fıkra metin türü ikiye ayrılmaktadır. Biri yukarıda bahsettiğimiz düşünce yazısı, diğeri ise güldürücü yani komik olan kısa yazılardır. Komik fıkralar için şöyle bir tanım yapılabilir.
‘’İnsanları güldürmek, eğlendirmek ve çoğu defa güldürürken düşündürmek için yazılan komik ve kısa yazı türüne fıkra denir.’’

   Bu fıkra türünün örnekleri şunlar olabilir: Nasrettin Hoca Fıkraları, Temel Fıkraları, Karadeniz Fıkraları, Bektaşi Fıkraları vb.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,475,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Fıkra Nedir Özellikleri Nelerdir?
Fıkra Nedir Özellikleri Nelerdir?
Fıkra nedir, özellikleri nelerdir?
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/05/fikra-nedir-ozellikleri-nelerdir.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/05/fikra-nedir-ozellikleri-nelerdir.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için