Göreve Yeni Başlayan Memurun Yıllık İzni Ne Kadar?

PAYLAŞ:

   Bilindiği gibi öğretmen statüsünde görev yapan 657’ye tabi devlet memurları dışındaki memurlar yıllık izin hakkına sahiptirler. Öğretmenler, bu haklarını zaten yarıyıl ve yaz tatillerinde kullanmış sayıldıkları için ekstradan yıllık izin alamazlar. Ancak diğer memurlar kıdemlerine göre daha doğrusu çalıştıkları yıla göre yıllık izin alırlar. Peki memurların yıllık izni ne kaç gündür?

Memurlarda Yıllık İzin Süresi
Yıllık izin sürelerinin kaç gün olacağı Devlet Memurları Kanunu ile açık bir şekilde belirtilmiştir. Bu kanunun 102. Maddesine göre 1 yıl ile 10 yıl (10 yıl dahil) arasında görev yapmış olanlar her sene 20 gün; 10 yıldan fazla hizmet yapanlar ise 30 gün yıllık izin alma hakkına sahiptir. Ancak memurlara verilen bu izin tam olarak bu sürelerle sınırlı değildir. Yol hakkı olarak nitelendirilen fazladan bir süre de verilmektedir. Zorunlu hallerde gidiş için en fazla 2, geliş için de 2 gün fazladan verilmektedir.

Yıllık İzinler Bir Defada Kullanılmak Zorunda mı?
Yıllık izin bir defada kullanılacak diye bir şart yok. Amir de uygun görürse bu izinler tek defada kullanılabileceği gibi parça parça da kullanılabilir. Örneğin 20 gün izin hakkınız varsa bunu bir defada kullanabileceğiniz gibi 10+10 şeklinde farklı zamanlarda kullanmanız da mümkündür.

Kullanılmayan İzin Hakkı İptal Olur mu?
Bir memurun yıllık izninin düşmesi başka bir deyişle iptal olması için geçmesi gereken bir süre vardır. Birbirini izleyen iki yılın izni toplu halde verilebileceği gibi; bir yılın izni diğer yıla da ertelenerek diğer yıl ile birleştirilebilir. Cari yıl ile bir önceki yıl haricindeki diğer izin hakları iptal olur. Örneğin 2014 yılı içerisinde bulunan biri 2013 yılındaki izin hakkını da kullanabilir; ancak 2012 yılına ait izin iptal olmuştur. Yine buna benzer olarak 2014 yılındaki izin hakkı, 2015 izin hakkı ile birleştirilebilir.

Radyoaktif Işınlarla ilgili Memurlar
Röntgen vb. işlerle uğraşan memurlara yıllık izinlerinin haricinde 1 aylık sağlık izni de verilmektedir.

Memur İstediği Zaman Yıllık İzin Alabilir mi?

Herhangi olağanüstü bir durum yoksa, tüm memurlar yıllık iznini istediği zaman kullanılabilir. Ancak iş ortamı sebebi ile tüm memurlar yıllık izne ayrılacağı takdirde kurum zarara uğrayacaksa, işler aksayacaksa yıllık izni kullandırma zamanını belirleme takdiri amire aittir.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Göreve Yeni Başlayan Memurun Yıllık İzni Ne Kadar?
Göreve Yeni Başlayan Memurun Yıllık İzni Ne Kadar?
Yeni göreve başlayan memurun yıllık izni? İstendiği zaman yıllık izin kullanılabilir mi? Yıllık izin süresi ne kadar-kaç gün?
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/05/goreve-yeni-baslayan-memurun-yillik.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/05/goreve-yeni-baslayan-memurun-yillik.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için