Karpuzun Güzelliğe Etkisi

   Yaz sıcaklarının başlaması ile beraber neredeyse tüm evlerin vazgeçilmez meyvelerinden biri haline gelen karpuzun birçok faydası bulunuyor. Karpuzun genel faydalarının yanı sıra, cilde faydaları da azımsanmayacak cinsten. Biz karpuzun cilde yararlarını tam olarak bilmesek de çok severek tüketiyoruz. Kimi zaman bunaltıcı sıcaklarda serinleme kaynağı...

231 0
   Yaz sıcaklarının başlaması ile beraber neredeyse tüm evlerin vazgeçilmez meyvelerinden biri haline gelen karpuzun birçok faydası bulunuyor. Karpuzun genel faydalarının yanı sıra, cilde faydaları da azımsanmayacak cinsten. Biz karpuzun cilde yararlarını tam olarak bilmesek de çok severek tüketiyoruz. Kimi zaman bunaltıcı sıcaklarda serinleme kaynağı olarak kimi zaman ise susuzluğumuzu gideren, hararetimizi düşüren muhteşem bir besin olarak görüyoruz karpuzu. Evet, karpuzun cilde faydası da bulunmaktadır dedik; peki, karpuzun cilde faydaları nelerdir? Cilt bakımında hangi özellikleri ile bilinmektedir?
   Cildimizi koruyan, besleyen, yıpranmasını önleyen bir madde vardır. Bu maddenin adı ‘’likopen’’dir. İşte cildi koruyup besleyen likopen karpuzda fazlasıyla bulunmaktadır. Bu yüzden karpuz tüketenlerin ciltleri, tüketmeyenlerin ciltlerine oranla daha sağlıklı olabilmektedir.

   İçerisinde bol miktarda likopen bulunduran karpuzun bilinen diğer bir faydası ise cilt lekelerini geçiriyor olmasıdır. Karpuz suyu sade olarak cilde sürüldüğünde veya çeşitli maskelerde kullanıldığında, cilt lekeleri, güneş lekelerinin geçmesine yardımcı oluyor. Likopen adı verilen madde özellikle yaz aylarına haz olan kırmızı sebze ve meyvelerde bulunuyor. Karpuzun dışında domates, çilek, tatlı kırmızıbiber, kiraz ve kuşburnu gibi sebze ve meyvelerde de bol miktarda likopen bulunuyor.

   Elbette ki karpuzun cilde faydasını görebilmek için sadece yüze veya diğer bölgelere uygulamak yetmez. Daha iyi sonuçlar için ağız yoluyla tüketimi de gereklidir. Aynı zamanda karpuzu çekirdeği ile beraber tüketmenin de büyük faydaları bulunmaktadır. Karpuzun çekirdekleri, karpuzun en değerli ve en yararlı kısımlarıdır. Bu yüzden kesinlikle çekirdekleri ile beraber tüketilmeli ve çekirdekler iyice çiğnenmelidir. Çiğnenmelidir ki çekirdeğin tohumu içerisindeki yararlı maddelerden daha fazla yararlanılsın.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php