Kil Maskesinin Cilde Etkisi

   Güzellik için maske yapımında kullanılan kilin cilde faydalarını bilmeyen yoktur. Cildini güzelleştirmek isteyenler, kili doğal haliyle satın alıp maskelerini evde hazırladıkları gibi, tüplerde satılan hazır kil maskelerini de tercih edebilmektedirler. Kil maskesinin cilde etkisi gerçekten büyüktür. Bu yüzdendir ki en çok uygulanan yüz maskelerinin...

243 0
   Güzellik için maske yapımında kullanılan kilin cilde faydalarını bilmeyen yoktur. Cildini güzelleştirmek isteyenler, kili doğal haliyle satın alıp maskelerini evde hazırladıkları gibi, tüplerde satılan hazır kil maskelerini de tercih edebilmektedirler. Kil maskesinin cilde etkisi gerçekten büyüktür. Bu yüzdendir ki en çok uygulanan yüz maskelerinin başında, kil maskesi gelmektedir. 
   Kil en doğal bakım ürünlerinden bir tanesidir. Bir toprak çeşididir. Onu diğer topraklardan ayıran en büyük özelliği ise mineral ve vitamin bakımından çok zengin olmasıdır. İşte kilin içerisinde bulunan bu mineral ve vitaminler; sivilceleri yok etmekten tutun da kırışıklıkların giderilmesine kadar, cildin tazelenmesinden tutun da siyah noktaların yok olmasına kadar birçok fayda sağlıyor. Kilin ve kil maskesinin cilde faydalarının bu kadar çok olması, güzellik bakım ürünleri satıcılarının da her zaman işine gelmiştir.
   Kilin hem beyaz renkte olanı hem de yeşil renkte olanı bulunmaktadır. Beyaz kil kuru ve karma ciltler için tavsiye edilirken; yeşil kil ise yağlı ve sivilceli ciltler için tavsiye edilmektedir. Yeşil kilin kuru ciltler için de kullanılması mümkündür; ancak yeşil kil maskesi kuru ciltlere uygulandığında maske içerisine bir miktar zeytinyağı eklenmesi daha faydalı olacaktır. Kil maskesinin cilde faydaları şu şekilde sıralanabilir.


Kil Maskesinin Cilde Faydaları

-Yeşil kil maskesi yağlı ciltleri yağlardan arındırır.
-Sivilceleri yok eder ve oluşumlarını önler.
-Ciltteki doğal olmayan parlaklığı yok eder ve cildi tazeler.
-Cilt lekelerinin geçmesine yardımcı olur.
-Ciltteki lekeleri yok ederek, cilde doğal bir görünüm sağlar.
-Sivilce izlerinin geçmesine yardımcı olur.
-Yüzdeki kan dolaşımını hızlandırarak cildin taze kalmasını ve deri altında henüz çıkmayan sivilce oluşumlarının yok edilmesini sağlar.
-Kırışıklıkların oluşumunu önler.

Kil Maskesi Nasıl Yapılır?

Tüplerde hazır olarak satın aldığınız kili, kendi talimatlarına uygun olarak uygulayınız. Aktarlardan ve benzeri yerlerden aldığınız doğal kil için ise şöyle bir maske hazırlayabilirsiniz.
-Kil taş halinde ise parçalayınız.
-Bir-iki kaşık kili bir miktar su ile karıştırınız. (Su yerine papatya çayı, gül suyu vb. kullanırsanız daha iyi sonuçlar almanız mümkündür.)
-Kili yoğurt kıvamına gelecek şekilde iyice karıştırınız.
-Hazırladığınız maske çok sert ise bir miktar su; çok cıvık ise de bir miktar kil ekleyiniz.
-Karışımı 15-20 dakika kadar bekletiniz.
-Bekleme süresinin sonunda kil maskesini yüzünüze ve boynunuza uygulayınız.
-10 dakika sonra normal su ile durulayınız. (Şişede beklemiş su daha faydalı olacaktır)
-Daha sonra ise yüzünüze gül suyu uygulayınız.

Uyarı: Kili daha önce hiç kullanmadıysanız, cildinizin ona olan hassasiyetini öğrenmek için kolunuzun bir kısmına uygulayabilirsiniz. Herhangi bir yan etkisi olursa yüzünüze kesinlikle uygulamayın. Maskeyi uygularken göz çevrenizden kesinlikle uzak tutun.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php