Kitap Nasıl Okunmalı?

Okuduğumuz kitaplardan en iyi verimi almak için dikkat etmemiz veya uygulamamız gereken bazı hususlar vardır. Kitaplar sadece okunmak için yazılmamışlardır. Her kitap yazarının vermek istediği bir mesaj vardır ve bu yazarların tek amacı bunu okuyucularına en iyi şekilde iletmektir. İşte bu mesajı almak ve kitap...

209 1

Okuduğumuz kitaplardan en iyi verimi almak için dikkat etmemiz veya uygulamamız gereken bazı hususlar vardır. Kitaplar sadece okunmak için yazılmamışlardır. Her kitap yazarının vermek istediği bir mesaj vardır ve bu yazarların tek amacı bunu okuyucularına en iyi şekilde iletmektir. İşte bu mesajı almak ve kitap okumanın faydalarını en güzel şekilde kazanmak için kitapları kurallarına uygun bir şekilde okumamız gerekiyor. Peki kitaplar nasıl okunmalı?

1. Kitabı Okumaya Başlamadan Önce Ana Hatları İle İnceleyin

   Bir kitabı elinize alır almaz ilk sayfasını okumaya başlamayın. Kitabın kapağındaki görselleri inceleyin, kapak yazısını, varsa yazarın hayatını ve ön söz bölümünü okuyun. Kitapla ilgili genel bir bilgi edinin.

2. Kendinizi Kitabın Bir Kahramanı imiş Gibi Hissedin

Kendinizi kitaba dahil ederseniz onu daha iyi anlayabilir ve okumaktan daha fazla zevk alabilirsiniz. Gerekirse kendinizi hoşunuza giden bir karakterin yerine koyun. Onun yaşadıklarını siz de yaşayın. Kitabın ilerleyen sayfalarında neler olabileceği ile ilgili tahminler yürütün. Gerekirse bazı bölümlerde durup düşünün!

3. Kitap Okurken Hoşunuza Giden Bölümlerin Altını Çizin

 Kitabın içeriğine kendinizi tamamen dahil etmek istiyorsanız, önemli gördüğünüz kısımları belirlemelisiniz. Kitap size aitse bahsedilen bu bölümleri renkli bir kalemle belirleyebilirsiniz. Ya da size ait olmayan bir kitabın bu kısımlarını, sadece okuduğunuz kitaplar için kullandığınız bir ajandaya yazabilirsiniz. Bunu yapmanızın amacı hem kitapları okurken daha aktif olmak hem de ileride tekrar edeceğiniz bu kısımların hafızanızda kalma süresini uzatmaktır. Aksi takdirde ne kadar okumuş olursanız okuyun, yazmadığınız ve tekrar etmediğiniz o bölümler unutulmaya mahkum olacaktır.

4. Kitabı Okuduktan Sonra Eleştirisini Yapın

   Farz edin ki siz bir eleştirmensiniz ve okuduğunuz kitabı her yönüyle eleştirmek istiyorsunuz. Bunu yapmanın en iyi yolu, kaleminizi elinize alarak kitapla ilgili duygu ve düşüncelerinizi yazmaktır. Gerekirse kitabı özetleme yoluna gidebilirsiniz. Kitapta geçen kahramanların özelliklerini analiz edebilir veya yazarın yaklaşımlarına karşı olumlu veya olumsuz görüşlerinizi belirtebilirsiniz. Bunu yapmanız; hem yazarlık yani edebi yönünüzü geliştirecek hem de okuduğunuz kitapların uzun süre hafızanızda kalmasını sağlayacaktır.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

1 comment

  1. Adsız Cevapla

    Teşekkür ediyorum

css.php