Lavanta Yağının Yüze Faydası

   Çok güzel kokusu ile bilinen lavanta yağı, birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Gerek parfüm yapımında, gerek ev temizliğinde gerekse de cilt bakımında kullanılan lavanta yağının cilde faydaları, sayılamayacak kadar çoktur. Bildiğiniz gibi bazı bitkisel yağlar cilt için yararlı olsa da, cilde uygulandığında istenmeyen kötü kokulara...

218 0
   Çok güzel kokusu ile bilinen lavanta yağı, birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Gerek parfüm yapımında, gerek ev temizliğinde gerekse de cilt bakımında kullanılan lavanta yağının cilde faydaları, sayılamayacak kadar çoktur. Bildiğiniz gibi bazı bitkisel yağlar cilt için yararlı olsa da, cilde uygulandığında istenmeyen kötü kokulara sebep olabilir. Ancak bu durum lavanta yağı için geçerli değildir. Lavanta yağı ile hem cildinizin bakımını yapmış hem de güzel bir koku elde etmiş olursunuz. Peki, lavanta yağının cilde faydaları nelerdir, kullanımı nasıldır?

Lavanta Yağının Çatlak ve Kuru Ciltlere Faydası

Çok kuru ve çatlamış bir cildiniz varsa, bir miktar lavanta yağı işinizi görebilir. Çatlakları yok etmek için ve cildinizi nemlendirerek yumuşatmak için; bir miktar lavanta yağını kurumuş ve çatlamış cildinize sürünüz. Çok kısa bir sürede cildiniz yumuşayacak ve çatlaklar kapanmış olacaktır.

Dudak Çatlağı İçin Lavanta

Kuru ve sert havalarda dudaklarınız sürekli çatlıyorsa, onlara yapabileceğiniz en doğal bakım lavanta yağı sürmektir. Çoğu etkili kremden bile daha etkili olan bu yağın özelliklerinden yararlanın.

Uçuklar İçin

Özellikle yeni oluşmuş uçukların çabuk sönmesi için uçuğun üstüne uygulayabilirsiniz. Böylece uçuğunuzun sönme süresi azalacaktır.

Güneş Lekeleri İçin

Yaz aylarında güneşe maruz kaldığınızdan dolayı oluşan güneş lekeleriniz varsa, lavanta yağı iyi bir çözüm olabilir. Bu lekeler için aynı miktarlarda su ve lavanta yağını karıştırarak yüzünüze özellikle lekelerin olduğu bölgelere sürünüz. Yalnız göz çevresinden uzak tutunuz.

Cildinizin Güzel Kokması İçin

Deodorant sıkıntısı yaşıyorsanız, onun yerine lavanta yağını kullanabilirsiniz. Özellikle koltuk altlarınıza sürdüğünüz birkaç damla yağ, kötü kokuları önleyecek, hatta güzel kokmanızı sağlayacaktır.

Lavanta Yağının Diğer Bazı Faydaları

-Uyurken yastığınıza döktüğünüz bir-iki damla lavanta yağı, güzel bir uyku geçirmenizi sağlar.
-Gözleriniz sebepsiz yere durmadan yaşarıyorsa, burnunuzun üstüne bir damla kadar sürerseniz, yaşarma engellenmiş olacaktır.
-Saç kepeğinin yok olmasında etkilidir.
-Bir miktar suya karıştırılıp odalara püskürtülürse ev daha güzel kokar.
-Yaraların üzerine sürüldüğünde o bölgedeki mikropları temizler.
-Herhangi bir bölgeniz arı tarafından sokulduğunda, şişmesini engellemek için kullanabilirsiniz.
Uyarı: Lavanta Yağı sınırlı kullanılmalıdır. Günde 5 damladan fazla kullanımı sakıncalıdır.

Uyarı 2: Gebe veya emziren bayanların kullanması sakıncalıdır!
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php