Öğretmenler Okul Müdürünün Dediği Her Şeyi Yapmak Zorunda mıdır?

PAYLAŞ:

   Amirlerin, mahiyetindeki memurlara; memurların ise amirlerine karşı olan hak ve sorumlulukları, 657 sayılı Devlet Memuru Kanunu ile açık bir şekilde belirlenmiştir. Aslında bu konuyu sadece okul müdürleri ve öğretmenlerle sınırlı tutmak biraz yanlış olacaktır; zira aşağıda da gösterdiğimiz maddeler sadece okul müdürü ve öğretmenler için değil, kamuda çalışan tüm memur ve amirler için geçerlidir.
   Özellikle göreve yeni başlamış öğretmen veya diğer memurların bu konu ile ilgili mevzuatı iyi bilmesinde yarar vardır. Bazı amirlerin yetkilerinin sınırlarını aşıp mahiyetindeki memurlara deyim yerindeyse mobbing yaptığı bilinmektedir. Yine aynı şekilde, görevlerini yerine getirmeyen, amirlerine uygunsuz söz ve davranışlarda bulunan memurların varlığı da inkar edilemez.
   Peki, bir memur veya öğretmen; amirinin veya müdürünün verdiği her emri yerine getirmek zorunda mıdır? Verilen her emre ''emir demiri keser'' düşüncesiyle yaklaşıp yerine getirmeli midir? Buyurun cevabı açık bir şekilde aşağıda:

657 Devlet Memurları Kanunu
Madde 10 – (Değişik: 12/5/1982 - 2670/3 md.)
Devlet memurları amiri oldukları kuruluş ve hizmet birimlerinde kanun, tüzük ve yönetmeliklerle belirlenen görevleri zamanında ve eksiksiz olarak yapmaktan ve yaptırmaktan, maiyetindeki memurlarını yetiştirmekten, hal ve hareketlerini takip ve kontrol etmekten görevli sorumludurlar.
Amir, maiyetindeki memurlara hakkaniyet ve eşitlik içinde davranır. Amirlik yetkisini kanun, tüzük ve yönetmeliklerde belirtilen esaslar içinde kullanır.
Amir, maiyetindeki memurlara kanunlara aykırı emir veremez ve maiyetindeki memurdan hususi bir menfaat temin edecek bir talepte bulunamaz, hediyesini kabul edemez ve borç alamaz.
Devlet memurlarının görev ve sorumlulukları:

Madde 11 – (Değişik: 12/5/1982 - 2670/4 md.)
Devlet memurları kanun, tüzük ve yönetmeliklerde belirtilen esaslara uymakla ve amirler tarafından verilen görevleri yerine getirmekle yükümlü ve görevlerinin iyi ve doğru yürütülmesinden amirlerine karşı sorumludurlar.
Devlet memuru amirinden aldığı emri, Anayasa, kanun, tüzük ve yönetmelik hükümlerine aykırı görürse, yerine getirmez ve bu aykırılığı o emri verene bildirir. Amir emrinde ısrar eder ve bu emrini yazı ile yenilerse, memur bu emri yapmaya mecburdur. Ancak emrin yerine getirilmesinden doğacak sorumluluk emri verene aittir.
Konusu suç teşkil eden emir, hiçbir suretle yerine getirilmez; yerine getiren kimse sorumluluktan kurtulamaz.
Acele hallerde kamu düzeninin ve kamu güvenliğinin korunması için kanunla gösterilen istisnalar saklıdır.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,472,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Öğretmenler Okul Müdürünün Dediği Her Şeyi Yapmak Zorunda mıdır?
Öğretmenler Okul Müdürünün Dediği Her Şeyi Yapmak Zorunda mıdır?
Öğretmen okul idarecisinin verdiği her emri yerine getirmek zorunda mıdır? Verilen bir emir hangi şartlarda yerine getirilemeyebilir?
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/05/ogretmenler-okul-mudurunun-dedigi-her.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/05/ogretmenler-okul-mudurunun-dedigi-her.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için