Papatya Buharının Mükemmel Etkisi

   Doğada kendiliğinden yetişen papatyanın, sağlığınız için birçok faydası bulunuyor. Papatya buharının cilde faydaları bir kenarda kalsın, bu uygulama sayesinde aynı zamanda eğer varsa, sinüzitinizden de kurtulmuş oluyorsunuz. Papatya buhar banyosusayesinde yüzünüzdeki ve özellikle burun kenarlarındaki siyah noktalarınızdan kurtulmanız mümkün. Papatya buharının cilde faydası bu...

2580 0
   Doğada kendiliğinden yetişen papatyanın, sağlığınız için birçok faydası bulunuyor. Papatya buharının cilde faydaları bir kenarda kalsın, bu uygulama sayesinde aynı zamanda eğer varsa, sinüzitinizden de kurtulmuş oluyorsunuz. Papatya buhar banyosusayesinde yüzünüzdeki ve özellikle burun kenarlarındaki siyah noktalarınızdan kurtulmanız mümkün. Papatya buharının cilde faydası bu kadarla da sınırlı değil elbette. Buhar banyosu uygulaması sayesinde cildinizi hem yumuşatmış, hem beslemiş hem de temizlemiş oluyorsunuz. Uygulamadan hemen sonra cildinizin ne kadar rahatladığını şaşırarak göreceksiniz. Dilerseniz şimdi cildiniz için papatya buhar banyosunun nasıl yapıldığını veya yapılması gerektiğini anlatmaya çalışalım.

Siyah Noktalar İçin Papatya Buharı

Malzemeler:
-1 litre kadar su
-3 yemek kaşığı kadar kurutulmuş papatya başı
Derin bir kaba bir litre kadar su alın. Tüpte kaynatılmasını sağlayın. Su kaynamaya başladıktan 1-2 dakika sonra papatyaları ekleyin. 1 dakika kaynamaya devam ettikten sonra tüpü kapatın. Tencereyi çok eğilmeniz gerekmeyeceği kadar bir yükseltinin üzerine yerleştirin. (Bir oturak, kasa veya başka bir tencere türü olabilir.)Hemen yanı başına oturarak yüzünüzü tencerenin üstüne tutun. Tencereden çıkan buharın dışarıya kaçmamasını sağlamak için kafanıza büyükçe bir havlu veya çarşaf koyun. İlk etapta su çok sıcak olduğu için yüzünüzü biraz yukarda tutmanız iyi olacaktır. Su ılıklaşmaya başlayınca yüzünüzü daha yakın tutabilirsiniz. Uygulama ile beraber, çıkan papatya buharı yüzünüze yapışacak size terleme hissi verecektir. Özellikle dudak kenarlarınızın hamur kadar yumuşadığını ve ıslandığını hissedeceksiniz.
   Bu işleme 10-15 dakika kadar devam edin. 15 dakika sonra kafanızı çıkarın ve cildinize dokunun. Cildinizin ne kadar yumuşadığını göreceksiniz. Özellikle siyah noktalarınızın olduğu bölgeleri gözlemleyin. Siyah noktalar artık yerinden çıkmaya hazırlardır. İşinizi kolaylaştıracak teknik nokta iğnesi çıkarılmış bir şırınga olacaktır. Şırınganın ucunu cildinize dik olarak siyah noktalarınızın üzerine bastırın. Siyah noktaların çıktığını göreceksiniz. Çıkan siyah noktaları bir bez yardımı ile alın ve işlemi, belirgin olan tüm siyah noktalarınıza uygulayın.

Papatya Buharının Cilde Faydaları

Yukarıda belirtmiş olduğumuz uygulamanın siyah noktaları yok etmesinin yanı sıra, cildi nemlendirdiğini ve yumuşattığını gözlemlemeniz mümkündür. Aynı zamanda papatya buhar banyosu ile cildinizdeki gözenekler de açılacaktır. Özellikle kuru ciltlerin nemlendirilmesinde ve yumuşatılmasında etkilidir.

Papatya Buharı Sinüziti Geçirir mi?

Papatya buharının bilinen ve tavsiye edilen en büyük faydalarından biri de sinüziti geçirmesidir. Burnunuzdan çektiğiniz buhar sinüslerde oluşan iltihaplanmanın boşaltılmasına ve böylece inatçı bir hastalık olan sinüzitin geçmesini sağlamaktadır. Sinüzitin geçmesi için uyguladığınız papatya buhar banyosunun etkisini artırmak için, her uygulamadan sonra bir bardak papatya çayı içmeniz daha yararlı olacaktır. Sinüzit için papatya buharı uygulaması da aynen yukarda tarif ettiğimiz şekilde yapılmalıdır.

Papatya Çiçeği Nereden Temin Edilebilir?

Hemen hemen Türkiye’nin her yerinde kendiliğinden yetişen papatyalar, genellikle nisan ayının sonu ve mayıs ayının sonlarına kadar bulunurlar. Mayıs ayının ilk haftalarında daha çok bulabileceğiniz papatyaları, dağlardan, kırlardan toplamanız mümkündür. Papatyaları toplarken başlarını koparmanız yeterlidir. Onları eve getirdikten sonra kurutmalı ve kullanmaya öyle başlamalısınız. Böyle bir imkanı bulunmayanlar aktarlardan kurutulmuş halde bulabilirler.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php