Papatyanın Yüze Yararları

   Özellikle Mayıs ayında kırlarda kendiliğinden yetişen papatyanın birçok faydası var. Bu yazımızdaki faydaları ise cilde olan faydaları… Papatyanın yüze olan faydaları hem yüzü beyazlatmada hem de siyah noktaları gidermede görülüyor. Bunun için iki farklı uygulamamız var. Papatya ile Yüzü Beyazlatma Esmerseniz veya güneşte iyice...

170 0
   Özellikle Mayıs ayında kırlarda kendiliğinden yetişen papatyanın birçok faydası var. Bu yazımızdaki faydaları ise cilde olan faydaları… Papatyanın yüze olan faydaları hem yüzü beyazlatmada hem de siyah noktaları gidermede görülüyor. Bunun için iki farklı uygulamamız var.

Papatya ile Yüzü Beyazlatma

Esmerseniz veya güneşte iyice yanıp bronzlaştıysanız beyazlamak için iyi bir yöntem var. Papatya maskesi… Papatya maskesi ile cildinizin rengini açmak ve beyazlamak mümkün. Peki papatya maskesi nasıl hazırlanır ve uygulanır?

Papatya Maskesini Hazırlama

   Yarım çay bardağı kadar papatya kurusunu bir su bardağı suya koyarak kaynatın. Su kaynadıktan 2-3 dakika sonra tüpü kapatın. Papatyalarla kaynattığınız su ılıyınca (soğuğa yakın) içine bir tatlı kaşığı bal ekleyin. Yaptığınız karışımı yüzünüze ve boyun bölgenize bir pamuk yardımı ile sürün. Cildiniz karışımı emince tekrar sürün. Son sürme işleminden 20 dakika kadar sonra yüzünüzü ve boynunuzu normal su ile yıkayarak gül suyu ile temizleyin. Bu maskeyi 3-4 günde bir uygulayabilirsiniz. Bir süre sonra cildinizde farklı renk tonları varsa tek tona inecek ve aynı zamanda yüzünüzün beyazlamaya başladığını göreceksiniz.

Papatyanın Siyah Noktalara Etkisi

Papatyanın siyah noktalara karşı etkisini görmek için yüzünüze papatya buhar banyosu yaptırmalısınız. Bunun için derince bir tencereye 1 litre su ve yarım çay bardağı kuru papatya ekleyerek kaynatın. Kaynadıktan 2 dakika sonra tencereyi ocaktan alın ve kafanıza büyük bir havlu koyarak yüzünüzü papatyanın buharına doğru tutun. 10-15 dakika sonra uygulamaya son vererek kafanızı kaldırın ve iğnesi çıkarılmış bir şırınganın ucunu siyah noktalarınızın üzerine bastırın. Şırıngayı dik bir şekilde bastıracaksınız. Bu işlemi yaptığınızda siyah noktalarınız yerinden çıkacak ve şırınganın ucuna dolacaklardır.

Papatyaları Nereden Bulabilirsiniz?

   Türkiye’nin hemen hemen her yerinde yetişen papatyaları Nisanın sonlarında, Mayıs ayı boyunca ve bazı bölgelerde Haziran ayında dağlardan, kırlardan, tarlalardan toplamanız mümkündür. Papatyanın tamamını değil sadece başlarını koparmanız gerekmektedir.
   Toplama imkanı olmayanlar aktarlardan da satın alabilirler. Çok pahalı bir şey değil. Genellikle küçük poşetlerde 1-2 liraya satılmaktadırlar. Papatyanın kendisi yerine, papatya çayını kullananlar da vardır ancak papatyanın kendisi çok daha faydalı olacaktır. Uygulamalarınızın yanında papatyalarınızla çay yapıp içerseniz ondan daha fazla yararlanabilirsiniz.

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Bir su bardağı kadar suyu cezvede kaynatın. Su kaynamaya başlar başlamaz 5-7 tane papatya başı ekleyerek kaynatmaya 1 dakika daha devam edin. Papatya çayınız hazırdır. Bal ile tatlandırarak içebilirsiniz. Tadı çok acı olursa sonraki sefere daha az papatya koyun. Papatya çayı hem cildinize iyi gelecek hem de varsa sinüzitinizin geçmesine yardımcı olacaktır. Zaten papatya buharı sinüzit için çok faydalı bir uygulamadır. Çayıyla da birleşti mi faydası kat kat artmaktadır.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php