Salatalık Kabuğunun Cilde Faydaları

   Özellikle kahvaltı sofralarımızda eksik etmediğimiz ve cacık olarak bolca tükettiğimiz salatalığın cilt için de çok faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Salatalık kabuğunun cilde faydaları bir alanla da sınırlı değil. Salatalık kabuğunun iç kısmı cilde sürüldüğünde tam anlamıyla doğal bir nemlendirici görevi görüyor, cildi yumuşatıp rahatlamasını...

2624 2
   Özellikle kahvaltı sofralarımızda eksik etmediğimiz ve cacık olarak bolca tükettiğimiz salatalığın cilt için de çok faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Salatalık kabuğunun cilde faydaları bir alanla da sınırlı değil. Salatalık kabuğunun iç kısmı cilde sürüldüğünde tam anlamıyla doğal bir nemlendirici görevi görüyor, cildi yumuşatıp rahatlamasını sağlıyor.
   Salatalığın faydaları sadece cildi nemlendirmekle de bitmiyor. Aynı zamanda kırışıklıkların oluşmasını engelliyor, siyah noktaların yok olmasında yardımcı oluyor. Araştırmalara göre salatalık suyu bir tonik görevi bile görebiliyor. Örneğin evinizde bir toniğiniz yoksa, cildinize salatalık suyu veya salatalık dilimini sürerek toniğin işlevlerini yerine getirmiş oluyorsunuz. Salatalık kabuğu mükemmel bir cilt temizleyicidir. Birkaç günde bir cildinize sürdüğünüz salatalığın mükemmel faydasını görebilirsiniz.
   Ayrıca yorgun düşmüş göz kapaklarınıza koyduğunuz bir dilim salatalık, gözlerinizin dinlenmesini, rahatlatmasını sağlıyor.

Cilt Lekeleri İçin Salatalık Maskesi Tarifi

Cildinizdeki lekelerin giderilmesini istiyorsanız salatalık maskesini uygulayabilirsiniz. Salatalık maskesi için size lazım olanlar:
-Bir kaşık yoğurt
-Bir çay kaşığı kadar limon suyu
-Bir tatlı kaşığı salatalık suyu
    Salatalık maskesi için tüm malzemeleri cam bir kâsede karıştırın. Karışımı göz ve göz çevresinden uzak tutarak tüm yüzünüze uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra normal su ile durulayın. Kuru bir cilde sahipseniz, maskeden sonra yüzünüze nemlendirici krem sürün.

Salatalığın Bilinmeyen Faydaları

         Cilt bakımıdışında salatalığın birçok faydası bulunmaktadır. Salatalığın yararlarışunlardır:
-Yorgunluğu giderir.
-Alüminyum bir kaba birkaç salatalık dilimi konulup böceklerin olduğu bir yere konulduğunda, tüm böcekler oradan uzaklaşır. Çünkü sizin algılayamadığınız ama böceklerin algılayabildiği çok kötü bir koku yayılır.
-Salatalığın cilde faydalarından bir tanesi daha… Selülitlerin görünümünü azaltır.
-Baş ağrısını giderir.
-Kilo vermek isteyenler için idealdir. İçinde neredeyse sıfır kalori bulunan salatalık, size doyma hissi verecek böylece çok yemenizi önlemiş olacaktır.
-Ayakkabılarınızın parlamasında yardımcı olur.
-Buğulanmış aynaların buğusunu anında giderir ve tekrar buğulanmasını engeller. Bunun için aynanıza bir dilim salatalık sürmeniz yeterlidir.
-Ağzınızda yarım dakika kadar tuttuğunuz bir salatalık dilimi ağız kokunuzu tamamen giderir.
-Böbreklerin temizlenmesine katkı sağlar.

Salatalık ve salatalık kabuğunun cilde faydaları elbette bunlarla da sınırlı değil. Ama bol bol salatalık tüketmeniz ve cildinize uygulamanız için yeterli sebepler olsa gerek…
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

2 comments

  1. Aksen Cevapla

    Ben aklıma geldikçe bir dilim kesip yüzüme sürüyorum. Gerçekten işe yarıyor. Bu kadar çok faydasının olduğunu bilmiyordum doğrusu ama lekelere iyi geliyor.

  2. Adsız Cevapla

    Ne zamandan beri sürüyorsunuz, işe yarıyo mu? Benim de leke problemlerim var, ne yapsam geçmiyor ya

css.php