Sarımsağın Yüze Faydaları

   Sarımsağın genel sağlığımız için birçok antibiyotikten çok daha iyi olduğunu duymuş muydunuz? Sarımsak çiğ tüketildiğinde belki de en faydalı antibiyotiklerden biridir. Sarımsağın genel sağlığın yanında cilde faydaları da çoktur. Sivilce tedavisinde, uçukların geçmesinde, ciltteki iltihaplanmanın giderilmesinde, saçları güçlendirmesinde çok yararlıdır. Sarımsağın yüze faydaları özellikle...

208 0
   Sarımsağın genel sağlığımız için birçok antibiyotikten çok daha iyi olduğunu duymuş muydunuz? Sarımsak çiğ tüketildiğinde belki de en faydalı antibiyotiklerden biridir. Sarımsağın genel sağlığın yanında cilde faydaları da çoktur. Sivilce tedavisinde, uçukların geçmesinde, ciltteki iltihaplanmanın giderilmesinde, saçları güçlendirmesinde çok yararlıdır. Sarımsağın yüze faydaları özellikle akneleri yok etmesinden kaynaklanmaktadır.

Sarımsak Sivilceleri Yok Eder mi?

Sarımsağın antiseptik ve antibiyotik ve antioksidan özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikleri sayesinde yüze uygulandığında yüzdeki mikropların ölmesini sağlar ve cildi daha güçlü bir hale getirir. Sarımsak ile sivilce tedavisi şu şekilde yapılmaktadır.
   3 diş sarımsak ve bir tatlı kaşığı elma sirkesi karıştırılır. Sarımsakların ezilmiş olması gerekmektedir. Hazırlanan karışım sabah ve akşam olmak üzere günde iki veya üç defa sivilcelerin üzerine sürülür. Karışımın yüze sürülmesi ile beraber sivilceler küçülmeye ve zamanla yok olmaya başlar. Sarımsağın yüze faydalarından bir tanesi ise yüz cildini koruması ve güçlendirmesidir.

Uçuk Tedavisi İçin Sarımsak

Yüzünüzde uçuk çıkmışsa, onu gidermek için sarımsağı uygulayabilirsiniz. Uçukların oluştuğu bölgeler adeta bir mikrop yuvasına dönüşür. İşte sarımsak, özellikleri sayesinde buradaki mikropları öldürür, iltihapları giderir böylece uçuğunuzun hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Bu uygulama için bir diş sarımsağı kesin ve uçuğun üzerine koyarak birkaç dakika bekleyin. Bu sürede uçuğunuzda bir yanma hissedecek ve acı duyacaksınız. Ama sonrasında faydalarını göreceksiniz.

Kaşıntılı Ayak Mantarı İçin Sarımsağın Faydaları

Sarımsağın yüze faydalarının dışında ayak mantarına da iyi geldiği bilinmektedir. Ayağınızda mantar varsa ve kaşıntısı sizi fazlasıyla rahatsız ediyorsa sarımsaktan yardım alabilirsiniz. Mantarı ve kaşıntıyı gidermek için gece uyumadan önce ayağınızdaki mantarlı bölgelere ezilmiş sarımsak sürerek bir bezle kapatın. Sabah uyandıktan sonra ayağınızı yıkayın ve daha sonra ayağınıza sarımsak yağı sürün. 2 hafta boyunca bu uygulamaya devam ederseniz ayak mantarınızın geçtiğini göreceksiniz.

Sarımsağın Genel Yararları

-Saç dökülmesini durdurur.
-Saçkıran adı verilen saç dökülmesi vakasında, saçların döküldüğü alana sarımsak uygulandığında saçların tekrar çıkması sağlanmış olur. Ancak bu yeterli bir uygulama değildir. Saçkıran vakasında bir doktora görünmek de şarttır.
-Hastalıklara karşı yüksek bir koruyucu özelliği vardır.
-Bağışıklık sistemini güçlendirir.
-Atardamar kireçlenmesine çok iyi gelir.
-Neredeyse tüm iç organları güçlendiriyor.
-Mide ve bağırsakları temizler.
-Verem hastalığına iyi geldiği bilinmektedir.
-Bağırsaklardaki parazitlerin yok olmasını sağlıyor.
-İştahı kapalı olanların iştahını açıyor böylece kilo almak isteyenlerin kilo alabilmesine yardımcı olmuş oluyor.
-Yüksek tansiyonu düşürür. (Düşük tansiyona sahip olanların bu yüzden tüketmemesi gerekiyor)
-Vücut ateşinin düşmesini sağlıyor.
-Grip, nezle ve soğuk algınlığına iyi geliyor.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php