Sosyoloji Bölümü İş İmkanları 2015

PAYLAŞ:

Birkaç yıldır binlerce öğrenci tarafından hem örgün öğretim olarak hem de açık öğretim fakültesi bünyesinde ikinci üniversite olarak tercih edilen sosyoloji bölümü iş imkanları geniş sayılabilecek niteliktedir. Ancak mezun sayısının fazla olması, Sosyoloji bölümü kpss taban puanlarının da yüksek olmasına sebep olmuştur. Öyle ki 2014 yılında, sosyologlar 85 ve üstü KPSS puanlarıyla atanabilmişlerdir.
AÖF ikinci üniversite kapsamında en çok tercih edilen bölümlerden biri sosyoloji bölümüdür. Gittikçe artan mezun sayısı atamaların da daha zor olmasına sebep olmaktadır. Ancak her şeye rağmen bu bölüm; öğrencileri tarafından zevkle okunan ender bölümlerden biridir. Özellikle sosyal bilimlere veya psikolojik bilimlere meraklı olan kişilerin tercih edebileceği bölümler arasındadır.

Sosyoloji Bölümü İş Olanakları

Sosyoloji bölümü mezunları birden fazla kurum veya kuruluşta çalışma olanağına sahiptir. Sosyoloji mezunları; Devlet Planlama Teşkilatı, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Köy İşleri Bakanlığı, Orman Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı gibi kamu kuruluşları ile özel sektör kurum ve kuruluşlarının ilgili birimlerinde ve yayın kuruluşlarında iş bulma imkânına sahiptirler.  Bu bölümün mezunları kamuya ait bir kurum veya kuruluşta çalışmak isterlerse KPSS’ye girerek, atanmak için yeterli puanı almalıdırlar. İlerde ne olacağını kestirmek güç olsa da şimdiki puanlarla 85-90 puanlarla sosyolog atamaları yapılabilmektedir.

Sosyoloji Bölümü Hakkında Genel Bilgi

Bu bölümün eğitim-öğretim süresi 4 yıldır. 4 yıllık eğitim süresini tamamlayan bu bölüm mezunları sosyolog olarak nitelendirilirler. Bölümde edebiyat, tarih, yabancı dil gibi derslerin yanı sıra bölümle ilgili sosyal ve psikoloji dersleri de verilmektedir.  Sosyoloji bölümü dersleri ise tam olarak şu şekildedir. Farklı derslerin işlendiği üniversitelerin olması ise muhtemeldir.

1. sınıfta: Kurumlar Sosyolojisi, Sosyolojiye Giriş, Küçük Gruplar Sosyolojisi, Türk Sosyoloji Literatürü dersleri verilir.
2. Sınıfta: Sosyal Bilimler Metodolojisi, Türkiye’nin Toplumsal yapısı, Aile Sosyolojisi, Sosyoloji Tarihi, Türkiye Sosyoloji Tarihi ve Araştırmaları dersleri görülür.
3. Sınıfta: Sosyal Tabakalaşma, Kent Sosyolojisi, Sosyal Bünye ve Makro Ekonomi, Ekonomik Sosyoloji, Organizasyon Prensipleri, Hukuk ve Suç Sosyolojisi, Sosyoloji Tarihi, Sosyoloji Semineri ve Araştırmaları dersleri görülür.
4. Sınıfta: Özel Öğretim Yöntemleri, Değişim Sosyolojisi, Sosyolojide Yöntem ve Tartışmaları, Türk Sosyologları ve Eserleri, Endüstri Sosyolojisi, Bilgi Sosyolojisi, Çağdaş Sosyoloji Teorileri, Sanat Sosyolojisi gibi meslek dersleri ile Psikoloji, Felsefe ve Sosyal Antropoloji alanlarının temel dersleri verilmektedir.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 25
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,473,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Sosyoloji Bölümü İş İmkanları 2015
Sosyoloji Bölümü İş İmkanları 2015
Sosyoloji bölümü KPSS puanları, atanma durumu ve iş imkanları ile ilgili yararlı bilgileri okuyabilirsiniz.
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/05/sosyoloji-bolumu-is-imkanlari-2014.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/05/sosyoloji-bolumu-is-imkanlari-2014.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için