Türkçe Dersi Nasıl Anlatılır?

Merhaba sevgili öğretmen adayları! Öğretmen adayları diyorum; çünkü bu yazıyı üniversitede Türkçe Öğretmenliği bölümünü okuyup da bu dersin okullarda nasıl anlatıldığını merak edenler için yazıyorum. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu yazıda etkili ders anlatma teknikleri, mükemmel öğretmen profilinin nasıl olması gerektiğinden bahsetmeyeceğim. Zaten ilerde herkes...

664 0

Merhaba sevgili öğretmen adayları! Öğretmen adayları diyorum; çünkü bu yazıyı üniversitede Türkçe Öğretmenliği bölümünü okuyup da bu dersin okullarda nasıl anlatıldığını merak edenler için yazıyorum. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu yazıda etkili ders anlatma teknikleri, mükemmel öğretmen profilinin nasıl olması gerektiğinden bahsetmeyeceğim. Zaten ilerde herkes kendi kıvamına gelecektir.

    Tekrar belirteyim ki ortaokulda Türkçe dersinin nasıl anlatıldığının daha doğrusu nasıl işlendiğinin kısa bir açıklamasını yapma niyetindeyim. Peki, Türkçe dersi nasıl işlenir?

-Ortaokulda her öğrencinin iki adet Türkçe kitabı bulunmaktadır. Bunlardan biri ”Türkçe Ders Kitabı” diğeri ise ”Türkçe Öğrenci Çalışma Kitabı”dır.
-Ders kitabında sadece metinler bulunmaktadır. Öğrenci çalışma kitabında ise o metinlerle ilgili etkinlikler bulunmaktadır.
-Her metin için genellikle 7-12 arası etkinlik bulunmaktadır.
-Ayrıca öğretmenin de hem ders kitabını hem de çalışma kitabını içeren ”öğretmen kılavuz kitabı” bulunmaktadır. Bu kılavuz kitabında dil bilgisi ile ilgili etkinliklerin cevapları da bulunmaktadır.

Dersin genel işleyişi şu şekildedir:

-Metinlerle ilgili ön hazırlık gerektiren herhangi bir ödev veya görev varsa, öğrencilere bildirilir ve yapmaları sağlanır.
-Metin okunmadan önce varsa hazırlık soruları sorulur ve öğrenci hazır hale getirilir.
-İşlenecek metin, örnek olması açısından, önce öğretmen tarafından sesli bir şekilde okunur.
-Daha sonra sınıftaki bir veya birkaç öğrenciye okutturulur.
-Metnin anlaşıldığı düşünüldüğünde, ders kitabı kapatılarak, çalışma kitabına geçilir.
-Çalışma kitabında, metin ile ilgili ilk etkinliğe başlanır.
-Öğretmen, etkinlikle ilgili gerekli açıklamaları yaptıktan sonra öğrencinin onu kendi başına yapmasını sağlar.
-Daha sonra öğrencilerden yaptıklarını okumaları istenir.
-Varsa eklenmesi gereken veya düzeltilmesi gereken bir şeyler, gereken yapılır ve sıradaki etkinliğe geçilir.
-Etkinlikler dil bilgisi konuları ile ilgili ise, o dil bilgisi konusu önce öğretmen tarafından anlatılır, örnekleri verilir ve gerekirse deftere yazdırılır. Konu anlaşıldıysa ilgili etkinliği, öğrencilerin yapması beklenir.
-Ve ders işleyişi buna benzer şekilde devam eder.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php