Türkçe Dersi Nasıl Anlatılır?

PAYLAŞ:

Merhaba sevgili öğretmen adayları! Öğretmen adayları diyorum; çünkü bu yazıyı üniversitede Türkçe Öğretmenliği bölümünü okuyup da bu dersin okullarda nasıl anlatıldığını merak edenler için yazıyorum. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu yazıda etkili ders anlatma teknikleri, mükemmel öğretmen profilinin nasıl olması gerektiğinden bahsetmeyeceğim. Zaten ilerde herkes kendi kıvamına gelecektir.

    Tekrar belirteyim ki ortaokulda Türkçe dersinin nasıl anlatıldığının daha doğrusu nasıl işlendiğinin kısa bir açıklamasını yapma niyetindeyim. Peki, Türkçe dersi nasıl işlenir?

-Ortaokulda her öğrencinin iki adet Türkçe kitabı bulunmaktadır. Bunlardan biri ''Türkçe Ders Kitabı'' diğeri ise ''Türkçe Öğrenci Çalışma Kitabı''dır.
-Ders kitabında sadece metinler bulunmaktadır. Öğrenci çalışma kitabında ise o metinlerle ilgili etkinlikler bulunmaktadır.
-Her metin için genellikle 7-12 arası etkinlik bulunmaktadır.
-Ayrıca öğretmenin de hem ders kitabını hem de çalışma kitabını içeren ''öğretmen kılavuz kitabı'' bulunmaktadır. Bu kılavuz kitabında dil bilgisi ile ilgili etkinliklerin cevapları da bulunmaktadır.

Dersin genel işleyişi şu şekildedir:

-Metinlerle ilgili ön hazırlık gerektiren herhangi bir ödev veya görev varsa, öğrencilere bildirilir ve yapmaları sağlanır.
-Metin okunmadan önce varsa hazırlık soruları sorulur ve öğrenci hazır hale getirilir.
-İşlenecek metin, örnek olması açısından, önce öğretmen tarafından sesli bir şekilde okunur.
-Daha sonra sınıftaki bir veya birkaç öğrenciye okutturulur.
-Metnin anlaşıldığı düşünüldüğünde, ders kitabı kapatılarak, çalışma kitabına geçilir.
-Çalışma kitabında, metin ile ilgili ilk etkinliğe başlanır.
-Öğretmen, etkinlikle ilgili gerekli açıklamaları yaptıktan sonra öğrencinin onu kendi başına yapmasını sağlar.
-Daha sonra öğrencilerden yaptıklarını okumaları istenir.
-Varsa eklenmesi gereken veya düzeltilmesi gereken bir şeyler, gereken yapılır ve sıradaki etkinliğe geçilir.
-Etkinlikler dil bilgisi konuları ile ilgili ise, o dil bilgisi konusu önce öğretmen tarafından anlatılır, örnekleri verilir ve gerekirse deftere yazdırılır. Konu anlaşıldıysa ilgili etkinliği, öğrencilerin yapması beklenir.
-Ve ders işleyişi buna benzer şekilde devam eder.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Türkçe Dersi Nasıl Anlatılır?
Türkçe Dersi Nasıl Anlatılır?
Ders nasıl anlatılır? Türkçe dersi nasıl işlenir?
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/05/turkce-dersi-nasil-anlatilir.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/05/turkce-dersi-nasil-anlatilir.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için