Alıçın Faydaları

   Sonbaharın mayhoş meyvelerinden biri olan alıcın sağlık için pekçok faydası bulunuyor. Sonbaharda, küçük yapraklı ağaçlarda yetişen alıç meyvesi misket büyüklüğündedir. Rengi ise genellikle sarı ve kırmızıdır. Tatlı ile ekşi arasında mayhoş bir tadı vardır. Çoğu bölgemizde eylül ayı itibariyle olgunlaşmaya başlar ve ekim ayının...

206 0
   Sonbaharın mayhoş meyvelerinden biri olan alıcın sağlık için pekçok faydası bulunuyor. Sonbaharda, küçük yapraklı ağaçlarda yetişen alıç meyvesi misket büyüklüğündedir. Rengi ise genellikle sarı ve kırmızıdır. Tatlı ile ekşi arasında mayhoş bir tadı vardır. Çoğu bölgemizde eylül ayı itibariyle olgunlaşmaya başlar ve ekim ayının sonlarına kadar ağaçta durmaya devam eder.
   Alıcın cilde direk bir faydasının olduğu söylenemez. Ancak damarlara faydalı olduğu için dolayısı ile cilt için de faydalıdır denilebilir. Bilinen en önemli yararlarından bir tanesi kan damarlarının, kan dolaşımını kolay bir şekilde yapmasını sağlamasıdır. Bunun yanında kalp sağlığı ile ilgili de birçok olumlu etkisi vardır.
Bitkisel ürün uzmanı olarak bilinen Ahmet Maranki’ye göre alıcın şu faydaları bulunuyor:
-Kalpteki ritim bozukluklarının düzenlenmesinde yardımcı olur.
-Sinirsel kalp çarpıntılarına iyi gelir.
-Kalp yetmezliğinde tüketilirse olumlu etkileri olabilir.
-Kalp krizi sonrasında tüketildiğinde yararları olur.
-Damar sertliği probleminin geçmesini sağlar.
   Yukarıda sayılanların etkisini görmek için alıçı uzun süre kullanmak gerekiyor. Yani birkaç gün alıç yiyip, hiçbir şeye yaramadı demek yanlış. Yararlarının en erken 1-2 ay arasında görülmeye başlanacağı belirtiliyor.
   Bilinen diğer bir faydası da sinir, yani öfkeye aynı zamanda strese iyi geldiğidir. Bunun için alıç meyve olarak tüketilebileceği gibi, alıç çayı olarak da içilebilir. Alıç çayının da strese çok iyi geldiği bilinmektedir.

   Beyni ve hafızayı da güçlendirdiği ile ilgili bulgular da mevcuttur. Geçici unutkanlık hastalığında alıç tüketilirse bu sıkıntının ortadan kalkabileceği düşünülüyor. Alıç sirkesi de neredeyse aynı etkileri göstermektedir.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php