Arkadaşlık ile İlgili Kompozisyon

   Arkadaşlık kelimesinin köküne baktığımızda, bu kelimenin ”arka” kelimesinden türetildiğini görürüz. ”Arka”nın buradaki anlamı ise arka çıkmak, tarafını tutmaktır. Bu manada arkadaşın anlamı için, birbirine arka çıkan, zor günlerde birbirinin yanında olan ve birbirine destek veren kişiler ifadeleri kullanılır.    İnsanlar doğası gereği yalnız başına...

242 0

   Arkadaşlık kelimesinin köküne baktığımızda, bu kelimenin ”arka” kelimesinden türetildiğini görürüz. ”Arka”nın buradaki anlamı ise arka çıkmak, tarafını tutmaktır. Bu manada arkadaşın anlamı için, birbirine arka çıkan, zor günlerde birbirinin yanında olan ve birbirine destek veren kişiler ifadeleri kullanılır.

   İnsanlar doğası gereği yalnız başına yaşayamazlar. Yaşayacak olsalar dahi sürekli başka insanlarla iletişim içinde olma, onlarla konuşma, duygu ve düşüncelerini paylaşma ihtiyacı hissedeceklerdir. Bu adeta doğanın bir gereğidir. Bu yüzdendir ki insanlar tarihten beri birlik ve beraberlik içinde yaşamışlar evlerini toplu olarak aynı yerlerde ve bölgelerde kurmuşlardır.
   Arkadaş yoldaş demektir, sırdaş demektir, destekçi demektir. Hayatımızda yaşadığımız birçok olayı arkadaşlarımızla paylaşır, onlardan çoğu zaman destek bekler, çoğu zaman da sevincimize ortak olmalarını isteriz. Zaten insanlar gerçek manada arkadaşlarının duygularını paylaştığında, zor günlerinde yanında olduğunda ve bunun yanında mutluluğunu paylaştığında arkadaş olabilirler. Arkadaş seçmenin önemi de çok büyüktür. Yanlış arkadaş seçimi sonucunda insanlar büyük zararlara uğrayabilir. İnsanlar genellikle çevresindekilerden etkilenme eğilimi içindedirler. İyi bir arkadaş kişiyi iyi yapabileceği gibi, kötü bir arkadaş da iyi kişileri doğru yoldan saptırabilir, kötü huy ve davranışlar yapmasına sebep olabilir. ”Bana arkadaşını söyle, senin kim olduğunu söyleyeyim” sözünde bu durum ne güzel anlatılmıştır.

   Gerçekten de etrafımızdaki insanlara baktığımızda çoğunlukla kendisi ile aynı karakterde kişilerle arkadaş olduklarını görebiliriz. Ya da farklı karakterdeki kişilerin oluşturdukları arkadaşlıklarda kişilerin zamanla birbirine benzediğini gözlemleyebiliriz. Bu yüzden arkadaş seçimi çok dikkatli yapılmalı, kişiyi doğru yola sevk edebilecek, ona doğru şeyler öğretebilecek ve her zaman yanında olabilecek kişiler seçilmelidir. Aksi insanlarla var olan arkadaşlıklara ise derhal son verilmelidir.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php