Avakado Yağının Saça Faydaları

   Bazı bölgelerde Amerikan armudu olarak da ifade edilen avokado; dört mevsim yeşil kalan, meyvesinin dış kabuğu yeşil, yenen kısmı beyaz ve çekirdeği irice olan bir bitkidir. Latincedeki ismi ‘’persea americana’’dır.  İşte avokado yağı da bu meyvenin yenen kısmından elde edilmektedir. Çekirdeğinden değil de yenen...

282 0
   Bazı bölgelerde Amerikan armudu olarak da ifade edilen avokado; dört mevsim yeşil kalan, meyvesinin dış kabuğu yeşil, yenen kısmı beyaz ve çekirdeği irice olan bir bitkidir. Latincedeki ismi ‘’persea americana’’dır.  İşte avokado yağı da bu meyvenin yenen kısmından elde edilmektedir. Çekirdeğinden değil de yenen kısımdan elde edilmesi, onu diğer birçok yağdan ayıran en önemli özelliktir.
   Dünyada ve ülkemizde avokado yağı saç bakımında, özellikle de boyalı ve kuru saçlarda kullanımına sıkça başvurulan yararlı bitkisel yağlardan bir tanesidir. Saça faydaları ise şu şekilde sıralanabilir:

Avokado Yağının Saçlara Faydası

-Düzenli olarak boyanan saçların gereğinden fazla yıpranmasını önler.
-Sert saçlara birebirdir. Onları ipek kadar yumuşatarak kolay şekil almasını sağlar.
-Yıpranmış ve matlaşmış saçları eski parlaklığına geri kavuşturur.
-Aşırı kuru saçların nemlenmesini sağlar.
-Saç ucu kırıklarının oluşmasını önler.
-Saçlara masaj yoluyla sürüldüğünde beslenmesini ve güçlenmesini sağlar.
Uyarı! Hamile bayanların ve emziren bayanların kullanması kesinlikle önerilmez.

Saçlar İçin Avokado Yağı Nasıl Kullanılmalı?

Aromaterapi yağlarından biri olan avokado yağı kullanılırken son derece dikkatli olunmalıdır. Yağ üreticilerinin ve aynı şekilde satışını yapan firmaların önerilerine göre bu yağı cilde veya saçlara tek başına uygulamak son derece yanlış. Bu yüzden saç tipine uygun herhangi bir sabit bitkisel yağla seyreltilmesi yararlı olacaktır. Örneğin saça uygulamak amacıyla badem yağı ile karıştırılabilir. Ya da etkisini daha iyi görmek için aynı miktarlarda zeytinyağı, badem yağı ve avakado yağı karıştırılıp saçlara masaj yoluyla sürülebilir. Ancak bu karışımın öncelikle cam bir kase veya şişede iken, sıcak suda bekletilmesi yoluyla ısıtılması gerekmektedir.
   Saça sürüldükten sonra saç derisine iyice masaj yapılmalı ve karışım saçlarda yaklaşık olarak yarım saat kaldıktan sonra iyice yıkanmalıdır.
Avokado yağı gibi aromaterapi (uçucu) yağların kullanımında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:
Cilde masaj yapılırken bu yağlar kullanıldığında mutlaka taşıyıcı (sabit) yağlarla seyreltilmelidir.
-Gözlerden ve göz çevresinden uzak tutulmalıdır.
-Çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edilmelidir.
-Parkinson, kanser, hepatit gibi bazı hastalıklara sahip olanların, kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışması gerekmektedir.
-Hamile ve emziren kadınların kesinlikle kullanmaması gerekmektedir.
-Herhangi bir rahatsızlıktan dolayı ilaç alınan zamanlarda kullanılmamalıdır.

-Cilt hassasiyeti veya alerjisi olanların çok dikkatli olması gerekmektedir.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php