Avokado Yağının Cilde Faydaları

   Avokado yağı; kabukları yeşil, yenilen kısmının ise beyaz olduğu tropikal bir bitki olan avokadodan elde edilir. Halk arasında ‘’avakado’’ kullanımı yaygındır. Normalde bitkisel yağlar tohumlardan yani çekirdeklerden elde edilir. Ancak zeytinyağının da olduğu gibi bu da çekirdekten değil de yenilen kısmından yani meyvesinden elde...

266 0
   Avokado yağı; kabukları yeşil, yenilen kısmının ise beyaz olduğu tropikal bir bitki olan avokadodan elde edilir. Halk arasında ‘’avakado’’ kullanımı yaygındır. Normalde bitkisel yağlar tohumlardan yani çekirdeklerden elde edilir. Ancak zeytinyağının da olduğu gibi bu da çekirdekten değil de yenilen kısmından yani meyvesinden elde edilir. Bu harika bitkisel yağın cilt için onlarca faydası vardır. Öyle ki güzellik ve bakım konusunda neredeyse her alanda kullanılabilmektedir. Bilinen en büyük etkisi ise yüze faydalı olması, yaşlanmayı geciktirmesidir.

Avokado Yağının Cilde Faydaları

   Hem kozmetik ürünlerde hem maskelerde hem de tek başına kullanılabilmektedir. Sağlık için birçk faydası vardır. Cilt için de mükemmel bir bitkisel yağdır. Yararlarını şu şekilde sıralayabiliriz.
Yaşlanmayı geciktirir cildin genç kalmasını sağlar.
-Kırışıklıkların oluşumunu önler ve ince çizgilerin geçmesinde etkilidir.
-Çok iyi bir cilt nemlendiricidir. Cildinizi nemli tutar ve yumuşak kalmasını sağlar.
-Adalelerin gevşemesini ve rahatlamasında yardımcı olur.
-Selülitlerin görünümünü azaltır.
-Kuru ve yıpranmış ciltlerin onarımını sağlar ve tekrar canlandırır.
-Ölmüş hücreleri deriden atarak yeni hücrelerin oluşumunda etkili olur.
-Saçları besler, güçlendirir ve onlara parlak bir görünüm sağlar.
-İçerisinde bol şekilde bulunan E vitamini cildin güzelleşmesinde etkin rol oynar.
-Güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyucu etki gösterir.
-Hava kirliliğinin yoğun olduğu ortamlarda derinin zarar görmesini önler.

Avokado Yağı Nasıl Kullanılır Yüze Nasıl Sürülür?

Yöntem 1: avucunuza birkaç damlasını koyarak, vücut sıcaklığına kavuşması için birkaç dakika bekleyin. Sonra da göz ve çevresinden uzak tutarak yüzünüze sürün. Uygulamadan sonra kadife gibi yumuşak bir cilt göreceksiniz ve yüzünüz uzun süre nemli kalacak. (Dikkat: yağı tek başına değil de cildinize uygun bir sabit yağla karıştırarak sürmeniz gerekir) Ayrıntılı bilgi için şu yazılarımıza göz atmanızda yarar olacaktır:
Kullanım Şekli
Yüze Kullanımı
Yöntem 2: (selülitler için) birkaç damlasını selülite sürerek o bölgeye 5-10 dakika masaj yapın. Düzenli bir şekilde uygulandığı takdirde selülitlerin görünümünü azaltmaktadır.
Yöntem 3: (göz altı morlukları için) Bir adet kiviyi iyice ezdikten sonra içine 3-4 damla kadar avokado yağı ekleyin. Göz altına koyup on dakika bekledikten sonra iyice temizleyin.
   Bunların dışında çeşitli maskelerinizde de kullanabilirsiniz.

Saçlara Nasıl Uygulanır/Sürülür?

Yıpranmış, parlaklığını kaybetmiş, boyanmış veya dökülen saçlarınıza tekrar eski parlaklığına kavuşturmak, canlandırmak, parlatmak ve dökülmeyi durdurmak için avokado yağından yararlanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey haftada bir defa olmak üzere eşit miktarlarda avakado yağı, zeytinyağı ve badem yağını karıştırıp saç köklerinize uygulamanızdır. Ancak yağlar karıştırıldıktan sonra cam bir kaseye konulmalı ve bu kase sıcak suda bekletilerek ısınması sağlanmalıdır. Çok ısıtmanıza gerek yoktur.
Avokadonun Faydaları
-Kabızlığı giderir.
-Bağışıklık sistemini güçlendirir.
-Kanda, kolesterolün yükselmesini engeller.
-Kalp ve damar rahatsızlıklarına iyi gelir.
-Vücuttaki toksit maddelerin atılmasını sağlar böylece yaşlanmayı geciktirir.

-Hem çocukların hem de hamile bayanların birçok besin ihtiyacını giderecek kadar zengin içeriklidir.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php