Biberiye Yağının Cilde Faydaları

   Kuş dili otu olarak da bilinen ve ülkemizde en çok Akdeniz bölgesinde yetişen biberiye; gerek çayı gerekse de yağıyla tam bir cilt bakım ürünü ve şifa kaynağıdır. Biberiyenin kendisi birçok rahatsızlığa veya hastalığa şifa olurken, biberiye yağıyla da saç ve cilt bakımında mükemmel etkilere...

210 0
   Kuş dili otu olarak da bilinen ve ülkemizde en çok Akdeniz bölgesinde yetişen biberiye; gerek çayı gerekse de yağıyla tam bir cilt bakım ürünü ve şifa kaynağıdır. Biberiyenin kendisi birçok rahatsızlığa veya hastalığa şifa olurken, biberiye yağıyla da saç ve cilt bakımında mükemmel etkilere kavuşmak mümkün. Cilde birçok faydası bulunan biberiye yağının cilt için bilinen en büyük yararı ise aknelere karşı etkili olması.  Biberiyede B1, B2, B3, B6, B12, C, D, E ve K vitaminleri bulunmaktadır. Vitamin konusunda onca zengin olan biberiyenin hemen hemen her alanda kullanılması içeriğinin zengin olması ve birçok şeye iyi gelmesidir. Şimdi dilerseniz biberiye yağının cilt için faydalarına bakalım.
Biberiye Yağının Cilde Faydaları

UYARI: Hamile bayanlar tarafından kesinlikle kullanılmaması gerekir.
UYARI 2: Biberiye yağı tek başına cilde sürülmez. Farklı maske veya uygulamalarda ek olarak kullanılır.
Antik Yunan döneminde askerlerin yararlarını tedavi edici olarak kullanılan ve uzun süre yaşlanmayan ünlü Macaristan kraliçesi Donna Maria’nın güzelliğini borçlu olduğu  bu bitkisel yağın cilde yararları kendisini çok alanda gösteriyor. Bunları sayacak olursak şunları söyleyebiliriz.
-Biberiye yağı cildi sıkılaştırır.
-Yüz bölgesinde ve saç derisinde fazla yağ oluşumunu önler.
-Aknelerin oluşumunu engeller ve giderilmelerini sağlar.
-Selülitlerin geçmesi için uygulanan karışımlara eklendiği zaman, selülitin geçmesinde çok etkili olur.
-Varis problemlerinde kullanılır.
-Kan dolaşımını hızlandırdığı için cildin taze kalmasını sağlar.
-Özellikle hızlı kilo verenlerde gerek yüz bölgesinde olsun gerekse de vücudun herhangi bir bölgesinde olsun sarkmaların önlenmesini sağlar.

Biberiye Yağının Saçlara Faydası
Bu bitkisel yağ saç sorunlarının ortadan kaldırılması konusunda da geçmişten beri sıkça kullanılmaktadır. Saçlara faydası konusunda; yağlanmayı önlediği, dökülmeyi durdurduğu, saçları güçlendirdiği gibi etkileri bilinmektedir. Saça uygulamak için zeytinyağı ve badem yağı ile karıştırıldıktan sonra masaj yoluyla saç köklerine yedirilebilir. Saça tek başına uygulanması ise kesinlikle tavsiye edilmez. 3-4 ölçek badem yağına 1 ölçek biberiye yağı karıştırılarak uygulanması uygundur.
Biberiye Yağının Genel Faydaları Nelerdir?
-Çayı yapılıp içildiğinde ciğerleri, mideyi ve en önemlisi kalbi güçlendirir.
-Sarılık hastalığına iyi geldiği bilinir.
-Böbreklerdeki kumun dökülmesine yardımcı olur.
-Romatizmalara iyi gelir.
-Vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen kırık veya çıkıkların oluşturduğu ağrıyı dindirir.
-Yağlı saçlara iyi gelir.
-Bir litre su kaynatılıp içine yirmi gram kadar biberiye atılıp on dakika beklendiği zaman sindirim bozukluklarına, çarpıntıya, astım ve bronşite ayrıca baş dönmelerine çok iyi gelir.
-Geçici unutkanlıklarda etkilidir.
-Rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi bulunmaktadır.
-İyi bir idrar söktürücüdür.
-Kadınlarda adetlerin kolay olmasını sağlamaktadır.
Biberiye Çayı Nasıl Yapılır?
Bitki çayları içerisinde en faydalı olanlardan bir tanesi de biberiye çayıdır. Daha sağlıklı bir yaşam, daha sağlıklı saçlar ve daha sağlıklı, güzel bir cilt için biberiye çayı hazırlayıp içmek isterseniz şu şekilde hazırlayabilirsiniz.

Biberiye çayı taze biberiyeden yapılabileceği gibi kuru biberiyeden de yapılabilir. Biberiyenin taze veya kuru oluşuna göre bardağınıza koyacağınız miktar farklı olacaktır. Bir su bardağı kadar su kaynatıldıktan sonra içerisine bir çay kaşığı miktarınca taze veya iki çay kaşığı miktarınca kuru biberiye ekleyerek 5 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Daha sonra isteğe bağlı olarak balla tatlandırarak veya birkaç damla limon sıkarak içebilirsiniz. Günde en fazla 3 bardak kadar içilmelidir. Her şeyde olduğu gibi biberiye çayının da fazla tüketilmesi zararlı olabilir.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php