Buğday Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

   Buğday özü yağı neredeyse her türlü cilt sorunu için veya cildi sadece güzelleştirmek için kullanılabilir. Yakıcı yağlardan biri olmadığı için yüze direk sürülebilen bir yağdır. Bu yüzden aromaterapi yağlarına göre avantajlı sayılabilecek yağlardan bir tanesidir. Buğday yağının yüze faydaları çok ve kullanımı da oldukça...

223 0
   Buğday özü yağı neredeyse her türlü cilt sorunu için veya cildi sadece güzelleştirmek için kullanılabilir. Yakıcı yağlardan biri olmadığı için yüze direk sürülebilen bir yağdır. Bu yüzden aromaterapi yağlarına göre avantajlı sayılabilecek yağlardan bir tanesidir. Buğday yağının yüze faydaları çok ve kullanımı da oldukça basittir. Bilinen en önemli faydaları; anti-aging özelliği ile cildin çabuk yaşlanmasını yani kırışıklıkların oluşumunu geciktirmesi, her türlü güneş yanığı ve lekelerini gidermesi, cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı korumasıdır. Özellikle kuru ciltler için çokça önerilen ve birçok bakım ürününde yer bulan yağlardan bir tanesidir.

Buğday Yağının Özellikleri (İçerdiği vitaminler vs.)

A, B, D ve E vitaminleri konusunda çok zengindir. Bu vitaminlerin dışında içeriğinde bolca protein ve lesitin yağı barındırmaktadır. Lesitin yağı da hücreler için çok ihtiyaç duyulan yağlardan biridir. Bu yağ sayesinde ciltteki hücreler yenilenme imkanı bulur.  E vitamini barındırması, onun iyi bir antioksidan olabileceği anlamı taşımaktadır.

Buğday Özü Yağının Yararları

-Kırışıklıkları giderir ve yeni kırışıklıkların oluşmasını önler.
-Cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı korur.
-Yanık yaralarının iyileşmesini hızlandırır.
-Güneş lekelerini açmakta etkilidir.
-Gebelikte ortaya çıkan çatlakların giderilmesine yardımcı olur.
-Çatlamış olan ciltleri onarıcı özelliği bulunmaktadır.
-Aşırı kuru ve pullanmış ciltleri nemlendirme özelliği mevcuttur.
-Doğum lekelerinin yok edilmesini sağlar.
-Saç derisini besleyerek saçların daha güçlü ve canlı olmasını sağlar.

Buğday Yağı Cilde Nasıl Sürülür- Cilde kullanımı nasıl olmalıdır?

Tek başına sürülebilir, uygulanabilir bir yağ olduğu için yüze veya vücudun diğer bölgelerine direk sürülebilir. Masaj yoluyla cilde iyice yedirilir. İsteğe bağlı minimum 30 dakika kaldıktan sonra yıkanabilir ve maksimum 7-8 saat sonra yıkanabilir.
Buğday yağı yüze tek başına sürülebileceği gibi çeşitli maskelerde de kullanılabilir. Ya da aromaterapi yağlarından biri ile karıştırılarak da kullanılabilir. Ancak aromaterapi yağları ile karıştırıldığında, aromaterapinin oranı çok daha yüksek olmalıdır. Örneğin bir iki yeme kaşığı buğday yağı için en fazla sadece 1 çay kaşığı aromaterapi yağının eklenmesi önerilmektedir.

Buğday Yağının Saça Faydaları

Saçları parlatmak, dayanıklılığını artırmak, saç derisini nemlendirmek ve beslemek amacıyla kullanılmaktadır. İçerisinde yoğun olarak bulunan B vitamini saçlar için olumlu etkiler sağlamaktadır. Saçlara kullanımı da oldukça kolaydır. İki yemek kaşığı buğday yağı saçlara sürülür ve 5 dakika kadar saçlara masaj yapılarak saç köklerine iyice yedirilir. Yine en az 30 dakika en fazla gece boyunca saçlarda tutulduktan sonra saçlar şampuanla iyice durulanır. Bir geceden fazla kalması önerilmez.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php