Ceviz Yağının Cilt İçin Faydaları

   Sabit yağlardan biri olduğu için cilde direk sürülebilen ceviz yağının neredeyse tüm cilt tipleri için birçok faydası bulunmaktadır. Yüze direk sürülebilmesi en büyük artılarından birisidir. Yakıcı yağlarda olduğu gibi başka yağlarla karıştırıldıktan sonra yüze sürülme gibi bir zorunluluğu yoktur.    Ceviz yağının yüze en...

231 0
   Sabit yağlardan biri olduğu için cilde direk sürülebilen ceviz yağının neredeyse tüm cilt tipleri için birçok faydası bulunmaktadır. Yüze direk sürülebilmesi en büyük artılarından birisidir. Yakıcı yağlarda olduğu gibi başka yağlarla karıştırıldıktan sonra yüze sürülme gibi bir zorunluluğu yoktur.
   Ceviz yağının yüze en büyük yararları kırışıklıklar, nemlendirme, yaşlanmayı geciktirme ve çatlaklar konusunda kendini gösteriyor.

Ceviz Yağının Cilde Faydaları
-Sürüldüğü bölgeyi yoğun olarak nemlendirme özelliği bulunur.
-Var olan kırışıklıkların giderilmesini sağlar ve kırışıklıkların oluşumunu önler.
-Kazayağı denilen göz çevresi kırışıklıklarının geçmesinde etkilidir.
-Kurumuş, yıpranmış ve pul pul olmuş cildin canlanmasını, onarılmasını sağlar.
-Soğuktan veya diğer sebeplerden oluşmuş dudak çatlamalarına karşı etkilidir.
-Ciltte meydana gelen mantar rahatsızlığına karşı kullanılabilir.
-Sedef hastalığı ve egzama hastalığı gibi cilt rahatsızlıkların geçmesinde yardımcı olur.

Ceviz Yağı Cilde/Yüze Nasıl Uygulanır/Sürülür?
Yüze direk sürülebilir. Bu yüzden avuçlara birkaç damla ceviz yağı konularak vücut sıcaklığı ile azıcık ısıtılması sağlanır. Daha sonra yüze sürülür ve en az 20-30 dakika beklendikten sonra yüz temizlenir. İsteğe bağlı olarak en fazla bir gece bekletilebilir. Cilde sürülmeden önce cildin temizlenmesi gereklidir. Bunun dışında cilde uygun çeşitli maskelerde de kullanılabilir.
Yüze uygulanmasının yanında dahili olarak da yararlarının görülmesi için bir bardak suya 1 çay kaşığı ceviz yağı koyularak tüketilebilir. Bu şekilde günlük olarak bir su bardağı içmek yeterlidir.

Cevizin İçinde Neler Var?
Ceviz meyvesi vitamin olarak zengindir. İçerisinde A, B1, B2, B6 ve C vitaminleri yoğun olarak bulunmaktadır. Bu vitaminlerin yanı sıra K, P, Fe, Na, Mg, Ca mineralleri konusunda da zengindir. Ceviz yağında bulunan linoleik asit ile doymamış yağlar cilde olumlu etkilerinin olmasını sağlıyor.

Cevizin Genel Yararları
Alzheimer hastalığına karşı etkilidir.
-Hafızayı güçlendirici etkisi herkesçe bilinmektedir.
-Kalp atışlarının düzenli olmasını sağlar.
-Özellikle çocuklarda zeka gelişimini fazlasıyla destekler.
-Erkeklere has olan prostat kanserini önleyici etkisi vardır.
-Omega 3 yağ bakımından zengin olduğu için zeka problemleri, davranış bozuklukları, geçici hafıza güçlüğü konusunda çok etkili.
-Kan pıhtılaşması sorunu yaşayanlar cevizi tükkettiğinde, kanın pıhtılaşması önlenmiş olur.

Günde Ne Kadar Ceviz Tüketilmeli?
   Tüketiminin makul miktarda olması gerekiyor. Nasıl ki diğer tüm besin kaynaklarının aşırı tüketilmesi sakıncalı oluyorsa, cevizin de gereğinden fazla tüketilmesi istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Uzmanlara göre günde 3-4 ceviz tüketmek yeterlidir; daha fazlası ise zararlıdır.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php