Cildi Yağlı Olanlar Nasıl Beslenmeli Neler Yemelidir?

  Her insanın cilt yapısı birbirinden farklıdır. Kimisinin cildi kuru veya karma iken kimisinin yağlıdır. Yağlı ciltlere sahip olanları özellikle beslenmede de dikkatli olmaları, her besini tüketmemeleri ve bazı yiyecekleri tüketmekte özen göstermelidir. Tükettiğimiz farklı besin kaynakları ciltteki yağ oranının artmasına bu yüzden de akne...

472 1
  Her insanın cilt yapısı birbirinden farklıdır. Kimisinin cildi kuru veya karma iken kimisinin yağlıdır. Yağlı ciltlere sahip olanları özellikle beslenmede de dikkatli olmaları, her besini tüketmemeleri ve bazı yiyecekleri tüketmekte özen göstermelidir. Tükettiğimiz farklı besin kaynakları ciltteki yağ oranının artmasına bu yüzden de akne gibi istenmeyen oluşumların meydana çıkmasına veya estetik görünmeyen yüz parlaklığının oluşumuna sebep olabilmektedir. Yağlı ciltli olanlar uzak durması gereken bazı yiyecekler vardır. Bunların başında şunlar sayılabilir:

Yağlı Ciltlilerin Yememesi Gereken Yiyecekler

Daha güzel bir cilt için uzak durulması gereken bazı besin kaynakları bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri şunlardır:

Şeker ve Şekerli Yiyecekler

Vücuttaki yağ oranını dengelemek için şeker ve şekerli ürünlerden uzak durulmasında yarar var. Şeker ciltteki yağ oranının artmasına sebep olabilmektedir. Bu da bilindiği gibi sivilce ve benzeri cilt sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.

Fast food

Beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken daha doğrusu uzak durulması gereken bir diğer besin kaynakları ise fast food türü yiyeceklerdir.

Yağlı Yiyecekler

Yağda kızartılmış farklı besinler olumsuz etkilere sahip olabilmektedir. Kızartma türlerinden uzak durmak da yararlı etkiler doğurabilir.

Süt

Bu içecek de yağlanmaya sebep olabilmektedir. Süt yerine ayran, kefir ve benzeri besin kaynaklarının tüketilmesi faydalı olacaktır.

Yağlı Cilde Sahip Olanların Yemesi Gereken Yiyecekler

Uzak durulması gerek besinlerin dışında özellikle tüketilmesi gereken ve yağlı ciltler için faydalı olan yiyecekler veya besinler de bulunmaktadır. Özellikle çinko konusunda zengin olan gıdalara yönelmek gayet mantıklıdır. Yine A vitamini konusunda zengin olan yiyeceklerle beslenme son derecede yararlıdır. Çinkonun en büyük etkilerinden bir tanesi sivilce oluşumunu önlemesidir.
Her türlü kabuklu deniz ürünleri, beyaz et, kırmızı et, mantar, yumurta ve baklagillerin çokça tüketilmesi gerekmektedir. Kuru fasulye, bezelye gibi baklagiller son derece faydalı olabilmektedir. Bu besinlerin dışında yeşilliklerin tüketilmesi, balık türlerinin tüketilmesi de önerilmektedir.

Yağlı Ciltlilerin Su Tüketimi Nasıl Olmalı?

Bu tür ciltlere sahip olanların dikkat etmesi gereken diğer bir husus da yeteri kadar su tüketmektir. Normal bir insanın günlük içmesi gereken su miktarı 8-10 bardak arasındadır. Halk arasında bilinen en büyük yanlışlardan bir tanesi de su dışında içilen, meyve suyu, çay vb. içeceklerin suyun yerini tuttuğu düşüncesidir. Oysa durum hiç de öyle değildir. Çay, kahve, meyve suyu vb. içecekler ne miktarda tüketilmiş olursa olsun suyun yeri her zaman farklıdır ve günlük ihtiyaç miktarı mutlaka alınmalıdır. Su içmek için susamayı beklememek gerekir. Özellikle su kaybının yoğun olduğu yaz günlerinde bu miktar artırılabilir.

    Yaz mevsiminde karpuz, kavun, çilek, erik ve şeftali gibi meyvelerin tüketilmesi de son derece yararlı olabilir. Yine salatalık, patates ve domates gibi sulu besin kaynaklarının tüketilmesinin de faydaları bulunmaktadır.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

1 comment

  1. Şefik Karakelle Cevapla

    Rıdvan hocam; Böylsine faydalı yayınlarınızın devamı dileğiyle, size hayırlı Ramazanlar diliyorum.

css.php