Karma Cildi Olanlar Nasıl Beslenmeli?

  Yağlı ve kuru ciltlerde olduğu gibi karma ciltli olanların da dikkat etmesi gereken beslenme şekilleri veya yemesi, tüketmesi gereken bazı besinler bulunmaktadır. Uzmanlara göre cildi karma olanların da en çok önemsemeleri gereken şey cildin sahip olduğu nem miktarıdır. Cildi nemlendirmek için çeşitli yöntemler uygulanmakta,...

234 0
  Yağlı ve kuru ciltlerde olduğu gibi karma ciltli olanların da dikkat etmesi gereken beslenme şekilleri veya yemesi, tüketmesi gereken bazı besinler bulunmaktadır. Uzmanlara göre cildi karma olanların da en çok önemsemeleri gereken şey cildin sahip olduğu nem miktarıdır. Cildi nemlendirmek için çeşitli yöntemler uygulanmakta, çeşitli maskeler sürülmekte, doğal bitkisel bazı yağlar kulllanılmakta ve en yaygını ise nemlendirici kremler kullanılmaktadır.
   Bu yazımızda ise maskelerin, kremlerin ötesinde en doğal cilt bakımı olan beslenme şekli ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız. Karma bir cilde sahip olan bayanların veya erkeklerin şu gıdaları tüketmesinde fayda olacaktır:
En Doğal Yüz Nemlendiricisi Olan Suyun Tüketilmesi
   Suyun hayati bir önemi bulunmaktadır. Genel sağlığımız için olduğu kadar cilt için de çok önemli bir yeri bulunan suyun mutlaka yeteri kadar tüketilmesi gerekmektedir. Günde 1,5 ila 2 litre arasında su tüketmenin zaruri olduğu açıklanmaktadır. Karma ciltlere sahip olanlar da kesinlikle buna dikkat etmeli ve yüz derisi başta olmak üzere tüm cildini su içme sayesinde nemlendirmelidir.
Sulu Meyve ve Sebzeler Bolca Tüketilmelidir
Tüm sebze ve meyveler faydalı olsa da özellikle nem ihtiyacı için su barındıran meyve veya sebzelerin tüketilmesi yerinde olacaktır. Yaz ayında ise buna daha fazla dikkat edilmeli tüm ara öğünlerde bu sulu meyveler tüketilmelidir.
Doğal Bitkisel Yağlar
Cilt kuruya ağırlıklı bir yapıdaysa bazı bitkisel yağların kullanımı yararlı olacaktır. Zeytinyağı, fındık yağı vb. yağlar hem cildin ihtiyaç duyduğu nemi hem de yağı sağlayabilmektedirler.
Deniz Ürünleri Cilde İyi Geliyor

‘’Denizden babam bile çıksa yerim!’’ şeklindeki söz yerinde bir söz olsa gerek. Öyle ki neredeyse her deniz ürününün mükemmel faydaları bulunmakta.  Daha güzel bir cilt için, yaşlanmayı geciktirmek için bu deniz ürünlerinden faydalanmak neredeyse şarttır. Omega 3 konusunda da zengin olan bazı balık türleri cilt için çok yararlıdır.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php