Lazerle Ben Tedavisi

PAYLAŞ:

   Çoğu defa doğuştan var olan ya da sonradan farklı sebeplerden dolayı oluşan benler bazen rahatsız edici olabilir. Rahatsızlık veren benlerin alınması yani tedavi edilmesi konusunda başvurulan yöntemlerden biri de lazerle ben tedavisidir. Bu yazımızda da sizlere bu ben aldırma yöntemi ile ilgili açıklayıcı bilgiler vermeye çalışacağız. Ancak öncesinde benlerle ilgili bilgi vermek daha yararlı olacaktır.
   Benler genellikle zararsız yani tehlikesiz oluşumlardır; ancak maalesef tehlikeli olanları da yok değildir. Bu problemi olanlar bazen sadece estetik açıdan bazen ise sağlık açısından rahatsız edici olduğu için benlerini aldırmak isterler. Bunun için birçok tedavi yöntemi bulunuyor. Bu yöntemlerle ilgili aydınlatıcı bilgileri ‘’Ben Tedavi Yöntemleri’’ adlı yazımızda anlatmıştık. Yine ‘’Tehlikeli Benler Nasıl Anlaşılır?’’ başlıklı bir yazımızda da zararlı olabilecek benler hakkında ayrıntılı açıklamalarda bulunmuştuk. Bu yazıları da gözden geçirmenizde yarar olacağını düşünüyoruz. Şimdi ben aldırma yöntemlerinden ‘’lazerle ben aldırma’’ya bir göz atalım.

Lazer Nedir?

Orijinal hali ‘’laser’’ olan bu kelime, İngilizcedeki ‘’Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation’’ ifadesindeki kelimelerin baş harfleri kullanılarak türetilmiştir. Lazeren temel çalışma prensibi ısıtmak, yakmaktır. Ancak bu yakma işlemi gerçekleştirilirken kullanılan ışınlar, zararlı ışınlardan tamamen arındırılmıştır. Bu yüzden birçok uzmanın görüşüne göre lazerle ben aldırmada kanser vb. rahatsızlıkların ya da hastalıkların oluşmasının tıbbi bir temeli ve dayanağı yoktur.

Lazer Nasıl Çalışır?

Temel çalışma prensibi koyu renkli olan benlerin ısıtılarak söndürülmesi yani yok edilmesidir. Bunu ısıtarak yakma şeklinde gerçekleştirir. Kullanılan bu ışınlar renge duyarlı ışınlardır. Örneğin lazer uygulanan bölgede bu ışınlar sadece koyu renkte olan oluşumlara odaklanacaktır. Bilindiği gibi açık renkler ışığı geri yansıtma özelliğine sahipken, koyu renkler ışığı toplamaktadır. Bu nedenle benlerin lazerle tedavi edilebilmesi için, renklerinin ciltten daha koyu olması gerekmektedir. Cilt ile aynı renkte olan veya daha açık olanların bu yöntemle tedavi edilmesi mümkün değildir.
   Koyu renkli olan benlere lazer uygulandığında, ilgili ışınlar bu bölgelerde yoğunlaşarak o oluşumların ısınmasını ve yanmasını sağlar. Yanan benler alt tabakadan koparak zamanla küçülür ve tamamen yok olurlar.

Lazerle Ben Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın ilk yapılan işlem lokal anestezi yoluyla o bölgenin uyuşturulmasıdır. Uyuşturulma işlemi iğne yardımı ile yapıldıktan sonra tedavi aşamasına geçilir. Sonrasında doktor tavsiyesine göre birkaç gün boyunca pansumanı yapılır ve doktor tarafından tekrar kontrolü sağlanır.

Lazerle Ben Aldırdıktan sonra İz Kalır mı?

Aslında bu konuda kesin ve net bir şeyler söylemek doğru değildir. Biraz da işlemi yapan doktora bağlı bir şeydir. Bu işi yapanların çoğu ‘iz kalmayacağı’ yönünde görüş bildirirken, ben aldıranların ‘sonrasında iz kaldığı yönünde’ ifadelerine de rastlanmaktadır. Bu yüzden ben alınmadan önce iyi bir araştırma yapılmalı ve alanında uzman birine başvurulmalıdır.

Lazerle Ben Tedavisi Kanser Yapar mı?


   Konu ile ilgili bilinen tıbbi veya bilimsel bir belge, kanıt yoktur. Aynı zamanda bu operasyonları gerçekleştiren Dr. Atilla Kaya da hiçbir şekilde kanser oluşma riskinin olmadığını hatta zararlı olabilecek benlerin alınmasından dolayı kanser oluşma riskinin ortadan kaldırılmış olacağını da açıklamıştır.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Lazerle Ben Tedavisi
Lazerle Ben Tedavisi
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/06/lazerle-ben-tedavisi.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/06/lazerle-ben-tedavisi.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için