Selülit Nasıl Geçer Selülitle İlgili Her Şey

   Selülit hem kadınlarda hem de erkeklerde oluşabilen çirkin görünümlü bir cilt sorunudur. Erkeklerde de görülse de kadınlarda daha yoğun olmaktadır. Öyle ki kadınların neredeyse %90’ı bu problemden mustariptir. Böyle büyük bir orana bakıldığında durumun ne kadar vahim olduğu daha iyi anlaşılmaktadır. ‘’Bu yazımızda selülit...

347 3
   Selülit hem kadınlarda hem de erkeklerde oluşabilen çirkin görünümlü bir cilt sorunudur. Erkeklerde de görülse de kadınlarda daha yoğun olmaktadır. Öyle ki kadınların neredeyse %90’ı bu problemden mustariptir. Böyle büyük bir orana bakıldığında durumun ne kadar vahim olduğu daha iyi anlaşılmaktadır. ‘’Bu yazımızda selülit nasıl geçer, selülit yok etme yöntemleri tedavileri nelerdir, kaç ayda iyileşir, neden oluşur’’ gibi tüm sorularınızı açık bir şekilde yanıtlamaya çalışacağız. Anlatılanları anlayıp uygulayarak sizler de selülitlerin oluşmasını engelleyebilir, görünümlerini azaltabilir veya bu cilt sorunundan tamamen kurtulma şansına sahip olabilirsiniz.

Selülit Nedir Neden Oluşur?

   Daha çok kadınlarda görülen, kalça ve üst bacak bölgesinde yoğun olmak üzere diz kenarlarında, göbekte veya kollarda da ortaya çıkabilen çirkin bir cilt bozukluğudur. TDK Türkçe sözlükteki anlamı  ‘’Bağ dokusu iltihabı’’dır. Herkesin anlayabileceği şekildeki manası da: ‘’Deri altında biriken yağların zamanla ciltteki lifleri dışa doğru iterek meydana getirdiği görünümdür. Ya da bildiğimiz normal vücut yağlarının bağ doku tarafından fazlaca çekilmesi sonucunda ortaya çıkan oluşumdur.’’
   Sülilitlerin oluşumunun birçok nedeni olabilir. Bu nedenlerin başında genetik, bulunduğunuz yaş, hormonal yapı, vücutta biriken yağlar, zararlı alışkanlıklar, sağlıksız beslenme, hayat tarzı, spor ve egzersiz eksikliği gibi sebepler sayılabilir. Bu saydıklarımız arasında belki de en kötüsü genetik nedendir. Çünkü genetik sizden bağımsızdır. Ne kadar dikkat ederseniz edin, genetiğinizde selülit oluşumu varsa, sizde de oluşması muhtemeldir. En basiti annenizde yoğun bir selilit oluşumu varsa sizde çıkması da normal görülmektedir. Ancak bu ‘’genetiğinde selülit olan herkeste çıkacaktır’’ anlamına gelmez. Bu sadece bir sebep olarak verilmektedir.

Selülit Tamamen Geçer mi Tedavi Edilebilir mi?

   Bayanlar tarafından belki de cevabı en çok merak edilen sorulardan bir tanesi ‘’selülitler tamamen yok olur mu?’’ sorusudur. Ancak maalesef bu sorunun cevabı onları tam anlamıyla memnun etmeyecektir. Çünkü ne yazık ki bu kadar gelişen ve ilerleyen tıp dünyasında selülit için kesin çözüm veya tedavi yöntemi henüz bulunamamıştır. Bu yüzden bilinmelidir ki piyasada satılan hiçbir krem, maske, cihaz, tedavi yöntemi vb. selülitin geçmesi konusunda size garanti veremez. Garanti verenler ise farklı amaçlar uğruna didinenlerdir.
   Peki, selülitlerden kurtulmak için hiçbir şey yapmayacak mısınız? Onlarla savaşmayacak mısınız? Elbette ki yine elinizden geleni yapacaksınız. Şunu bilmelisiniz ki kesin tedavisi olmasa da o çirkin görüntülerin oluşmasını engellemek için yapılması gereken veya dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunuyor. Sizlerin de bilindiği gibi sorunla uğraşmak yerine, sorunun hiç yaşanmaması için uğraşmak en mantıklısıdır.
   Bu selülit belası sizin de başınıza gelmiş olabilir veya kadınların %90-95’inde çıktığı gibi istatistiklere bakıldığında, sizde henüz çıkmadıysa bile ilerde çıkabileceği düşünülebilir. Bu yüzden yılanın başını daha küçükken değil, onun yumurtasını bulup kırmalısınız. Yılan bir kere başını kaldırdı mı, onunla baş edebilmek hayli zor olabilir. İşte selülitleri de bu örneğe benzetin. Bir kere çıkmaya başladı mı kurtulmanız gerçekten çok zor. Sizlere tavsiyemiz bu sıkıntıların oluşumunu önlemek amacıyla hemen davranın ve bu yazıda vereceğimiz tavsiyeleri hayatınıza geçirmeye bakın. Yahut da bacaklarınızda, kalçanızda veya başka bir bölgenizdeki selilütin görünümünü en aza indirerek onlarla daha barışık bir halde yaşamaya odaklanın. Şimdi sizlere selülit tedavi yöntemleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Selülit Tedavi Yöntemleri

Selüliti yok etmek için onlarca yöntem kullanılmaktadır. Tamamen yok olmaları tam anlamıyla mümkün olmasa da görünü fark edilir derecede azaltmak veya yenilerinin çıkmasını önlemek amacıyla kullanılabilirler.

1 . Diyet ile Selülit Tedavisi

Geçmişten beri kilo problemi yaşadınız ve hala bu problemi yaşamaktaysanız, selülitiniz çok yumuşak ve kaygan ise, parmaklarınızla çok kolay bir şekilde sıkıştırabilecek kadar gevşek ise, sadece alt bölgenizde yoğun değilse ve genel yaşamınız boyunca stresli bir hayat yaşayan biri iseniz diyet yaparak selülitlerinizden kurtulmanız veya azaltmanız mümkün olabilir. Ancak yapacağınız diyetin, doktor kontrolünde olması şart. Kendi başınıza yapacağınız yanlış bir diyet farklı kötü sonuçlara sebep olabilir. Uzmanlara göre diyet yaparak sülilitlerden kurtulabilmek için yukarıda saydığımız özelliklere sahip olmanız gerekiyor. O özelliklere sahip değilseniz diyet yapmanızın size herhangi bir faydası olmayacaktır. Peki, bu diyet nasıl yapılmalı?
Diyet ile vücudunuzda ensülin salgılanmasının düzenlenmesi gerekmektedir. Nasıl uygulanacağı aşağıda belirtilmiştir. Ancak cildefaydalari.net olarak tekrar belirtmemiz gerekir ki doktora başvurmanız yararınıza olacaktır. Bu diyet hürriyet com’dan derlenmiştir.
-Kahvaltıda: Yağsız çökelek, bir yumurta, katı peynir, tavuk eti, kepek ekmeği.
-Sabah 10 ve akşam 5: Aç olmasanız da kahve veya çay ve kahvaltılık yiyeceklerden biri.
-Öğle ve akşam yemeği: Salata ya da içinde patates olmayan bir çorba türü.
-Yağsız et, tavuk, balık, yeşil sebze tüketilebilir. (Hepsi bir arada değil, tercih sizin)
-Sabah kahvaltısı listesinden 1 çeşit ya da muhallebi.
-1 dilim kepekli ekmek yahut sadece haftada bir defa olmak üzere azıcık pilav, mercimek, haşlanmış patates yiyebilirsiniz.
-Öneriler: Kızartılmış gıdalardan ve şekerli yiyeceklerden uzak durun. Spor yapın, özellikle uzun ve hızlı yürüyüş. Aşağıdaki mineralleri bol bol almaya özen gösterin:
-Çinko Alımını Artırın: Deniz ürünleri, süt, sarımsak, bezelye. (istiridye, keten tohumunda yoğun bulunmaktadır.)
-Bakır İçeren Besinler: Tavuk (haşlanmış olması önerilir), yumurta, kabuklu deniz mahsulleri, mantar, pırasa, sarımsak, bezelye, limon, armut, avokado…
-Selenyum konusunda zengin olanlar: Et, balık, yumurta, ıspanak, mantar, pırasa.
-C Vitamini: Maydonoz, kivi, portakal, limon, çilek.
-E vitamini: Kırmızı biber, lahana, rezene.

2 . Mezoterapi Yöntemi ile Selülit Tedavisi

Mezoterapi yönteminin ana gayesi derinin orta tabakasında bulunan yağ dokularına, şırınga ve ilaçlar yoluyla müdahale edilerek onların yok edilmesidir. Selülitin oluştuğu bölgede deri altında ilaçlar enjekte edilir. Bu ilaçlarla yağları küçülterek yok etmek amaçlanır. Enjekte edilen bu ilaçlar sayesinde o bölgedeki kan dolaşımının hızlı olması sağlanıyor ve böylece yağ parçacıklarının iyice küçülerek giderilmesi ve selülitin yok olması sağlanıyor. Mezoterapi tekniğinin nasıl uygulandığı ile ilgili aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz.

3 . Lazer Terapi Yöntemi

Lazer terapi iki farklı şekilde yapılmaktadır: Soğuk lazer ve Sıcak lazer. Soğuk lazer, helyum neon lazer olarak da isimlendirilir. Selülit olan bölgedeki hücrelere uygulanır. Lazer, burada hücreleri geçerek değişimleri hızlandırıp, o bölgede su tutulmasını önler. Sıcak lazer, selülitin oluştuğu hareketsiz bölgeye uygulanarak, orada bulunan dokuların dolaşımına yardımcı olur.

4 . Tıbbi Masajlar Yoluyla Selülit Tedavisi

   Selülit tedavisinde, tıbbi masaj yöntemleri önemli bir yer teşkil etmektedir. Masaj yapılan bölgelerde kan dolaşımının hızlı olması sağlanır. Böylece o bölgelerdeki oksijen solunumu artmaktadır. Bahsettiğimiz bu tıbbi masajlar el yardımı ile yapılabildiği gibi farklı cihazlar kullanılarak da yapılabilmektedir. Cihazların en büyük avantajı ise daha derine etki edip toksinlerin de dışarıya atılmasını sağlamaktır.

5 . Ultrason Yöntemi ile Tedavi

Sıkça kullanılan tedavi şekillerinden birisidir. En büyük avantajının, derinin çok altındaki yağlara bile ulaşılabilip parçalanabileceği olarak bilinmektedir.
   Bu tedavi yöntemlerinin dışında; akupunktur, basınç terapisi, lipoelektro, ozon terapi gibi yöntemler de sıkça kullanılan yöntemler arasındadır.
Selülitleri Azaltmak İçin veya Yok Etmek İçin Yapılabilecekler
-Bağdokusunun bütünlüğünü sağlamak lazımdır. Bunun için P vitamini (flavonoid) ve C vitamini (askorbik asit) barındıran besinlerin alınması gerekir. Başta portakal, limon, mandalina gibi turunçgiller; kiraz, biber, çilek, greyfurt, her türlü yeşil yapraklı sebzeler gibi besin kaynakları fazlaca tüketilmelidir.

-Bol su içilerek vücuttaki toksinler atılmalıdır. Günlük su ihtiyacı 1,5 ile 2 litre arasındadır. Tuzu fazla kullananların bu miktarı da artırması gerekmektedir.

-Toksin oluşumunu en aza indirmek için zararlı alışkanlıklarınızdan vazgeçin veya bunları en aza indirin.

-Selülitlerin oluşum sebeplerinden biri de östrojen hormonu olduğu belirtilmektedir. Bu yüzden bayanların östrojen hormonunu düzeyini kontrol altında tutması faydalı olacaktır. Bunun en iyi yolu da özellikle turpgiller, brokoli, karnabahar, brüksel lahanası gibi gıdaları bol bol tüketmektir.
-Düzenli spor ve egzersiz yapın. Buradaki spordan kasıt her türlü spor değildir. Bilinçli yapılmayan sporun selülitin yok olmasında hiçbir yararı olmayacaktır. Selülitler için en iyi sporun koşma veya hızlı yürüme olduğu ifade edilmektedir. Bunlar sayesinde bacaklardaki yağların yok olması sağlanmaktadır. Yine özel olarak yapılan bacak hareketleri işe yarayabilir. İnternet ortamında araştırıldığı zaman selülit düşmanı birçok bacak egzersizi görülebilir.
Selülit kaç ayda geçer, ne kadar sürede geçer?
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

3 comments

  1. Niran Cevapla

    Ne yapsak da kurtuluşu yok yani bu beladan? Tavsiyesi olan var mı?

  2. Adsız Cevapla

    O kadar kişi selülitlerinden kurtulduğunu söylüyor valla. Ne kadar doğru bilemem ama her derdin devasının olduğuna inanırım ben. Spor işe yarar sanırım ama başka yöntemleri de denemek lazım. Selülit için işe yaradığı düşünülen birçok maske, peeling var. Bende de yeni oluşmaya başladı, iğğrenç ötesi bir durum. Kesin çözüm bulan bize de bildirsin lütfen.

  3. Adsız Cevapla

    Her gün yarım saat tempolu yürüyüş yapın az da olsa işe yarıyor.

css.php