Sivilce İzlerine Ne İyi Gelir?

   Başlı başına büyük bir problem oluşturan sivilceler, ne yazık ki geçip yok olsa da izleri kalabiliyor. Özellikle yüz bölgesinde fazlasıyla rahatsız edici olan bu izler tedavi edilip yok edilmediği zaman insanları sıkıntıya, strese sokabiliyor. Sivilce izlerinin giderilmesinde doğal olan ve doğal olmayan birçok yöntem...

167 0
   Başlı başına büyük bir problem oluşturan sivilceler, ne yazık ki geçip yok olsa da izleri kalabiliyor. Özellikle yüz bölgesinde fazlasıyla rahatsız edici olan bu izler tedavi edilip yok edilmediği zaman insanları sıkıntıya, strese sokabiliyor. Sivilce izlerinin giderilmesinde doğal olan ve doğal olmayan birçok yöntem kullanılmaktadır. Bu izlerin geçmesi için kimi zaman lazer yöntemi kullanılmakta, kimi zaman tıbbi ilaçlar kullanılmakta, kimi zaman özel kremler sürülmekte ve kimi zaman da tamamen doğal olan yüz maskeleri kullanılmaktadır. Bizler de bu yazımızda sivilce izlerinin nasıl geçeceği, nasıl tedavi edileceği bunlara neyin veya nelerin iyi gelebileceği ile ilgili ayrıntılı açıklamalarda ve tavsiyelerde bulunmaya çalışacağız. Ancak farklı uygulamalar ve maskeler vermeden önce dikkat edilmesi gereken hususları açıklamamızda fayda olacaktır.

Yemenize İçmenize Dikkat Edin

Bildiğiniz gibi sivilce izlerinin sivilcelerdir. Bu yüzden izlerle uğraşmaktan çok sivilcelerin kendisi ile ilgilenilmeli ve daha çok önceden bu rahatsız edici oluşumların meydana çıkmaması için gerekli tedbirler alınmalıdır. Bu yönüyle beslenmenize dikkat etmeniz şarttır. Peki, sivilce bu problemi yaşayanların nasıl beslenmesi gerekir, neler yemesi gerekir, nelerden uzak durması gerekir?
   Bilindiği üzere bu sıkıntı daha çok yağlı ciltlere sahip olanlarda ortaya çıkıyor. Bu yönüyle tüketilen yiyeceklere dikkat edilmesi büyük önem arz ediyor. Sivilcesiz bir yüz için yağlı yiyecekler, şeker ve şekerli gıdalardan, fast food türü besinlerden, fındık, fıstık, ceviz gibi yağlı yemişlerden uzak durmak gerekiyor. Bu besinler tüketildiği zaman ciltteki yağ oranını artırarak sivilcelerin oluşmasına sebep oluyor.
   Yukarıda saydığımız uzak durulması gereken yiyeceklerin yanı sıra tüketilebilecek veya tüketilmesi gereken besinler de var. Örneğin çinko ve omega 3 içeren besin kaynakları tüketilebilir.

Sivilce İzlerine İyi Gelen Maskeler

Bazı doğal yüz maskeleri sivilce izlerini yok etmekte etkili olabilmektedir. Bunun için en çok bilinen ve faydalı olan birkaç maske tarifini vereceğiz.
Elma Sirkesi
Geceleri uyumadan önce, aynı miktarda elma sirkesi ve su karıştırılarak yüze sürülür. Sürme işleminden sonra 5 dakika beklenir ve yüz iyice durulanır. Sadece izler için değil lekeler için de etkili olduğu bilinmektedir.
Bal ve Limon Maskesi
Bilinen en etkili yöntemlerden birisidir. Bu maskenin de kesinlikle akşamları yapılması gerekiyor. Bir kaşık süzme bala 4-5 damla limon suyu karıştırılarak sivilce ve sivilce izlerine sürüldüğünde mükemmel etkilerinin olduğu uzmanlarca da belirtilmektedir. Uygulamanın akşam yapılması gerektiğinin sebebi ise maskede limon bulunmasıdır. Çünkü cilde limon sürülüp güneşe çıkıldığında, güneş lekelerinin oluşma ihtimali bulunmaktadır.
Çay Şekeri
Bu yöntem de yararlı bir yöntem olarak birçok insan tarafından uygulanmaktadır. Yüzünüzü yıkadıktan sonra sivilce ve izlerinin üzerine çay şekeri sürerek 10 dakika kadar bekletin. Sonrasında ise iyice durulayın. Bu işlemi günde bir defa uygulayabilirsiniz.

Sivilce İzlerine İyi Gelen Bitkiler

Aşağıda belirttiğimiz bitkiler de faydalı olabilmektedir.
Maydanoz
Bir miktar maydanoz suda kaynatın. Sonra maydanozları iyice ezerek yüzünüze yapıştırın. 15 dakika bu şekilde kaldıktan sonra temizleyin.
Ceviz Yaprağı
5-6 tane ceviz yaprağını bir bardak suda kaynatın. Yaprakları çıkarıp suyunu sivilce izlerine sürün ve 10 dakika sonra yüzünüzü temizleyin.
   Bu bitkilerin yanında sinir otu, marul, limon kabuğu gibi ürünler de etkili olabilmektedir.
Sivilce İzleri Neden Oluşur?
Bu durumun bilinen en büyük sebebi, insanların bilinçsiz bir şekilde sivilcelerine kendi kendine müdahale etmesi yani sıkması ve patlatmasıdır. Bu sebeplerin dışında yanlış tedavi yöntemleri, sivilcenin yapısı gibi nedenler de izlerin oluşmasına neden olabilmektedir. Bu rahatsız edici oluşumlar kesinlikle sıkılmamalı patlatılmamalıdır. Öncelikle bir cilt uzmanına başvurulmalı, ondan tavsiyeler alınmalı ve her kimyasal ürün kullanılmamalıdır.
Sivilce İzleri İçin Lazer Tedavisi
Sivilce izlerini yok etmek için kullanılan bir diğer yöntem de lazer tedavisi yöntemidir. Genellikle büyük problemler için kullanılmaktadır. Derin ve büyük izlerin geçmesinde etkili olduğu ifade edilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki kimyasal veya diğer cerrahi yöntemlerden önce doğadan faydalanmak her zaman en iyisidir. Tabi bunlar da yine doktor tavsiyesi ile olmalıdır.
-Sivilce İzleri nasıl geçer?
-Nasıl yok edilir?
-Etkili maskeler nelerdir?

-Kesin çözüm var mıdır?
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php