Tehlikeli Benler Nasıl Anlaşılır ve Tedavi Edilir?

   Vücudumuzda bulunan benler genellikle zararsız, tehlikesiz türden benler olsa da, bazıları sağlığımız için tehlike oluşturabilir. Bu yazıda tehlikeli benlerin hangileri olduğu, nasıl anlaşılacağı, tedavisinin mümkün olup olmadığı, mümkünse ne şekilde tedavi olduğu ile ilgili bilgileri öğreneceksiniz. Dermatoloji uzmanı Doktor Erçin ÖZÜNTÜRK, tehlikeli benlerle ilgili...

347 1
   Vücudumuzda bulunan benler genellikle zararsız, tehlikesiz türden benler olsa da, bazıları sağlığımız için tehlike oluşturabilir. Bu yazıda tehlikeli benlerin hangileri olduğu, nasıl anlaşılacağı, tedavisinin mümkün olup olmadığı, mümkünse ne şekilde tedavi olduğu ile ilgili bilgileri öğreneceksiniz.
Dermatoloji uzmanı Doktor Erçin ÖZÜNTÜRK, tehlikeli benlerle ilgili her şeyi açıklıyor. ÖZÜNTÜRK’ün verdiği bilgiler ışığında sizler de sahip olduğunuz benlerin tehlikeli olup olmadığını anlayabilirsiniz. Erçin ÖZÜNTÜRK’ün açıklamaları şu şekilde:

Tehlikeli Benler Nasıl Anlaşılır?

Bir benin zararlı olup olmadığı şu işaretlerden anlaşılabilmektedir. Onun için şüphe duyulan benlerin takip altında tutulması gerekmektedir. Zararlı sayılan benler hangileridir?
-Benin ebatlarında herhangi bir büyüme varsa,
-Etrafında olağan dışı bir değişiklik yaşanıyorsa,
-Üzerinde belirgin çizgiler oluşuyorsa,
-Benin renginde herhangi bir değişiklik söz konusuysa (kahverengi iken siyaha, maviye, kırmızıya vb. dönüşüyorsa),
-Benlerde belirgin bir kaşıntı oluşuyor ve kanamalar oluyorsa, tehlikeli bir benle karşı karşıyasınız demektir. Özellikle kanama oluşuyorsa bu durum kesinlikle ciddiye alınmalı ve zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.
Dermatoloji uzmanı aynı zamanda şu açıklamalarda da bulunuyor:
‘’Benler ciltte meydana gelen oluşumlardır. Ebatları ve türleri farklı olabilmektedir. Örneğin bazı benlerde tüylenme olabilir, bazı benler yüzün yarısını bile kaplayabilir; ancak genellikle ebatları toplu iğne başı büyüklüğündedir. Benlerden tamamen korkmamalı; ancak bir sağlık kuruluşuna görünmeyi de ihmal etmemeliyiz.’’

Benler Nasıl Tedavi Edilir Nasıl Alınırlar?

-Cerrahi yöntemlerle alınmaları mümkündür. Cerrahi yöntem; derinin kesilerek benin alınması ve sonrasında estetik dikiş atılmasıdır.
-Lazer Tedavisi ile alınabilirler
-Koter adı verilen elektrikli bazı araçlarla alınabilirler.
-Soğutma (dondurma) yöntemi ile alınabilirler.
Alınan benler hiçbir şekilde çöpe atılmaz. Bu benlerin mutlaka laboratuvara gönderilerek patolojik olarak incelenmesi gerekmektedir.

Benlerle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

-Kesinlikle evde kesilmeye, kazılmaya, sıkılmaya çalışılmamalıdır.
-Herhangi bir değişikliğe uğradıklarında mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır.
-Her benin tehlikeli olduğu düşünülerek strese girilmemeli ama kontrolü de ihmal edilmemeli

   Benler deride var olan oluşumlardır. Kimi zaman doğuştan var olurken kimi zaman farklı sebeplerden dolayı da oluşmaları mümkündür. Örneğin yüzümüzdeki küçük bazı benler tamamen güneşten dolayı çıkabilmektedirler. Bu yüzden yaz ve sonbahar aylarında bu benleri sayısı fazla iken, güneş ışınlarına fazla maruz kalınmadığı kış aylarında bunlar yok olabilirler.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

1 comment

  1. Ayşenur Cevapla

    Benim boynumun kenarında kenarında büyükçe bir ben var. Şimdiye kadar bir sorun çıkmadı ama korkmuyor da değilim. Verdiğiniz belirtiler benim benimde yok, doktora gitsem direk anlarlar mı acaba tehlikeli olup olmadığını?

css.php