TEOG Tercihleri Ne Zaman?

Bilindiği gibi 11 Haziran 2014 tarihinde TEOG sınav sonuçları açıklandı. Sonuçlar açıklandıktan sonra öğrencilerin ve velilerin merak ettiği bir diğer konu ise lise tercihlerinin ne zaman yapılacağı. Ancak tercih öncesinde bir konu var ki o da teog sonuçlarına yapılacak itirazlar. Verilen bilgilere göre 16 Haziran...

284 2

Bilindiği gibi 11 Haziran 2014 tarihinde TEOG sınav sonuçları açıklandı. Sonuçlar açıklandıktan sonra öğrencilerin ve velilerin merak ettiği bir diğer konu ise lise tercihlerinin ne zaman yapılacağı. Ancak tercih öncesinde bir konu var ki o da teog sonuçlarına yapılacak itirazlar. Verilen bilgilere göre 16 Haziran ile 20 Haziran tarihleri arasında öğrenciler teog sonuçlarına itiraz edebilecek.
   Kontenjanlar ise 4 Temmuz 2014 tarihinde verilecek. Peki Teog tercihleri ne zaman yapılacak?

Teog tercihleri ne zaman? Teog Tercih Tarihleri


Teog tercihleri için tarih belirlendi. Verilen bilgilere göre TEOG’a giren öğrenciler 31 Temmuz-8 Ağustos 2014 tarihleri arasında lise tercihlerini yapabilecek. 22 Ağustos tarihinde yerleştirmeler belli olacak. Peki tercihler, nasıl ve neye göre yapılacak?

Teog Tercihleri Nasıl Yapılacak?

Bu seneki tercih sistemi farklı olacak. Teog’dan tercih yapacak öğrenciler iki tane ayrı tercih formu dolduracak. Bu formlar A ve B formu olarak isimlendirilmiş durumda. İlk listede toplam 15 tercih hakkı olacak. Tercih yapmak isteyen öğrenciler bu formda 15 tercih hakkını kullanacak ve ayrıca ikinci listede yer alacak olan 6 okul türünden birini işaretleyecek. 15 tercihinden herhangi birine yerleşemeyen öğrenciler işaretlemiş olduğu okul türlerinden birine yerleştirilecek.

   Hiçbirine yerleşmeyen öğrenciler ikamet ettikleri bölgeye en yakın okullardan birine yerleştirilecekler. Bu okullar İmam Hatip Liseleri, meslek liseleri olabileceği gibi Fen liseleri de olabilecek.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

2 comments

 1. ize Cevapla

  S.a Hocam
  Unıversıte tercıhlerı yapıcamda kafam cok karısık bır kac sey sorucam sıze dönerseniz cok sevinirim ben ticaret meslek lisesi dıs tıcaret bolumu mezunuyum ygs ve lys sınavlarına gırdım 200 puanı gecemedım ondan dikey geçiş hakkımı kullanmak ıstıyorum (dıplamo notum 72.50 OPS puanım 364)
  1-Dıkey geçiş hakkımı kullanabilirmiyim bunun için ayrıyetten para harc gibi birşey yapmam gerekıyormu?
  2-Hangi bölümleri tercih edebilirim?
  3-Sınavsız geçiş tercihlerinde Diploma veya OPS puanının etkisi nedir?

  1. ridvanozkan Cevapla

   Aleykümselam sevgili ize;
   Uzun zamandır yoksun, iyisindir inşallah. Sorularına bilgim dahilinde cevap vermeye çalışayım.
   1. Sınavsız geçiş hakkını kullanabilirsin. Harç dediğin üniversite okurken ödediğin para ise, diğer öğrencilerde nasılsa, sınavsız geçiş yapan öğrencilerde de aynısıdır. En son harçlar kısmi olarak kaldırılmıştı sanırım, şu an durum nedir tam bilgim yok.
   2. Aşağıdaki bölümlerin hepsini tercih edebilirsin.
   Bankacılık ve Sigortacılık 2
   Deniz ve Liman İşletmeciliği 2
   Dış Ticaret 2
   Emlak ve Emlak Yönetimi 2
   Enerji Tesisleri İşletmeciliği 2
   Hava Lojistiği 2
   Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi 2
   İnsan Kaynakları Yönetimi 2
   İşletme Yönetimi 2
   Kooperatifçilik 2
   Lojistik 2
   Marina İşletme 2
   Marka İletişimi 2
   Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası 2
   Muhasebe ve Vergi Uygulamaları 2
   Pazarlama 2
   Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi 2
   Posta Hizmetleri 2
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2
   Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği 2
   Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri 2
   Sosyal Güvenlik 2
   Tarımsal İşletmecilik 2
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi 2
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri 2
   3. Sınavsız geçişlerde diploma önemlidir, ancak bakılan ilk kriter değildir. Sınavsız geçiş hakları değerlendirilirken bakılan ilk şey mezuniyet yılıdır. Mezuniyet yılı büyük olan, yani yeni mezun olan öğrenciler, eski mezunlardan daha avantajlıdır. Mezuniyet yılının yanında diploma notu ve öğrencinin yaşı da, dikkate alınan diğer kriterlerdir. İlle de sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum diyorsan ve bu sene mezun olduysan avantajlı sayılırsın.
   Umarım hakkında hayırlısı olur. Kolay gelsin.

css.php