2 Yıllık Adalet Bölümü Hakkında Bilgi

PAYLAŞ:

   Bu yazımızda iki yıllık ön lisans bölümlerden biri olan Adalet Bölümü iş olanakları, adalet bölümü maaşları, adalet bölümü kpss atamaları, bölümün dikey geçiş yapabileceği dört yıllık bölümler, çalışma alanları ve çalışma koşulları ile ilgili bilgi sahibi olacaksınız. En iyi iki yıllık bölümler arasında ismi geçen Adalet bölümü rağbet gören 2 yıllık bölümlerden biri haline gelmiştir. Bunda hem atamanın kötü sayılamayacak nitelikte olması hem de Hukuk Fakültesine DGS ile geçiş yapma imkanının etkisi bulunmaktadır. Şimdi isterseniz Adalet bölümü ile ilgili gerekli tüm bilgileri başlıklar halinde inceleyelim.

Adalet Bölümü İş Olanakları
Adalet bölümü mezunları ne iş yapar, nerelerde çalışır, iş bulma imkanları nasıldır, hangi sınavlara girer, kariyer yani meslekte ilerleme nasıl olur? Bu bölüm mezunlarının iş imkanları aşağıdaki gibidir.
-Bu bölümden mezun olan öğrenciler Ön Lisans KPSS’ye ön lisans düzeyinde girerek devlete ait farklı kurum ve kuruluşlarda memur olarak atanırlar. Bunun için, KPSS’den atanmak için yeterli atama puanını almalıdırlar.
-Bölüm mezunları istekleri dahilinde icra müdürlüğü sınavına girebilirler. Bu sınavda başarılı oldukları takdirde icra müdürü veya icra müdürü yardımcısı olarak görev yapabilirler. Bu görevlerden birine girenin maaşları fazlasıyla dolgun olacaktır. Bu yüzden bu sınavlara rağbet fazladır.
-Hukuk fakültesine geçiş yapabilmek için bu bölümü bir basamak olarak görenler fazladır. Mezunlar dikey geçiş sınavında yeterli puanı alarak hukuk fakültesine geçebilir böylece ilerde avukat, savcı, hakim vs. olma şansını yakalamış olurlar.
-Zabıt katipliği atamalarını takip ederek başvuruda bulunabilir ve bu görevde çalışabilirler.
-Boşta kalmış yani atanamamış bölüm mezunları, MEB’deki ihtiyaç dahilinde ücretli öğretmen olarak çalışabilirler; ancak bu görev kalıcı değil geçicidir. Yani sadece başvurulan eğitim-öğretim süresi içinde geçerlidir. Okullar tatil olunca bu görev biter, ertesi sene tekrar başvurulabilir.
-Alanlar ve bilgileri dahilinde farklı özel sektör kurum veya kuruluşlarında çalışma olanağına sahip olabilirler.
adalet bölümü maaşları
Adalet Bölümü Hakkında Bilgi

Adalet Bölümü DGS (Dikey Geçiş) Bölümleri
Bu bölümün geçiş yapabileceği tek dört yıllık bölüm hukuk fakültesidir. Ancak diğer bazı bölümler için farklı kapılar açıktır. Bölümü okuyan bir öğrenci AÖF aracılığı ile diğer bazı bölümleri de ikinci üniversite kapsamında okuyabilir.
Adalet Bölümünün Amacı Nedir?
   Bu bölümün amacı; savcı ve hakimler için yardımcı personeller yetiştirmektir. Mezunlar atandığı zaman bu meslek mensuplarına yardımcı olur ve onların ilgili talimatlarına uyarlar. Bölümü bitirenler ‘’Adalet Meslek Elemanı’’ olarak nitelenirler.
Adalet Bölümü Dersleri
   İki yıl yani dört dönemden oluşan bu bölümde eğitim süresince şu dersler verilmektedir. Programda Kamu Hukuku ve Özel Hukuk Bilgisi, Hukuk Bilgisi, Hukuk Usulü Bilgisi, Ceza ve Ceza Usulü Bilgisi, İcra-İflas Bilgisi, Avukatlık ve Noterlik Mevzuatı, Mali Mevzuat, Hukuk Dili, Adli Tıp, İnfaz Bilgisi, Kalem Mevzuatı Gibi Hukuk Bilgilerinin Yanı Sıra, Daktilografi, Türkçe, Yabancı Dil, Muhasebe, İşletme Yönetimi, Arşiv ve Dosyalama Teknikleri gibi teorik ve uygulamalı dersler okutulmaktadır.
Adalet Bölümü Maaşları

Adalet bölümü mezunları ne kadar maaş alır, adalet bölümü maaşı ne kadar? Yukarıda da bahsettiğimiz gibi KPSS iel herhangi bir devlet kurumuna atananların tahmini olarak alacağı maaş miktarı ortalama 2250 lira civarında olacaktır. Bu sadece tahmini bir orandır. Oynamalar olabilir. Normal memur değil de icra müdürü olanları çok yüksek maaşlar alırlar. Öyleki icra müdürlerinin 4500 lira kadar maaş alması mümkündür.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 16
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: 2 Yıllık Adalet Bölümü Hakkında Bilgi
2 Yıllık Adalet Bölümü Hakkında Bilgi
http://4.bp.blogspot.com/-jMHq-GF9RRs/U8orra6wPJI/AAAAAAAAA3w/y34uo3Chjv8/s1600/adalet-bolumu-is-imkanlari.jpg
http://4.bp.blogspot.com/-jMHq-GF9RRs/U8orra6wPJI/AAAAAAAAA3w/y34uo3Chjv8/s72-c/adalet-bolumu-is-imkanlari.jpg
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/07/2-yllk-adalet-bolumu-hakknda-bilgi.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/07/2-yllk-adalet-bolumu-hakknda-bilgi.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için