Acil Yardım Ve Afet Yönetimi Bölümü Maaşları İş İmkanları

PAYLAŞ:

   Merhaba değerli üniversite adayları; sizler için üniversite bölümleri ile ilgili her türlü bilgiyi güncel olacak şekilde derlemeye çalıştık. Bu yazımızda da sağlık bölümlerinden olan ve lisans bölümleri içinde yer alan Acil Yardım ve Afet Yönetimi iş imkânları, iş alanları, maaşları ve bölüm hakkında diğer bilgileri açıklamaya çalıştık.
       Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü,  YGS-2 puan türünde tercih edilen bir bölüm olup Eğitim süresi 4 yıldır. Genel olarak Arama-Kurtarma, Acil Yardım, İtfaiyecilik ve Afet Yönetimi konularını kendi içinde barındıran uygulamalı bir eğitim programını içermektedir. Bölümde staj yapma zorunluluğu vardır. Öğrenciler, yaz döneminde en az ikisi itfaiye teşkilatlarında olmak üzere toplam 4 kez yirmibeşer işgününden oluşan staj aşamasından geçip, eğitimlerinin son yılında bitirme tezi hazırlayarak mezun olurlar.  Programı tamamlayanlara “Acil Yardım ve Afet Yöneticisi” unvanı verilir.
Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümünün Amacı Nedir?
   Bölümün amacı deprem, sel, çığ, heyelan gibi afetlerin öncesinde eğitim, bilinçlendirme, proje geliştirme gibi önlemleri almak; afet olması durumunda ise koordinasyon başta olmak üzere her türlü kayıp azaltıcı faaliyeti yapmaya ve yönetmeye mesleği ile ilgili bilgi ve beceri ile donanıma sahip, yenilikçi, araştırmacı ve girişimci uzmanlar yetiştirmektir.
Programın önemli bir  avantajı, ülkemizde acil yardım ve afet yönetimi konusunda ciddi bir eleman yetersizliğinin bulunmasıdır. Bundan dolayı bölümden mezun olanların iş bulma noktasında bir adım önde olacakları düşünülebilir. KPSS atamaları diğer birçok bölüme kıyasla daha düşüktür.
Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?
   Yardımseverlik,, acil ve anlık gelişen olay ya da durumlarda çabuk ve doğru karar verme, fiziki olarak  uygun sağlamlıkta  olma,   titiz olma,  heyecan gerektiren olaylar karşısında soğukkanlı davranma, insanlarla  iyi iletişim kurabilme ve takım çalışmasına uyumlu olma gibi meziyetlere sahip olması bu mesleği yapmak için kolaylaştırıcı unsurlar olarak ön plana çıkabilir .
Acil Yardım ve Afet Yönetimi İş İmkanları, Çalışma Alanları ve İş Bulma Olanakları
Bölüm mezunları KPSS’ye girip yeterli puanı alarak kamuya ait farklı kurum ve kuruluşlara atanabilirler. Atandıkları takdirde çalıştıkları yerde 657 devlet memuru kanununa tabi memur olarak çalışırlar.
   Bu bölümü bitirenler, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının  merkez teşkilatında, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüklerinde,   Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüklerinde ,  Özel sektör ve sivil toplum örgütlerinde afet yönetimiyle ilgili alanlarda,  Üniversitelerde ilgili bölümlerde öğretim görevlisi olarak,  Uluslar arası kuruluşlarda afet yönetimiyle ilgili organizasyonlarda çalışma imkanı bulabilirler.
   ''iş imkanı, iş olanakları, mezunu maaşları, iş bulma olanakları, ne iş yaparlar, nerede çalışır''
Acil Yardım ve Afet Yönetimi Maaşları
   ‘’Acil yardım ve afet yöneticisi maaşları, acil yardım ve afet yönetimi mezunu maaşları’’
Bölümden başarı ile mezun olup bir devlet kurumunda işe başlayanlar iyi bir maaş almaktadırlar.
Aldıkları maaş 3000 TL den başlamak üzere kıdem ilerlemesine göre artmaktadır. Bu miktar, bölümü tercih etmek isteyen öğrencilere bir fikir olması açısından tahmini olarak verilen bir miktardır. Az miktar da olsa aşağısı veya yukarısı bir maaş da olabilir.
Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü Olan Üniversiteler
   Bölüm şu üniversitelerde bulunmaktadır: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi , Biruni Üniversitesi, Mustafa Kemal Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi., Girne Amerikan Üniversitesi. Puanı yeterli olup da bölümü tercih etmek isteyenlerin farklı araştırmalar da yapması yararlarına olacaktır.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 34
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Acil Yardım Ve Afet Yönetimi Bölümü Maaşları İş İmkanları
Acil Yardım Ve Afet Yönetimi Bölümü Maaşları İş İmkanları
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/07/acil-yardm-ve-afet-yonetimi-bolumu.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/07/acil-yardm-ve-afet-yonetimi-bolumu.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için