Ameliyathane Hizmetleri Bölümü İş İmkanları ve Maaşları

PAYLAŞ:

   İki yıllık (ön lisans) sağlık bölümlerinden bir tanesi de Ameliyathane Hizmetleri bölümüdür. Diğer birçok sağlık bölümünde olduğu gibi, Ameliyathane Hizmetleri bölümünde de iş bulmak kolay sayılmaktadır. Ülkemizde sağlığa gitgide önem verilmesi ve bu alanda çalışacak elemana her zaman ihtiyaç duyulması bu bölümün de tercih edilen bölümlerden biri olmasını sağlamıştır. Bu yazımızda ameliyathane hizmetleri bölümünün iş olanaklarını, ameliyathane Hizmetleri maaşlarını, çalışma alanlarını ve koşullarını, eğitim sürecini ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

Ameliyathane Hizmetleri Bölümü İş Olanakları
   Bu bölümden mezun olan öğrenciler gerek kamuya ait devlet hastanelerinde gerekse de her türlü özel hastanede iş bulma imkanına sahiptir. Ameliyatların yapıldığı tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışabilirler. Kamu hastanelerinde veya araştırma hastanesi olarak da adlandırılan üniversite hastanelerinde çalışmak için KPSS’ye girmek gereklidir. KPSS’den yeterli puanı alanlar, KPSS atamalarında tercih yaparak istedikleri yere atanabilirler. Atanamayanlar ise özel hastanelere başvurarak çalışma olanağına sahip olurlar.
amliyat hizmetleri bölümü hakkında bilgi
Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri

Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Hakkında Kısaca Bilgi
   Bu bölüm eğitim süresi iki (2) yıl olan ön lisans bölümlerinden bir tanesidir. Eğitim süresi dört dönemden oluşmaktadır. Bölümden mezun olanlar ameliyathane hizmetleri teknikeri unvanını alırlar. Bu bölümün amacı; ameliyathanelerde kullanılan her türlü alet ve aracı tanıyacak, onların gerekirse bakım ve onarımlarını üstlenecek, ameliyat sırasında doktorlara yardımcı olabilecek personeller yetiştirmektir. Eğitim süresince de bu hususlar dikkate alınarak eğitim verilmektedir.

Ameliyathane Hizmetleri bölümü Dersleri
   Bu bölümde ameliyat ve ameliyat araç-gereçleri için her türlü bakım, sterilizasyon vb. konularda eğitim verilmektedir. Sağlıkla ilgili temel derslerin birçoğu bu bölümde okutulmaktadır. Bölümde okutulan dersler şunlardır: Ameliyat Teknolojisi, Ameliyathane Uygulamaları, Anatomi, Atatürkçülük ve İnkılap Tarihi, Anesteziye Giriş, Fizyoloji, Davranış Bilimleri, İlkyardım, Enfeksiyon Hastalıkları, Sterilizasyon, Yabancı Dil, Hastane İdaresi, Cerrahi Hastalıklar Bilgisi.

Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri Ne İş Yapar?
   Öncelikle şunu belirmemiz gerekir ki bu bölüm mezunları ameliyathanelerde tüm sorumluluğu üstlerine almazlar. Başlarında sorumlu bir uzman bulunur ve onların talimatlarına göre hareket ederler. Yaptıkları bazı işler şunlardır:
-Ameliyat başlamadan önce, ameliyat masasının ve gerekli araç-gereçlerin hazırlanmasını sağlar.
-Ameliyat esnasında ameliyatı yapan doktor ve ekibine yardımcı olur.
-Kullanılan tüm aletlerin sterilizasyonunu sağlamakla görevlidir.
-Kendisi ile ilgili kayıtları tutar.

Ameliyat Hizmetleri Bölümü Hangi Bölümlere Dikey Geçiş Yapabilir?
Bu bölüm mezunları, isterlerse bazı 4 yıllık bölümlere dikey geçiş yapabilirler. Bunu gerçekleştirmek için DGS yani dikey geçiş sınavına girerler ve yeterli puanı aldıkları takdirde istedikleri 4 yıllık bölüme geçiş yaparlar. Geçiş yapabilecekleri bölümler şunlardır: Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri, Acil Yardım ve Afet Yönetimi lisans programları.

Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?
Ege Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Bülent Ecevit Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi gibi üniversitelerde bu bölüm okutulmaktadır.
Bu Bölümü İsteyenler Hangi Özelliklere Sahip Olmaldır?
   Özellikle el-göz koordinasyonu gelişmiş, biyoloji ve kimya bilimlerini seven, el işlerinde becerikli, ellerini hızlı bir şekilde kullanabilenlerin tercih etmesi daha sağlıklı ve yararlı olacaktır.

Ameliyathane Hizmetleri bölümü Maaşları

   Ameliyathane hizmetleri teknikeri ne kadar maaş alır, 2014 ameliyathane hizmetleri maaşı, 2015 ameliyathane hizmetleri maaşları: Bölümün tam olarak net maaşını vermek imkansız olsa da tahmini maaşları 2000-2500 lira civarında olmaktadır. Taban maaşları genellikle 1600 lira civarındadır ancak döner sermaye eklenince bu oran artmaktadır. Özel hastane maaşları ise değişiklik göstermektedir.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 24
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,475,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Ameliyathane Hizmetleri Bölümü İş İmkanları ve Maaşları
Ameliyathane Hizmetleri Bölümü İş İmkanları ve Maaşları
http://3.bp.blogspot.com/-g4_YpOEfw1g/U8mNY3CURRI/AAAAAAAAA2g/Cgpnam3iYBs/s1600/ameliyathane-hizmetleri-bolumu.jpg
http://3.bp.blogspot.com/-g4_YpOEfw1g/U8mNY3CURRI/AAAAAAAAA2g/Cgpnam3iYBs/s72-c/ameliyathane-hizmetleri-bolumu.jpg
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/07/ameliyathane-hizmetleri-bolumu-is.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/07/ameliyathane-hizmetleri-bolumu-is.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için