Basım ve Yayın Teknolojileri Bölümü İş İmkanları Maaşları

PAYLAŞ:

   Gazetecilik, dergicilik, habercilik, editörlük ve webmaster’lık yapmak isteyen öğrencilerin okumak istediği bölümlerden bir tanesi de Basım ve Yayımcılık Bölümüdür. Bu bölümde hem öğrencilerin içerik oluşturması sağlanıyor hem de oluşturulan içeriğin gazetelerde, dergilerde, çeşitli haber kaynaklarında veya internet sitelerinde yayınlanırken geçirdiği evreler öğretilmiş oluyor. Yani bir nevi işin teknik kısmı da öğretilmiş oluyor. Özellikle son yıllarda internet üzerinde yazarak para kazan kişilerin sayısı çoğalmıştır. İnsanlar farklı şirketlere veya büyük internet sitesi sahiplerine makale yazarak para kazanıyor ya da kendi web sitesini kurarak reklamlar aracılığı ile kazanma yoluna gidiyor. Bu bölümü okuyanların bu konularda da eğitim alıyor olması, onlar için büyük bir avantaj sayılabilir.
Basım ve Yayın Teknolojileri İş Olanakları, Basım ve Yayın Teknolojileri Mezunları Nerelerde Çalışabilir?
   Bu bölüm mezunlarının çalışabileceği alanlar çok geniştir. Aslında bölüm mezunları biraz araştırıp, emek verse sadece evinde oturarak bile büyük paralar kazanabilirler. Şimdi bölüm mezunlarının iş imkanlarını anlatıp, daha sonra kendi başlarına ne yapabilecekleri hakkında bazı fikirler üretmeye çalışacağız. Bölüm mezunları; gazete-dergi yayıncılığında, televizyon ve internet yayıncılığında, İnternet web siteleri ve çeşitli sosyal medya paylaşım sitelerinin tasarımında, ambalaj firmalarında, internet sitesi tasarım şirketlerinde, haber ajanslarında, grafik tasarım şirketlerindeçalışabilirler.
Basım ve Yayın Teknolojileri Bölümü Mezunları Evde Nasıl Para Kazanabilir?
   Yukarıda bu bölüm mezunlarının çalışabilecekleri yerler hakkında bilgi vermeye çalıştık; ancak kendisini iyi yetiştirmiş birisi ve kalemi güçlü olan birisi bu saydığımız yerlerin hiçbirisinde çalışmayıp evde kendi ofisini kursa dahi çok iyi paralar kazanabilir. Şunu söyleyebiliriz ki; bu işin eğitimini almadığı halde bir internet sitesi kurup belli bir zaman sonra büyük paralar kazanan kişiler bulunmaktadır. Bu işte ayda 100 lira kazananlar olduğu gibi 15.000 ve daha üstü paralar kazananlar da yok değil. Bunun için yapmanız gereken, bilgi sahibi olduğunuz yani kaliteli içerikler, yazılar, makaleler, haberler üretebileceğiniz bir alanla ilgili bir web sitesi açarak düzenli yazılar yazıp yayınlamaktır. Bunu bir iş olarak görüp günde 8 saat çalışıp 10-15 makale yazsanız dahi en geç bir yılda kazanacağınız miktar en kötü ihtimalle bir maaş kadar olacaktır. Tabi bunun için önce araştırma yapılıp hangi sektördeki sitelerin daha fazla kazanç getirdiğini öğrenmeniz gerekmektedir.
Basım ve Yayın Teknolojileri DGS Bölümleri
   Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünün dikey geçiş yapabileceği bölümler şunlardır: Basın ve Yayın, Fotoğraf, Fotoğraf ve Video, Gazetecilik, Görsel İletişim Tasarımı, Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı, Grafik, Grafik Sanatlar ve Grafik Tasarım, Grafik Sanatları, Grafik Tasarım, Grafik Tasarımı, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, İletişim, İletişim Bilimleri, İletişim Sanatları, İletişim Tasarımı, İletişim ve Tasarım, Medya ve İletişim, Reklam Tasarımı ve İletişimi, Reklamcılık, Reklamcılık ve Halkla İlişkiler.
    Yukarıda saydığım 4 yıllık bölümlerinden birine dikey geçiş yapabilmeniz için, ÖSYM tarafınca yapılan DGS sınavına girerek yeterli puanı almanız ve tercihleriniz arasındaki bu bölümlerden birine yerleşmeniz lazımdır. Dikey geçiş yaparak lisans mezunu olma şansını elde etmiş ve daha iyi bir bölümde okuma fırsatını elde etmiş olursunuz.
Basım ve Yayıncılık Teknolojileri Maaşları
   Bu bölümün çalışma alanları sadece devlet değil hatta daha çok özel sektör olduğu için değişiklik göstermektedir. Bir devlet kurumuna atanmayı başarabilen biri tahmini olarak ilk etapta 2000-2500 gibi bir maaş alacaktır; özel sektör için bir şeyler söylemek ise çok zordur. Kendi işini kuranlar ise çalıştıkları yani emek verdikleri veya şanslarının yaver gittikleri oranda kazanacaklardır.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 6
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Basım ve Yayın Teknolojileri Bölümü İş İmkanları Maaşları
Basım ve Yayın Teknolojileri Bölümü İş İmkanları Maaşları
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/07/basm-ve-yayn-teknolojileri-bolumu-is.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/07/basm-ve-yayn-teknolojileri-bolumu-is.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için