Bilgisayar Programcılığı İş İmkanları ve Maaşları

PAYLAŞ:

   İki yıllık (ön lisans) bölümlerden biri olan Bilgisayar Programcılığı bölümü, zamanının en iyi iki yıllık bölümlerden biri sayılmaktaydı. Ancak bölümün çok sayıda üniversitede açılması ve tercih eden öğrenci sayısının çok olmasından dolayı eski itibarını yitirdi diyebiliriz. Bundan 5-6 yıl öncesinde bile bu bölüm mezunlarının atanması kolaydı. Şimdilerde ise mezun sayısının çok olmasından dolayı KPSS atamaları düşük ve KPSS taban puanları da yüksek durumda.

Bilgisayar Programcılığı Bölümü İş Olanakları
   Bu yazıyı, bu bölüm mezunlarının nerede çalıştıklarını, ne iş yaptıklarını, iş bulma olanaklarını açığa kavuşturmak için hazırladık. Bölümden mezun olanlar ‘’bilgisayar program teknikeri’’ unvanını almaktadır. Bilgisayar program teknikerleri özel sektörde yani farklı kurum, kuruluş ve irketlerde çalışabildikleri gibi, KPSS’den yeterli puanı aldıkları takdirde devlete bağlı kurum ve kuruluşlarda da çalışabilirler. KPSS’den yeterli puanı alanlar genellikle alanları ile ilgili işleri tercih ederler. Ancak ön lisans KPSS dahilinde, kendilerine uygun diğer işleri veya meslekleri de tercih edebilirler.

Bilgisayar Programcılığı Mezunları Ne Kadar Maaş Alır?
   Bilindiği gibi özel sektörde çalışanların maaşları birbirinden farklı olmaktadır. Gerek iline göre gerekse de çalışılan yere göre maaşlarda küçük farklılıklar oluşabilir. Ancak şu an için özelde çalışan bilgisayar programı teknikerleri tahmini olarak 1500-2000 lira arasında maaş alabilmektedir. Devlete yani kamuya ait kuruluşlarda çalışanlar ise 2000-2500 arasında maaş alabilirler.

Nerede Çalışırlar?
   Atandıkları kurumların veya işe başladıkları şirketlerin ‘’Bilgi İşlem’’ merkezlerinde çalışırlar veya özel sektörde bilgisayar ile ilgili her türlü iş ve işlemi yaparlar.
Bilgisayar Programcılığı Tercih Edenlerin Hangi Özelliklere Sahip Olması Gerekir?
   Gerçekten bilgisayar ve programlarla ilgilenmeyi seven, bu işi sadece bölüm olarak değil de bir zevk olarak yapan kişiler daha başarılı olacaklardır. İlgi ve merak ön planda olmalı, teknolojinin getirdiği yenilikler mutlaka takip edilmelidir. Bölümü tercih edeceklerin aynı zamanda matematik ilgisi ve bilgisinin olması da önemlidir. Bu bölümü tercih edenler genellikle meslek liselerinde bu bölümü bitirenlerdir. Bu yüzden normal liselerden kazanan öğrencilerin gerçekten daha çok çaba sarf etmesi gerekir.
Hangi Dersler Okutulur?

İlk dönemlerde matematik dersi, programlama dilleri ile ilgili bilgiler, muhasebe gibi temel dersler verilir. Daha sonra ise bölümün derin derslerine geçilerek programlama ile ilgili mesleki bilgi içeren dersler işlenir.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Bilgisayar Programcılığı İş İmkanları ve Maaşları
Bilgisayar Programcılığı İş İmkanları ve Maaşları
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/07/bilgisayar-programciligi-is-imkanlari.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/07/bilgisayar-programciligi-is-imkanlari.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için