Bilgisayar Programcılığı Nasıldır?

PAYLAŞ:

   En çok öğrenci alımı yapan ve 2 yıllık bölümler arasında en çok tercih edilen bölümlerden bir tanesi de Bilgisayar Programcılığı Bölümüdür. Bu yazımızda bilgisayar programcılığı iş imkanları, bilgisayar programcılığı olan üniversiteler, bilgisayar programcılığı KPSS atamaları, taban puanları, bilgisayar programcılığı maaşları ve merak ettiğiniz daha birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Şimdi bilgisayar programcılığı hakkındaki tüm bilgiler başlıklar halinde inceleyelim:

Bilgisayar Programcılığı İş Olanakları – Bilgisayar Programcılığı Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışırlar?
  İçinde yaşadığımız devrin teknoloji devri olması ve bu teknoloji devrinde en büyük payın bilgisayarlara ait olmasından dolayı, bu bölümün iş imkanlarının, iş olanaklarının geniş olduğunu söyleyebiliriz. Şunu söyleyebiliriz ki günümüzde neredeyse her kurum, kuruluş, şirket ve büyük mağaza ister istemez bir bilgisayar programcısına ihtiyaç duymaktadır. Bilgisayar programcılığı mezunları; KPSS atamaları ile devletin her türlü kamu kurum ve kuruluşuna atanabilir. Devlete ait olan çeşitli kamu kurum ve kuruluşlar ile devlet bankalarının dışında; yine her türlü özel sektör kurum ve kuruluşları ile şirketlerinde iş bulma olanağı elde edebilirler. Bölüm için bayan veya erkek söz konusu değildir.

Bilgisayar Programcılığı Hakkında Bilgi
   Bilgisayar programcılığı 2 yıllık (ön lisans) bir bölümdür. Eğitim süresi 2 yıl yani dört dönemden oluşmaktadır. Bölümden mezun olanlar ‘’Bilgisayar Programcısı’’ unvanını kazanırlar ve kendilerine ‘’bilgisayar programcılığı’’ diploması verilir. Meslek liselerinin; Bilgi İşlem, Bilgisayar, Bilgisayar Donanım, Bilgisayar İşletimi/ Bilgisayar İşletimi Teknisyenliği, Bilgisayar Programcılığı, Bilgisayar Yazılım, Bilişim Teknolojileri bölümlerinin herhangi birinden mezun olanlar şartları uyduğu takdirde bu bölüme sınavsız geçiş haklarını kullanarak yerleşebilirler. Ancak genel liselerden mezun olup da üniversite sınavlarında yeterli puanı alanlar da bu bölüme yerleşebilmektedir.

Bilgisayar Programcılığı DGS Bölümleri –Bilgisayar Programcılığı Dikey Geçiş Yapabileceği Bölümler
   Hemen hemen her 2 yıllık bölüme DGS’ye girip yeterli puan alındığı takdirde bazı 4 yıllık bölümere geçme hakkı tanınmıştır. Bilgisayar programcılığı mezunlarının da DGS ile dikey geçiş yapabileceği bölümler bulunmaktadır. Bunlar: Bilgi Teknolojileri, Bilgisayar Bilimleri, Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Öğretmenliği, Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği, Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri, Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği, Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği, Bilgisayar- Enformatik, Fizik, İstatistik, İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Matematik-Bilgisayar, Kontrol Mühendisliği, Meteoroloji Mühendisliği, Uzay Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar, Enformasyon Teknolojileri bölümleridir.
Bilgisayar Programcılığı Maaşları – Bilgisayar Programcısı Maaşları
   Bölümden mezun olan öğrenciler; işe başladıkları yerlere göre farklı maaşlar almaktadırlar. Özellikle KPSS ataması ile devlet kurum ve kuruluşlarına atananlar ile özel sektörde çalışanlar arasında belirgin bir maaş miktarı farkı bulunmaktadır. Devlet kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar 2300-2500 lira civarında maaş alma imkanına sahiptir. Özel sektörde çalışanlar ise daha düşük miktarlar almaktadır. Genellikle asgari ücret dolaylarında veya iyi bir yerde çalışılıyorsa asgari ücretin 2-3 katı maaşla çalışanlar da mevcuttur. Bahsedilen oranlar 2014 2015 için geçerli sayılabilir.

Bilgisayar Programcılığı Dersleri – Bilgisayar Programcılığında Hangi Dersler Var?
   2 yıl süren eğitimde Türk Dili, İnkılap Tarihi, Yabancı Dil, Genel Matematik gibi derslerin yanında, meslekle ilgili Programa Dilleri, Muhasebe, Teknik Resim, İstatistik ve son sene ise daha ayrıntılı meslek dersleri okutulmaktadır.
Bilgisayar Programcıları Ne İş Yaparlar?
   Bölümden mezun olanlar masa başında, büro ortamında çalışırlar. Çalışılan yerdeki bilgisayar ile ilgili verilerin tutulması, kaydedilmesi, hesaplamaların yapılıp kaydedilmesi, gerekli programların yapılıp düzenlenmesi, bilgisayar bakımları ve programlama ile ilgili her türlü işi yaparlar.
Bilgisayar Programcılığı Bölümü Olan Üniversiteler

   Bilgisayar programcılığı hangi üniversitelerde var? Bu bölüm neredeyse her üniversitede hatta bazı üniversitelerin farklı bölgelerinde bulunan meslek yüksekokullarında bile bulunmaktadır.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Bilgisayar Programcılığı Nasıldır?
Bilgisayar Programcılığı Nasıldır?
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/07/bilgisayar-programclg-nasldr.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/07/bilgisayar-programclg-nasldr.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için