Biyoloji Öğretmenliği KPSS Atamaları İş İmkanları ve Maaşları Nasıl?

PAYLAŞ:

   Biyoloji, bilindiği gibi canlı bilimi anlamına gelmektedir. Biyoloji öğretmeni ise bu alanda ders veren kişidir. Bu bölümden mezun olanlar MEB’e bağlı okullarda Biyoloji dersine girerler. Çalıştıkları okullar her türlü lise (ortaöğretim) kurumu olabilir.

Biyoloji Öğretmenliği KPSS Atamaları Nasıldır, KPSS Taban Puanları Yüksek Mi?
   Bu bölüm için atanmalarının kolay olduğunu söylemek oldukça güçtür. Maalesef ki yıllardan beri KPSS sınavından yüksek puanlarla alım yapılmaktadır. Hem mezun sayısı fazladır hem de biyoloji öğretmenlerine duyulan ihtiyaç çok azdır. Bu da, biyoloji öğretmenliği bölümünün KPSS atamlarında en yüksek puana sahip olan bölümlerden biri olmasına sebep olmuştur. Ancak son yapılan atamalarda puanların biraz düştüğü görülmektedir. MEB’in yaptığı son iki öğretmenlik atamasında oluşan puanlar şu şekildedir:
2013 Eylül 79,477
2014 Şubat 76,082

Biyoloji Öğretmenliği İş Olanakları
-KPSS’den yeterli puanı alanlar MEB’e bağlı liselerde görev yaparlar.
-İsteyenler ALES vs. sınavlarından yeterli puanı alarak üniversitede kalabilir ve öğretim görevlisi sıfatıyla çalışabilir.
-Atanamayanlar, istekleri halinde ücretli öğretmenliğe başvurabilir.
-Dershanelerde veya etüt merkezlerinde çalışabilirler.
-Özel okullarda iş bulma olanağına sahiplerdir.
-Alanı ile ilgili diğer özel sektörlerde çalışabilirler.

Biyoloji Öğretmeni Maaşları
Yeni atanmış yani göreve yeni başlamış bir biyoloji öğretmeninin maaşı ek ders alıp almadığına göre 2000 lira ile 2600 lira arasında değişmektedir. Farklı sebeplerden dolayı bu miktar artabilmektedir. Örneğin evli olup eşi çalışmayan bir öğretmenin maaşı bu miktarlardan 150 lira kadar fazla olacaktır. Yine 0-5 yaş her çocuk için 30-40 lira kadar fazla para verilmektedir. Buradaki en büyük etken ise ek ders olup olmadığıdır. Ek dersi hiç olmayan biri 2000 lira kadar alırken, ful ek ders alan bir biyoloji öğretmeni 2700 lira kadar da maaş alabilir. Tabi bu miktarlar 2014 yılı için geçerlidir.

Biyoloji Bölümü İle Biyoloji Öğretmenliği Bölümü Arasındaki Farklar

   Bilindiği gibi biyoloji ile ilgili iki bölüm bulunmaktadır. Biri ‘’Biyoloji’’, diğeri ise ‘’Biyoloji Öğretmenliği’’ bölümüdür. Biyoloji öğretmenliğinin biyoloji bölümünden farkı Eğitim Fakülteleri kapsamında olması, yani eğitim derslerini almalarıdır. Öğretmenlik bölümünde okuyan öğrencilere genel derslerin yanında Eğitim Bilimleri dersleri de verilmektedir. Böylece Biyoloji öğretmenliğinden mezun olan öğrenciler direk KPSS’ye girerek öğretmen olabilmektedir. Ancak Biyoloji bölümü mezunları 4 yıllık eğitim sürecinin dışında pedagojik formasyon alması gerekmektedir. Başka şekilde öğretmen olması mümkün değildir.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Biyoloji Öğretmenliği KPSS Atamaları İş İmkanları ve Maaşları Nasıl?
Biyoloji Öğretmenliği KPSS Atamaları İş İmkanları ve Maaşları Nasıl?
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/07/biyoloji-ogretmenligi-kpss-atamalar-is.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/07/biyoloji-ogretmenligi-kpss-atamalar-is.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için