Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü İş İmkanları Maaşları

PAYLAŞ:

   Sağlık bölümlerinin gitgide önem kazandığı ülkemizde, bu bölümlere olan rağbet de her zaman artmaktadır. Türkiye’de sağlık alanına çok önem verilmekte ve bu sektöre tonlarca para harcanmaktadır. Bu durum da neredeyse tüm sağlık bölümü mezunlarına iş alanı sağlamakta ve her gün yeni yeni sağlık bölümleri açılmaktadır. Biyomedikal Cihaz Teknolojisi bölümü de sağlık bölümleri içerisinde iyi bir yeri olan bölümlerden birisidir. Bu yazımızda sizlere; Biyomedikal Cihaz Teknolojisi bölümü iş olanakları, çalışma alanları, iş bulma olanakları, Biyomedikal Cihaz Teknolojisi maaşları ve daha birçok konu hakkında bilgi vermeye çalışacağız.
Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Bölümü İş İmkânları
   Biyomedikal cihaz teknolojisi mezunlar ne iş yapar, nerede çalışır, iş bulma imkânları nedir? Bu bölümden mezun olan öğrenciler KPSS’ye girmek şartıyla her türlü devlet sağlık kurumunda işe başlayabilirler. KPSS sınavından yeterli puanı alanlar, devlet kamu hastanelerine, dispanserlere, üniversite araştırma hastanelerine ve kamuya ait diğer bazı sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışırlar. KPSS atamalarında yeterli puanı alamadığı için atanamayanlar da yine her türlü özel hastane veya sağlık kuruluşlarında iş bulma imkânına sahiptirler.
Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Mezunları Ne Kadar Maaş Alır?
   ‘’biyomedikal cihaz teknolojisi maaşı, biyomedikal cihaz teknolojisi bölümü maaşları ne kadar, biyomedikal cihaz teknikeri maşları 2014 2015’’
   Sizlerin de tahmin edeceğiniz gibi bu bölüm mezunları; çalıştıkları yere göre maaş almaktadırlar. Bir mezun ya devlete ait bir sağlık kurumunda çalışacaktır ya özel bir hastanede iş bulacaktır ya da kendi işini kuracaktır.
   Herhangi bir devlet hastanesinde çalışan bir Biyomedikal Cihaz teknikeri taban maaş, döner sermaye olarak tahmini 2500 lira ve üzeri maaş alabilmektedir. Verdiğimiz maaş miktarı hastaneden hastaneye değişebilmektedir; çünkü her hastanenin ödediği döner sermaye veya performans ücreti farklı olabilmektedir.
   Özel sektörde yani özel hastanelerde çalışanlar ise genellikle asgari ücretin 2 katı kadar maaş almaktadırlar. Yani günümü koşullarında ortalama 1500 lira maaş alırlar. Tabi bu da çalışılan kuruma veya işverene göre değişmektedir. Kendi işini kuranlar da emek verdikleri ve şansları güzel gittiği oranda kazanabilirler.
Biyomedikal Cihaz Teknolojileri DGS Bölümleri
   Biyomedikal Cihaz Teknolojileri bölümünün DGS sınavı ile dikey geçiş yapabileceği bazı bölümler bulunmaktadır. Her sene yapılan DGS’de yeterli puanı alanlar tercih ettikleri 4 yıllık bölümleri veya bölümü yazarak lisans okuma fırsatı elde edebilir. Biyomedikal cihaz teknolojilerinin dikey geçiş yapabileceği bölümler; Biyomedikal Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümleridir. Görüldüğü gibi bu bölümler de en iyi mühendislik bölümlerinden sayılmaktadır. Bu anlamda bu bölüm; DGS ile lisansa geçiş bölümü olarak düşünülebilir.
Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Hakkında Bilgi
   2 yıllık yani ön lisans bölümlerinden biri olan biyomedikal cihaz teknolojileri öğrenciler, mezun olduktan sonra ‘’Biyomedikal Cihaz Teknikeri’’ unvanını kazanmış olurlar. Devlet kurumlarına atananlar memur statüsünde ‘’tekniker’’ sınıfında görev yaparlar. İki yıl olan eğitim süreleri boyunca Fizyoloji, matematik, biyokimya, kimya, fizik, gibi bazı genel derslerin yanında; X-ray cihazları, Biyomedikale Giriş, Laboratuvar Cihazları, Elektronik ve Lojik Devreler gibi bazı meslek derslerini alırlar.
Biyomedikal Cihaz Teknikeri Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?
-Tıp ve biyolojik bilimlerde kullanılan alet ve cihazları şemaları uygun bir şekilde monte eder,
-Aletlerin kullanım şekillerini ve tekniklerini ilgililere gösterir veya anlatır,
-Alanı ile ilgili cihazları onarır ve onların bakımını yapar.

   Sözün özü, iş imkânlarının hiç olmadığı düşünülse bile DGS’den yüksek puan alarak, bir mühendislik bölümüne geçiş yapmak için yazılabilecek bir bölüm sayılmaktadır. Tabi iş imkânları da yok değildir.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 43
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü İş İmkanları Maaşları
Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü İş İmkanları Maaşları
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/07/biyomedikal-cihaz-teknolojisi-bolumu-is.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/07/biyomedikal-cihaz-teknolojisi-bolumu-is.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için