DGS Türkçe Mantık Soruları Nasıl Çözülür?

PAYLAŞ:

   Merhaba arkadaşlar; bilindiği gibi DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) öğrencileri en çok zorlayan sorular genellikle mantık soruları olmaktadır. DGS Sözel mantık soruları olarak da anılan DGS Türkçe mantık soruları, öğrencilerin fazlası ile zamanını almakta, böylece bazı soruları hiç okuma fırsatı bulmamasına bile sebep olmaktadır.
   Aslında işin püf noktasını bilen yani DGS Türkçe mantık sorularını çözme tekniklerini bilen öğrenciler, bu soruları cevaplamakta pek zorlanmamaktadır. İşte bizler de DGS’ye girecek olan öğrencilere bir nebze de yardımcı olmak için ‘’DGS mantık soruları nasıl çözülür’’ başlıklı bir yazı hazırlamayı düşündük. Örnek soru ve çözümü şeklinde bu tür sorulara nasıl yaklaşılması gerektiğini ifade etmeye çalışacağız.

   Burada bilmeniz gereken, bu tarz sorular, sözel mantık sorusu olarak anılsa da çoğunun sayısal mantıkla çözülebileceğidir. Mantık sorularının çözmenin en basit yolu tablolaştırmaktır. Bu sorular bazen basit bir şema veya tek tablo ile çözülebileceği gibi, bazen birden fazla tablo çizmek gerekebilir.  Tablonuzu oluşturduktan sonra verilen kesin bilgileri önce yerleştirin. Bu verilerle sonuca ulaşıp ulaşamadığınıza bakın, sonuca ulaşamadıysanız ihtimalleri de tabloya veya bir kenara yazarak tekrar inceleyin. Buyurun mantık sorularını çözme tekniklerini beraber incelemeye.

Örnek Mantık Sorusu
-Bir otobüs durağından hareket ederken ilk 6 durakta aşağıdaki gibi bir indi bindi gerçekleşiyor.
1 . durak: 8 kişi biniyor.
2 . durak: 6 kişi biniyor, 3 kişi iniyor.
3 . durak: 5 kişi biniyor, 4 kişi iniyor
4 . durak: 7 kişi iniyor.
5 . durak: 6 kişi biniyor, 5 kişi iniyor.
6 . durak: 9 kişi iniyor.
Sorular:
. Verilen bilgilere göre durağından kalkan otobüsün içinde kaç kişi olursa 4. duraktan sonra otobüsün içinde 26 kişi olur?
A ) 15 B) 16 C) 18 D) 21 E) 24

2 . Verilen bilgilere göre durağından 5 kişi ile kalkan otobüs 3. durağa uğramazsa 6. duraktan sonra otobüsün içinde kaç kişi olur?
A ) 1 B) 2 C) 3 D) 4 E) 5
3 . Verilen bilgilere göre çift numaralı durakları atlayıp geçen otobüs 6. duraktan sonra içinde 32 kişi olduğuna göre, duraktan kalkarken otobüste kaç kişi vardır?
A ) 26 B) 22 C) 20 D) 12 E) 7

Sözel Mantık Sorusunun Açıklamalı Çözümü

  Şimdi arkadaşlar, görmenizi istediğimiz yer ‘’verilen bilgiler’’ bölümüdür. Bu kısım tamamen kafa karıştırmaya yönelik hazırlanmıştır. Öyle ki gereksiz verilen kısımlar bulunmaktadır. Şimdi o kısmı buraya kopyalayarak yapacağımız bazı işlemleri görelim:

-Bir otobüs durağından hareket ederken ilk 6 durakta aşağıdaki gibi bir indi bindi gerçekleşiyor.
1. durak: 8 kişi biniyor. Sıkıntı yok +8
2. durak: 6 kişi biniyor, 3 kişi iniyor. Direk +3 yazalım; sadece lafı dolandırmışlar
3. durak: 5 kişi biniyor, 4 kişi iniyor Direk +1 yazalım; sadece lafı dolaştırmışlar
4. durak: 7 kişi iniyor. Yolcular indiği için -7 yazıyoruz
5. durak: 6 kişi biniyor, 5 kişi iniyor. +1 yazıyoruz
6. durak: 9 kişi iniyor. -9 yazıyoruz.
Şimdi basit tablomuzu yapalım ve verileri yerleştirelim.

1.durak
2.durak
3.durak
4.durak
5.durak
6.durak
8
3
1
-7
1
-9

Şimdi de ilk sorumuza bakalım ve çözelim.
Soru 1 ) Verilen bilgilere göre durağından kalkan otobüsün içinde kaç kişi olursa 4. duraktan sonra otobüsün içinde 26 kişi olur?
A) 15 B) 16 C) 18 D) 21 E) 24
Çözüm: Otobüs duraktan kalkarken içinde kaç yolcu olduğunu bilmiyoruz. Şimdi basit bir denklem kurmamız gerekiyor.
Yolcu=Y
Y+8+3+1-7=26
Y=21 Cevap D şıkkı (tabi denklemi kurmadan toplama işlemini direk yapsak da sonuç çıkacaktır.

Soru 2 ) Verilen bilgilere göre durağından 5 kişi ile kalkan otobüs 3. durağa uğramazsa 6. duraktan sonra otobüsün içinde kaç kişi olur?
A ) 1 B) 2 C) 3 D) 4 E) 5
Çözüm:
Otobüs kalkarken 5 kişi var, 1. Duraktan 8 kişi, 2. Duraktan 3 kişi, 3. Duraktan almıyor, 4. Duraktan……
5+8+3-7+1-9=1 cevap A şıkkı.

Soru 3 ) Verilen bilgilere göre çift numaralı durakları atlayıp geçen otobüs 6. duraktan sonra içinde 32 kişi olduğuna göre, duraktan kalkarken otobüste kaç kişi vardır?
A) 26 B) 22 C) 20 D) 12 E) 7
Çözüm: Otobüsün içinde kaç kişi olduğunu bilmiyoruz (Y) ve otobüs, durağından kalkarken çift numaralı duraklara hiç uğramıyor. Buna göre;
Y+8+1+1=32
Y=22 cevap b şıkkı

   Evet, arkadaşlar; örnek olması ve anlaşılması için basit bir soru örneği aldık. Amacımız bu tür sorulara yaklaşımın nasıl olduğunu göstermek. DGS Türkçe mantık soruları aslında sandığınız kadar zor değil. Sadece biraz pratik yapmanız gerekiyor o kadar. Bunun için de bol bol çözümlü mantık sorularını gözden geçirmeniz ve kendiniz de çözmeye çalışmanız gerekmektedir. Hepinize DGS’de şimdiden başarılar dileriz.

-DGS sözel mantık soruları çözümleri, dgs Türkçe mantık soruları çözme teknikleri, DGS sözel mantık soruları nasıl çözülür…

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: DGS Türkçe Mantık Soruları Nasıl Çözülür?
DGS Türkçe Mantık Soruları Nasıl Çözülür?
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/07/dgs-turkce-mantk-sorular-nasl-cozulur.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/07/dgs-turkce-mantk-sorular-nasl-cozulur.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için