Göreve Yeni Başlayan Bir Öğretmenin Maaşı 2015

   2014-2015 eğitim-öğretim yılında göreve yeni başlayacak olan öğretmenlerimizin merak konusu olan maaşları açıklıyoruz. Bir öğretmenin ne kadar maaş aldığını, ek derslerle ilgili bilgileri, maaş dışında alınan ücretleri, ek ders ücretleri ve daha birçok faktörü birlikte inceleyeceğiz. Ancak öğretmen maaşlarını öğrenmeden önce, öğretmen maaş miktarına...

365 1
   2014-2015 eğitim-öğretim yılında göreve yeni başlayacak olan öğretmenlerimizin merak konusu olan maaşları açıklıyoruz. Bir öğretmenin ne kadar maaş aldığını, ek derslerle ilgili bilgileri, maaş dışında alınan ücretleri, ek ders ücretleri ve daha birçok faktörü birlikte inceleyeceğiz. Ancak öğretmen maaşlarını öğrenmeden önce, öğretmen maaş miktarına etki eden bazı hususları incelemek lazım.
Öğretmen Maaşına Etki Eden Hususlar
Evet, arkadaşlar; bir öğretmenin maaş miktarını belirleyen önemli hususlar bulunmaktadır. Aşağıdaki kavramları dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz.
Taban Maaş: Taban maaş her öğretmenin aldığı en az maaş olarak bilinmektedir. Yani göreve yeni başlamış bir öğretmenin derecesi, kıdemi, medeni durumu, tazimatları vs. bakılmaksızın aldığı sabit maaştır. Göreve yeni başlamış bir öğretmenin taban maaşı 2050-2100 civarındadır. 2015 yılında ise tahmini olarak 2150 lira olacağı söylenebilir. Verdiğimiz miktarlarda çok küçük sapmalar olabilir.
Ek Ders Ücreti: Öğretmenlerin, maaşları dışında girdikleri ders adedince aldıkları ücrettir. Branş öğretmenlerinde taban maaşı karşılığında girilen ders sayısı 15, sınıf öğretmenlerinde ise 18 saattir. Bu ders sayılarının dışında girilen dersler ise ek ders sayılır ve ücretleri hesaplanarak taban maaşa eklenir. Bir öğretmenin alabileceği maksimum ek ders miktarı ise maaş karşılığı olan ders sayısı ile beraber toplam 30 derstir. Şuan için girilen bir ek ders ücreti 9-9,5 liradır.
Aile Yardım Ödeneği: Eşi çalışmayan öğretmenlere verilen yardımdır. Eşi çalışmayan bir öğretmene eş yardımı (aile yardımı) adı altında tahmini 175 lira civarında ücret ödenmektedir ve taban maaşa eklenmektedir.
Çocuk Yardımı: Devlet çocuğu olan memurlara ek bir ücret ödemektedir. 0-5 yaş arası her çocuk için yaklaşık 35 lira, 5 yaş üstü çocuklar için ise 25 lira civarında para ödenmektedir ve bu ücretler taban maaşa eklenmektedir.
Kademe-Derece: Göreve yeni başlayan bir öğretmen 9 derece 1 kademe ile başlar. Yani bu öğretmen 9’a 1 olarak nitelendirilir. Normal şartlarda her yıl için bir kademe düşürülür. Ve derece kademe düştükçe alınan maaş miktarı 5 lira ile 150 lira arasında değişir. Bu değişim ilk 10-15 yılda çok azdır yani maaşa etkisi pek yoktur. Göreve başladığı sene 9’a 1 olan öğretmen diğer seneler sırasıyla, 9’a 2, 9’a 3, 8’e 1, 8’e 2…… şeklinde devam eder.
Dil Tazminatı: Yabancı dil sınavına girip belirlenen seviyenin üstünde puan alan öğretmenlere, dil taminatı altında ücret verilmektedir. Tahmini olarak söylüyorum, dil sınavında 70 puan alana 20 lira, 80 puan alana 30 lira, 90 puan alana 40 lira gibi. (Rakamlar tahmini, sallamadır)
Sınıf Rehberliği ve Sosyal Kulüp Danışmanlığı:Branş öğretmenlerine herhangi bir sınıfın sınıf rehber öğretmenliği veya herhangi bir kulübün danışmanlığı verildiğinde, taban maaşa haftada 2 ek ders olmak üzere ücret eklenir. Sınıf rehberliği veya sosyal kulüpten birisinin verilmesi yeterlidir. Her ikisi verilse de verilen ek ders ücreti yine de haftada 2 saat olacaktır.
Hazırlık ve Planlama: Öğretmenlere girdikleri her 10 ders için 1 ek ders ücreti ödenmektedir. Örneğin 10-19 saat derse girene 1 saat fazladan, 20-29 saat girene 2 saat fazladan, 30 saat girene 3 saat fazladan ek ders ücreti ödenir.
Diğer Ücretler: Tüm bunların yanında ÖSYM’nin, MEB’in sınavlarında, seçimlerde vb. görevlendirilen öğretmenlere ayrıca ücretleri ödenmektedir.
öğretmen maaşları 2015
Öğretmen Maaşları

   Tüm bu hususlardan sonra göreve yeni başlamış bir öğretmenin maaşına göz atalım.
-Göreve yeni başlamış bir öğretmen; bekarsa, çocuksuzsa, dil tazminatı vb. yoksa ve hiç ek ders almıyorsa alacağı maaş yaklaşık 2100 lira olacaktır.
   Gerisini de sizler yukarıdaki hususları hesaplayarak alınacak olan maaş miktarını hesaplayabilirsiniz. Daha iyi anlaşılması için bir örnek verelim.
Örnek Soru: Cin Ali KPSS ile öğretmen olarak atanmıştır. Henüz bekardır ve dil tazminatı gibi hiçbir vasfı yoktur. Ordabirköyvaruzakta Okulu’na Türkçe Öğretmeni olarak atandı ve kendisine haftada 22 saat ders verildi. Ayrıca 7-A sınıfının rehberliği verildi. Cin alinin maaşı ne kadar olacaktır?
Örnek Cevap: Cin Ali taban maaş olarak 2100 lira alacaktır. Maaş karşılığı olan ders sayısı 15 iken, o 22 saat derse girdiği için haftada 7 saat fazladan ek ders ücreti alacaktır. Sınıf rehberliği için de haftada iki saat verilecektir. Ayrıca 22 saat derse girdiği için hazırlık ve planlamadan, ekstradan 2 saat daha ücret alacaktır. Şimdi bunları toplayalım:
Taban Maaş: 2100,
(Haftada 11 ek ders çarpı 9,5 lira): Ayda eder 418 lira
Toplam: 2100+418=2518

   Lütfen yorumlarınızla bize destek vermeyi unutmayın, değerli hocalarımız…
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

1 comment

  1. Adsız Cevapla

    Herhangi bir branşa ait özel soru sormak isteyenler, yorum yazabilirler.

css.php