KPSS Tarih Soruları Nasıl Çözülür

   KPSS’de en çok zorlayan derslerden birisi tarihtir. Öğrenci deyimiyle ‘’namussuz ders’’ olarak nitelendirilmektedir. Öyle ki tüm konuları ezberleyip çok iyi bir şekilde kavradığını düşünen öğrenciler bile, KPSS esnasında soruların büyük bir bölümünü yanlış cevaplayabilmektedir. Sizler için tecrübemiz dahilinde, KPSS tarih sorularının nasıl çözülebileceği, bu...

544 2
   KPSS’de en çok zorlayan derslerden birisi tarihtir. Öğrenci deyimiyle ‘’namussuz ders’’ olarak nitelendirilmektedir. Öyle ki tüm konuları ezberleyip çok iyi bir şekilde kavradığını düşünen öğrenciler bile, KPSS esnasında soruların büyük bir bölümünü yanlış cevaplayabilmektedir. Sizler için tecrübemiz dahilinde, KPSS tarih sorularının nasıl çözülebileceği, bu derse yaklaşımın ve çalışmanın nasıl olması gerektiği ve tarih sorularını çözerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıklamaya çalışacağız. Bunu başlıklar halinde ele alırsak daha okunabilir bir yazı oluşturmuş olacağımızı düşünüyoruz. Şimdi gelelim KPSS tarih sorularının nasıl çözülebileceğine.
Konular Çok İyi Bir Şekilde Kavranmış Olmalı!
   Evet, arkadaşlar; tarih sorularını çözebilmenin en önemli yolu konuları iyi bir şekilde öğrenmek, kavramaktır. Peki, KPSS tarih dersine nasıl çalışılmalı, konuların iyi bir şekilde kavranması için neler yapılmalıdır?
   KPSS’ye hazırlık sürecinde tarih dersine çalışanların yaptığı en büyük hatalardan birisi, tarih dersi konularını roman okurmuş gibi okumasıdır. Tarih konuları normalde basittir ve okunduğu anda herkes tarafından anlaşılır. Ancak burada önemli olan konunun o an için anlaşılması değil, hafızada tutulmasıdır. Bu bilgileri hayatınız boyunca hafızanızda tutmanızı bekleyen yok elbette ancak en azından sınav anına kadar bunu yapmanız şart.
Tarih Dersine Çalışma Yöntemi
   Bunun için de tarih konularına çalışırken şu yöntemleri kullanmanızı tavsiye ediyoruz: Çalışacağınız tarih konusunu açın; bu konu çok uzunsa yani bir sürü alt başlıktan oluşuyorsa, öncelikle konuyu kendinizce bölümlere ayırın. Örneğin ilk bölümü okuyun ve okurken önemli gördüğünüz yerlerin altını çizin. Çizdiğiniz kısımlar; özellikle unutabileceğinizi düşündüğünüz bilgiler ve ezberlenmesi gereken bilgiler olsun. Bu şekilde konuyu okuyup anladıktan sonra; bu iş için özel olarak ayırdığınız bir defteri açın ve konu başlığını yazarak, altını çizdiğiniz tüm kısımları yazın. Yazma işlemi bittikten sonra bu sefer de yazdıklarınızı okuyun ve sırasıyla diğer bölümlere geçin. Tüm bölümler için aynı şeyi yaptıktan sonra; defterinizdeki notları bu sefer de baştan sona tekrar okuyun ve konu ile ilgili soruları çözmeye başlayın. Yanlış çözdüğünüz soruların konularına tekrar göz atmayı unutmayın! Yazdığınız notları ise kesinlikle ve kesinlikle arada bir tekrar okumayı unutmayın.
kpss tarih soruları nasıl çözülür
Emek=Yemek

Kronolojiyi İyi Ezberleyin!
İnkılap tarihi dersindeki tüm tarihleri yazsanız, toplam 2-3 sayfayı geçmez. İsterseniz bu tarih bilgilerini 1 günde bile su gibi ezberleyebilirsiniz. Bazı olayları sadece yıl olarak ezberlemeniz yeterlidir; ancak bazı önemli olayları ay-yıl olarak ezberlemeniz işinize yarayacaktır. Bu durum, özellikle art arda gelen inkılaplar, kongre ve genelgeler vs. için geçerlidir. Kronolojiyi ezberlemenizi sadece bilgi olarak sorulan soru tarzlarını çözebilmeniz için tavsiye etmiyoruz. Olayların tarihlerini iyi bir şekilde öğrenirseniz tüm konuları kavramakta ve sorular hakkında doğru yorumlar yapmakta işinizi kolaylaştırmış olursunuz.
KPSS Tarih Sorularını Çözme Teknikleri
   İnternette verilen bazı bilgilere göre önce verilen paragrafın okunması gerektiği ifade edilse de; aslında bu bize göre yanlış bir bilgidir. Soru kökünü, yani ne istendiğini bilmeden paragrafı okumak zaman kaybına sebep olabilir. Bu yüzden özellikle paragraflı tarih sorularını çözerken önce ne istendiğini belirten soru kökünü okuyun daha sonra paragrafa geçin. Böylece paragrafı okurken neyi aradığınızı bilir ona göre okur ve gerekli kısımları işaretlersiniz.
‘’Sadece bu bilgilere göre…’’ Soruları
   Öğrencilerin içine düştüğü en büyük yanılgılardan bir tanesi de, soruda ‘’sadece bu bilgilere göre…’’ ifadesi yer almasına rağmen; tüm bilgilerini kullanmaya çalışmasıdır. Bir tarih sorusunda sadece bu bilgilere göre diyorsa tek yapmanız gereken şey, tarih ile ilgili bildiğiniz her şeyi unutmak ve sadece ilgili paragrafa odaklanmak olmalıdır. O soru bir yorum sorusudur ve sadece aklınızı kullanarak doğru cevabı bulmanız isteniyordur.

-KPSS tarih sorularını çözme teknikleri, kpss tarih sorularını çözmenin püf noktaları, tarih sorularını çözemiyorum, tarih sorularını çözmek için neler yapılmalı, ne yapmalıyıp?
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

2 comments

  1. Adsız Cevapla

    Nefret ediorum tarihten..olmuyor ezberlesemde olmuyor?? Bu bilgiler yeterli gelmedi bana

    1. ridvanozkan Cevapla

      Aslında sorun tarihte veya sizde değil. Sorun tarih sorularında. Özellikle KPSS'de sorulan tarih soruları, maalesef bilgiyi ölçmek için değil, öğrenciyi elemek için soruluyor. İnanın bu sorun sadece sizde değil, tarih mezunlarında da var. Adam tarihin hepsini ezberlemiş; ama o soruları çözemiyor. Yapılacak en güzel dua, en az yanlış yapmak şeklinde olacak sanırım. İnanın yapılabilecek başka bir şeyler olsa, konuya eklerdim; ancak şimdilik sadece bu kadarı var.

css.php