KPSS Türkçe Sözel Mantık Soruları Nasıl Çözülür?

PAYLAŞ:

   Eskiden KPSS Türkçe bölümünde mantık soruları sorulmuyordu. Ancak artık bu sınavda ALES’teki sözel mantık sorularına benzer sorular da çıkmaya başladı. KPSS adaylarının büyük bir çoğunluğu da bu soruları çözmekte çok zorlanmaktadır. Özellikle daha önce mantık soruları ile pek haşir neşir olmayan adaylar sınav esnasında resmen sendelemektedir.
   Peki, KPSS’de bir soru bile bu kadar önemliyken, Türkçe sözel mantık soruları gözden çıkarılmalı mı yoksa üstüne gidilerek çözme teknikleri öğrenilmeli mi? Elbette ki bu sözel mantık sorularını gözden çıkarmak akla bile getirilmemeli. Bir soruyu fazla yapmak bile kişiyi binlerce kişinin önüne geçirebiliyorsa, KPSS’den hiçbir dersin, hiçbir konunun ve hiçbir sorunun gözden çıkarılmaması gerekir.
   Tamam, doğru söylüyorsunuz da KPSS sözel mantık soruları nasıl çözülür, Türkçe mantık sorularını çözme teknikleri nelerdir, sözel mantık sorularını çözmenin püf noktaları nelerdir diyorsanız, yazımızı okumaya devam etmeniz gerekmektedir. Bu yazıda KPSS sözel mantık sorularının nasıl çözülmesi gerektiği ile ilgili birkaç tavsiyede bulunduktan sonra çözümlü soru örneğine geçeceğiz. Çözümlü mantık sorusu örneği, işi anlamanızı ve bu sorulara nasıl yaklaşmanız gerektiğini sizlere gösterebilir?
KPSS Türkçe Mantık Soruları Nasıl Çözülür?
   Şimdi arkadaşlar, bu konuyu nerede araştırırsanız araştırın, size söylenecek olan, tavsiye edilecek olan ilk şey tablolaştırma tekniği olacaktır. Zaten mantık sorularını çözmenin başka bir alternatifi de yok sayılmaktadır. Elbette ki çok çok zeki olan arkadaşlarımız bu tür yöntemleri uygulamadan da sadece hafızada canlandırarak çözebilirler; ancak maalesef hepimiz çok çok zeki değiliz. O zaman ne yapacağız? Elbette ki klasik tablolama yöntemini uygulayacağız.
Türkçe Mantık Sorularını Çözmek İçin Tavsiyeler
-Bu soruların sandığınız kadar zor olmadığını bilin.
-Konu anlatımına hiç bakmadan, mantık sorularını çözmeye başlarsanız büyük ihtimalle başarısız olacağınızı unutmayın.
-Bu yüzden mutlaka ve mutlaka konu ile ilgili bir anlatım bulun ve çözümlü mantık sorularını inceleyin. İnceledikten sonra aynı soruları kendiniz çözmeye başlayın.
-Tablolama tekniğini mutlaka kullanın; bunun için verilenlere uygun bir veya iki tablo oluşturarak, kesin bilgileri yerine yerleştirin.
Sözel Mantık Sorusu Ve Çözümü
-Bir otobüs durağından hareket ederken ilk 6 durakta aşağıdaki gibi bir indi bindi gerçekleşiyor.
1. durak: 8 kişi biniyor.
2. durak: 6 kişi biniyor, 3 kişi iniyor.
3. durak: 5 kişi biniyor, 4 kişi iniyor
4. durak: 7 kişi iniyor.
5. durak: 6 kişi biniyor, 5 kişi iniyor.
6. durak: 9 kişi iniyor.
Sorular:
1. Verilen bilgilere göre durağından kalkan otobüsün içinde kaç kişi olursa 4. duraktan sonra otobüsün içinde 26 kişi olur?
A) 15 B) 16 C) 18 D) 21 E) 24

2. Verilen bilgilere göre durağından 5 kişi ile kalkan otobüs 3. durağa uğramazsa 6. duraktan sonra otobüsün içinde kaç kişi olur?
A) 1 B) 2 C) 3 D) 4 E) 5
3. Verilen bilgilere göre çift numaralı durakları atlayıp geçen otobüs 6. duraktan sonra içinde 32 kişi olduğuna göre, duraktan kalkarken otobüste kaç kişi vardır?
A) 26 B) 22 C) 20 D) 12 E) 7

Sözel Mantık Sorusunun Açıklamalı Çözümü
Şimdi arkadaşlar, görmenizi istediğimiz yer ‘’verilen bilgiler’’ bölümüdür. Bu kısım tamamen kafa karıştırmaya yönelik hazırlanmıştır. Öyle ki gereksiz verilen kısımlar bulunmaktadır. Şimdi o kısmı buraya kopyalayarak yapacağımız bazı işlemleri görelim:
-Bir otobüs durağından hareket ederken ilk 6 durakta aşağıdaki gibi bir indi bindi gerçekleşiyor.
1. durak: 8 kişi biniyor. Sıkıntı yok +8
2. durak: 6 kişi biniyor, 3 kişi iniyor. Direk +3 yazalım; sadece lafı dolandırmışlar
3. durak: 5 kişi biniyor, 4 kişi iniyor Direk +1 yazalım; sadece lafı dolaştırmışlar
4. durak: 7 kişi iniyor. Yolcular indiği için -7 yazıyoruz
5. durak: 6 kişi biniyor, 5 kişi iniyor. +1 yazıyoruz
6. durak: 9 kişi iniyor. -9 yazıyoruz.
Şimdi basit tablomuzu yapalım ve verileri yerleştirelim.
1.durak
2.durak
3.durak
4.durak
5.durak
6.durak
8
3
1
-7
1
-9

Şimdi de ilk sorumuza bakalım ve çözelim.
Soru 1 ) Verilen bilgilere göre durağından kalkan otobüsün içinde kaç kişi olursa 4. duraktan sonra otobüsün içinde 26 kişi olur?
A) 15 B) 16 C) 18 D) 21 E) 24
Çözüm: Otobüs duraktan kalkarken içinde kaç yolcu olduğunu bilmiyoruz. Şimdi basit bir denklem kurmamız gerekiyor.
Yolcu=Y
Y+8+3+1-7=26
Y=21 Cevap D şıkkı (tabi denklemi kurmadan toplama işlemini direk yapsak da sonuç çıkacaktır.
Soru 2 ) Verilen bilgilere göre durağından 5 kişi ile kalkan otobüs 3. durağa uğramazsa 6. duraktan sonra otobüsün içinde kaç kişi olur?
A ) 1 B) 2 C) 3 D) 4 E) 5
Çözüm:
Otobüs kalkarken 5 kişi var, 1. Duraktan 8 kişi, 2. Duraktan 3 kişi, 3. Duraktan almıyor, 4. Duraktan……
5+8+3-7+1-9=1 cevap A şıkkı.
Soru 3 ) Verilen bilgilere göre çift numaralı durakları atlayıp geçen otobüs 6. duraktan sonra içinde 32 kişi olduğuna göre, duraktan kalkarken otobüste kaç kişi vardır?
A) 26 B) 22 C) 20 D) 12 E) 7
Çözüm: Otobüsün içinde kaç kişi olduğunu bilmiyoruz (Y) ve otobüs, durağından kalkarken çift numaralı duraklara hiç uğramıyor. Buna göre;
Y+8+1+1=32
Y=22 cevap b şıkkı

   Yukarıdaki örnek, umarız az da olsa KPSS Türkçe mantık sorularına ne şekilde yaklaşmanız gerektiği hakkında bilgi vermiştir. KPSS’ye girecek tüm adaylara başarılar diler, tüm sözel mantık sorularını kolay bir şekilde çözmelerini temenni ederiz.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 1
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: KPSS Türkçe Sözel Mantık Soruları Nasıl Çözülür?
KPSS Türkçe Sözel Mantık Soruları Nasıl Çözülür?
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/07/kpss-turkce-sozel-mantk-sorular-nasl.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/07/kpss-turkce-sozel-mantk-sorular-nasl.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için