ODTÜ’de Öğrenci Olmak

Orta Doğu Teknik Üniversitesinde öğrencileri arasında yer aldım altı yıl boyunca. Dört yıl kampüsteki, yeni adı yerleşkesindeki yurtlarda, iki yıl da en yakın mahallelerinden Çiğdem’de kaldım.  1990 üniversite sınav sonuçları açıklandığında üzülsem mi, sevinsem mi karar veremedim. İstanbul’u hedeflerken Ankara olmuştu. İkinci ay yurttaki odama...

186 0
Orta Doğu Teknik Üniversitesinde öğrencileri arasında yer aldım altı yıl boyunca. Dört yıl kampüsteki, yeni adı yerleşkesindeki yurtlarda, iki yıl da en yakın mahallelerinden Çiğdem’de kaldım. 
1990 üniversite sınav sonuçları açıklandığında üzülsem mi, sevinsem mi karar veremedim. İstanbul’u hedeflerken Ankara olmuştu. İkinci ay yurttaki odama yerleşmiştim, yeni hayat başlamıştı.
Kızlar dört kişilik erkekler altı kişilik odalarda kalıyorlardı, henüz tek veya çift kişilik özel yurtlar yapılmamıştı. Hafta sonu veya hafta içi dışarıda kalma izni sınırlıydı, gece son giriş saati 24.00 idi. Kantin, sıcak su ve temizlik görevlileri her zaman düzenliydi. Devletten hem yurtlarda kalma hem de öğrenim kredisi almaya hak kazanmıştım, aksi takdirde her ay yurt, her öğrenim dönemi fakültelere harç yatırılıyor. 
Bir tane yemekhane, birçok kafeterya ve fakültelerde kantin bulunuyordu. Yemekhanenin yemekleri lezzetliydi, fakat ortalama kırk dakika beklemen gereken uzun kuyruklar bulunuyordu. Bir saatlik aran varsa yemekhaneye gitmek çok sıkıcı oluyordu. 
İngilizce seviye sınavına göre ya bölümün birinci sınıfına ya da ingilizce hazırlığın A,B veya C kuruna başlanıyordu. Ben liseden yabancı dil olarak almancadan mezun olduğum için direk C kuruna başlamıştım. Yıl sonu sınavından geçemeyen öğrencilere bir yıl daha hak tanınıyordu. Üniversitedeki ikinci yılımda İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Kamu Yönetimi öğrencisiydim. Bölümdeki üçüncü yılımda güzel bir gelişme ile bölümümün adı ‘Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi’ olarak değişti. 

Herkesin bildiği gibi üniversitemde öğrenim kolay değildi, her gün derslere hazır gelip akşam o günün dersleri tekrar edilecekti, aksi takdirde sınavlarda başarılı olunamıyordu. Dersler küçük/büyük anfilerde veya dersliklerde yapılıyordu.

Öğrenci kulüplerimiz çok çeşitli ve başarılıydı. Ben bir kaç kulüp denemesinden sonra tiyatro kulübünde karar kılmıştım. Odtü Tiyatro Şenlikleri ile diğer üniversitelerden de arkadaşlarım olmuştu. Entellektüel gelişim için sayısız olanak sunan üniversitelerin bu olanağından mutlaka yararlanın derim, iş hayatında bu kadar olanağı bir arada bulamıyorsunuz.
Mezun olacak öğrencilere yönelik düzenlenen ‘Kariyer Günleri’ de takip edilmelidir.
Sağlıcakla kalın,
Selda Karahan
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php